Igor Šestak • ponedjeljak, 19.03.2012.

Nedjelja na NBA parketima protekla je u znaku domaćina. U osam utakmica, gosti su došli do samo dvije pobjede. Za jednu se u ranijem terminu pobrinula Atlanta u Clevelandu, a do druge je iznenađujuće stigao Jazz pobjedom protiv Lakersa u Los Angelesu. Miami je svladao Orlando, Oklahoma je bila uvjerljiva protiv Portlanda, a Sunsi su nastavili sa svojom renesansom.

Nakon četvrtog međusobnog okršaja ove sezone, klubovi s Floride su se zaustavili na omjeru 2-2, a svaka je momčad obranila svoj domaći teren. Miami je nedjeljnom pobjedom 91:81 uzvratio Orlandu za poraz 104:98 koji su im nanijeli u produžetku četiri dana ranije.

U prve 24 minute Heat je dominirao i vodio, ali se najveća prednost koju su imali, 13 poena u 14. minuti susreta, do velikog odmora istopila na samo tri poena prednosti. U trećoj četvrtini strijelci nisu bili posebno raspoloženi, a Orlando je uspio nakratko i povesti. Odlučujući dio utakmice dogodio se pet minuta prije kraja susreta kada su domaći zahvaljujući Wadeu i Boshu postigli sedam uzastopnih poena, odvojili se na 11 poena prednosti i sigurno priveli utakmicu kraju.

Vezane vijesti

Orlando se u posljednjoj četvrtini prečesto odlučivao na šut za tri poena, a slabo je koristio svog najboljeg igrača, Dwighta Howarda, koji je ostao bez ubačaja iz igre u tom periodu. Magic je imao slabu šutersku večer, manje od 40 posto ubačaja iz igre, a nisu bili dobri ni s linije slobodnih bacanja. James ni u ovom derbiju Floride nije odigrao posebno dobru utakmicu (šut 4/14), ali je bio vrlo blizu triple-double učinka (14 p, 12 sk, 7 as). Heat su do 33. pobjede u sezoni vodili Wade s 31 i Bosh s 23 poena. Uobičajeno, najbolji igrač Orlanda bio je Howard s 18 poena i 11 skokova.

Oklahoma je na svom terenu svladala Portland zahvaljujući odličnoj igri u prvoj četvrtini kada su stvorili prednost od 16 poena, s kojom su na kraju i slavili. Uz odličnu napadačku igru, Thunder je bio odličan i u obrani dozvolivši Portlandu tek 26 posto ubačaja u prvih 12 minuta.

Najveću prednost od 21 poena domaći su imali u 23. minuti, a najbliže što su igrači Portlanda uspjeli doći bilo je na -8, deset minuta prije kraja susreta. Oklahoma je za tri poena šutirala 11/18, a Westbrook, Durant i Sefolosha 9/11. Uz odličan šut iz igre (55 posto ubačaja), domaći su uspjeli nadskakati igrače Portlanda s 33:24 i podijeliti veći broj asistencija (24:15).

Kevin Durant je upisao 26 poena, 7 skokova, 6 asistencija, tri ukradene lopte i blokadu, dok je Westbrook bio najbolji strijelac pobjedničke momčadi s 28 poena. Goste iz Portlanda s klupe je predvodio Jamal Crawford s 23 poena, a Felton je dodao 19 poena i sedam asistencija.

Odlična forma Phoenixa, očajna večer Bryanta

Odličnu formu pronašli su Phoenix Sunsi te se sada nalaze na devetom mjestu Zapada s pobjedom manje od Houstona kojeg su lakoćom svladali 99:86. Sunsima je to 11. pobjeda u posljednjih 14 utakmica, a slavili su u sedam od devet posljednjih utakmica protiv momčadi koje su bile ispred njih u poretku Zapadne konferencije.

Protiv oslabljenog Houstona Sunsi su u početnoj fazi utakmice stvorili veliku prednost i nisu dozvolili Rocketsima da se približe. Gosti su postigli najmanje poena u prvom poluvremenu ove sezone (36), a porazu je znatno doprinio loš šut za tri poena (1/11). Phoenix je sjajno otvorio utakmicu i već nakon sedam minuta vodio s deset razlika, a u prve dvije četvrtine izgubili su samo tri lopte.

Učinak sezone ostvario je Michael Redd koji je za samo 18 i pol minuta na parketu u koš ubacio deset lopti od 13 pokušaja i završio utakmicu s 25 poena. U vrlo dobroj formi je Channing Frye koji je dodao 19 poena i osam skokova, a konstantni Gortat je upisao 15 poena i 10 skokova. Za Houston je s osam poena i osam skokova debitirao Marcus Camby, a najbolji igrač u porazu gostiju bio je Scola s 18 poena i sedam skokova.

Za iznenađenje večeri pobrinula se Utah pobjedom na gostovanju kod Lakersa. Serija od deset uzastopnih domaćih pobjeda Lakersa stigla je kraju zbog očajne večeri Kobea Bryanta i čak 24 izgubljene lopte u prve tri četvrtine.

Izjednačena utakmica odlučena je u napetoj završnici. Utah je imala vodstvo od deset poena sedam minuta do kraja, ali su se Lakersi približili na zaostatak od tri poena minutu prije kraja. Presudnu akciju odigrao je Millsap koji je polaganjem i dodatnim bacanjem odveo Jazz na +6. Bryant je uzvratio istom mjerom, a imao je i šut za produžetak, ali ga je promašio kao i veliku većinu ostalih pokušaja.

Sa šutom 3/20 Kobe je ostvario najgori učinak od prosinca 2004. godine, ali to ga nije omelo da u završnici utakmice sve rješava sam. Za Lakerse su još jednom odlično odigrali Bynum (33 p, 11 sk) i Gasol (18 p, 10 sk). Utah je imala šest dvoznamenkastih strijelaca. Millsap je zabio 24 i dodao devet skokova, a učinke karijere su ostvarila dva novaka u momčadi Jazza. Enes Kanter upisao je 17 poena i osam skokova, a isti broj poena postigao je i Alec Burks.

Sacramento je uvjerljivom pobjedom uzvratio Minnesoti za dva ovosezonska poraza, a utakmica je odlučena u posljednje dvije četvrtine. Najbolji kod Kingsa bili su Thornton s 24 i Thomas s 18 poena, dok je prvi strijelac Timberwolvesa bio Love s 21 poenom, ali i lošim šutom iz igre (7/20).

Memphis je u prilično izjednačenoj utakmici svladao Washington 97:92 i stigao do svoje 25. ovosezonske pobjede koja ga drži na petom mjestu izjednačenog Zapada. Grizzliese je do pobjede vodio Rudy Gay s 27 poena i devet skokova, a u poraženoj momčadi Wizardsa najbolji je bio John Wall s 25 poena, šest skokova i šest asistencija. Wall se istaknuo i sjajnim alley-oop zakucavanjem preko Marca Gasola.