Novi poraz OKC-a, Memphis ohladio Miami

Igor Šestak • subota, 07.04.2012.

Nakon međusobnog okršaja i dominantne predstave Heata protiv Thundera, obje su momčadi upisale neočekivane poraze od Memphisa i Indiane, a Oklahoma Cityju nisu pomogla ni 44 Durantova poena. U zanimljivoj borbi za doigravanje Zapada važne su pobjede u očuvanju sedme i osme pozicije upisali Denver i Houston, a Milwaukee ne popušta pritisak na osmo mjesto Istoka koje još uvijek drže Knicksi.

Kevin Durant je u Indianapolisu imao još jednu odličnu večer, ali njegov učinak od 44 poena (šut iz igre 15/24), šest skokova i tri asistencije nije bio dovoljan Oklahoma Cityju da izbjegne treći uzastopni poraz. Russell Westbrook je ostao kratak za jednu asistenciju do triple-double učinka (21 p, 11 sk, 9 as), ali se cijelu utakmicu mučio s nepreciznim šutevima (7/23 iz igre). Zakazao je i ostatak Thundera jer je tek Harden stigao do najmanjeg dvoznamenkastog broja poena.

Za poraz Thundera ipak je najzaslužnija odlična Indiana koja trenutno drži treće mjesto Istoka. Pacersi su u prvom poluvremenu šutirali 53 posto iz igre što im je donijelo vodstvo od 56:41 na velikom odmoru. Prednost je sredinom treće četvrtine iznosila 24 poena, a onda je krenuo Durantov show u kojem je postigao 24 poena u posljednjih 15 minuta. Thunder je 38 sekundi do kraja stigao na -4, ali se tada umjesto na faul odlučio pustiti Indianin napad u kojem je Collison potrošio 21 sekundu i pogodio za 99:93.

Westbrook je u idućem napadu pogodio tricu, ali je Granger zadržao mirnoću na liniji slobodnih bacanja i postavio konačnih 103:98. Upravo je Granger bio najbolji pojedinac Indiane s 26 poena i šest skokova, a odličan učinak je ostvario i Hibbert s 21 poenom i 12 skokova.

Pobjedom u Miamiju protiv neraspoloženog Heata osladili su se Memphis Grizzliesi. Od samog početka utakmice vidjelo se da to nije večer Miamija. Memphis je već nakon 15 minuta igre vodio s isto toliko poena prednosti, a Heat je do poluvremena ubacio tek 32 poena. Memphis je u prve dvije četvrtine uhvatio devet napadačkih skokova, a Miami je samo u prvoj izgubio deset lopti.

Domaći se ni u nastavku nisu znatno popravili, a najbliže što su stigli Memphisu bilo je na -10 pet minuta prije kraja treće četvrtine. Ovim porazom prekinuta je serija Heata od 17 uzastopnih pobjeda na domaćem parketu. Nedostajala im je samo jedna da bi izjednačili rekord postavljen u sezoni 2004./2005. James, Bosh i Wade su zajedno postigli 60 poena uz šut iz igre 24/52, a preostalih devet igrača uspjelo je zabiti tek 22 poena. Wade je od prvih devet pokušaja pogodio samo jednom.

Najbolji kod Memphisa bio je Rudy Gay sa 17 poena, po 15 su postigli Conley i Speights, Randolph je zabio 14 i dodao isti broj skokova, a s četiri trice iz pet pokušaja se istaknuo Arenas koji dobiva sve veću minutažu.

Deseti domaći poraz prvaka, Sunsi propustili priliku

Terry prestigao Stojakovića

S četiri trice u utakmici protiv Portlanda, Jason Terry je na petom mjestu liste najboljih tricaša NBA lige preskočio Predraga Stojakovića. Terry sada ima 1.764 trice, a četvrti na listi, Chauncey Billups ima 1.783. Budući da Billups zbog ozljede neće nastupati do kraja sezone, za očekivati je da će ga Terry vrlo brzo dostići.

Aktualni prvaci su nastavili s vrlo promjenjivim igrama i poraženi su na domaćem parketu od Portlanda nakon produžetka. Dallas je u drugoj četvrtini imao prednost od 15 poena, ali su gosti na krilima Feltona dobili treću četvrtinu 30:10 i imali +8 na ulasku u posljednju. Dallas je tada napravio seriju 11:0 i do kraja regularnog dijela se vodila izjednačena bitka. Koš za produžetak postigao je Marion 16 sekundi prije kraja.

U produžetku se igralo koš za koš, a pobjedu Portlandu donio je Aldridge ubačajem sa zvukom sirene. Mavsima je ovo već deseti domaći poraz ove sezone. Ove momčadi su i svoj prvi ovosezonski susret odlučivale u produžetku, a tada je uspješniji bio Dallas. Felton je ubacio 30 poena uz sedam skokova i šest asistencija, a Aldridge je zabio 25 i dodao 12 skokova. Najbolji kod domaćih bio je Nowitzki s 23 poena i 14 skokova.

Veliki korak unatrag napravili su Phoenix Sunsi porazom u Denveru kod izravnih konkurenata za plasman u doigravanje. Nakon pobjede protiv Utaha u srijedu, Sunsi su došli na samo pobjedu zaostatka za Nuggetsima i Rocketsima, a porazom 105:99 od u Denveru prokockali su veliku šansu da ih napokon uhvate.

Phoenix je tricom Nasha pet minuta do kraja poveo 97:92, ali je u posljednje tri minute ostao bez poena i to je Sunse skupo stajalo. Denver je u cijeloj utakmici izgubio samo pet lopti, a ključnu ulogu u posljednjoj četvrtini odigrao je Andre Miller s 13 od svojih 15 poena. Dodao je i po sedam skokova i asistencija i dvije ukradene lopte. Prvi strijelac Denvera bio je Afflalo s 30 poena, a 23 je postigao Harrington. U momčadi Phoenixa istaknuli su se Brown (18 p, 6 sk), Nash (14 p, 11 as) i Frye (13 p, 11 sk).

Petorka večeri

Raymond Felton (Portland): 30 p, 7 sk, 6 as
Aaron Afflalo (Denver): 30 p, 5 sk, 4 as
Kevin Durant (Oklahoma City): 44 p, 6 sk, 3 as
Byron Mullens (Charlotte): 31 p, 14 sk
Al Jefferson (Utah): 30 p, 11 sk

Do važne pobjede u očuvanju osme pozicije Zapada stigao je Houston u Staples Centru kod Lakersa. Domaćima nije pomogao ni dvoznamenkasti broj poena svih članova startne petorke, a vodu je na Houstonov mlin usmjerio odličan šut za tri poena. Dok su Lakersi pogodili tek tri trice iz 11 pokušaja, Rocketsi su gađali 10/17. U izostanku Lowryja i Martina, Houston je još jednom odlično vodio Goran Dragić s 26 poena i 11 asistencija. Scola je dodao 25 poena, a Camby 12 poena i 11 skokova. Bryant je šutirao ispod 50 posto (8/20) za konačnih 28 poena, World Peace je zabio 23, Bynum 19 poena, ali je izostao učinak klupe Lakersa koja je ostala na samo 13 poena.

U neizvjesnoj utakmici Atlanta je zaustavila pozitivan niz Detroita. Hawksi su drugu utakmicu zaredom podijelili 30 asistencija u čemu je prednjačio Jeff Teague. Dok su se Pistonsi posvetili čuvanju Joea Johnsona i Josha Smitha, play Atlante je izjednačio učinak karijere s 24 poena i dodao 11 asistencija što mu je najviše ove sezone. Smith je završio susret s 22 poena, a dva Atlantina Johnsona, Joe i Ivan, postigla su po 16 poena. Najbolji strijelac gostiju bio je Stuckey s 27 poena.

Utah je stigla do pobjede protiv Golden Statea zahvaljujući odličnom nastupu Harrisa (28 p, 5 as) i Jeffersona (30 p, 11 sk) koji je odigrao utakmicu do kraja unatoč ozljedi trbušnog mišića koju je zaradio u trećoj četvrtini. Jazzeri su prelomili utakmicu na početku treće četvrtine serijom 12:3, a gosti su platili cijenu velikom broju izgubljenih lopti. Golden State je predvodio Lee s 26 poena i 12 skokova, a momčadi iz Oaklanda ovo je 12. poraz u 15 odigranih utakmica nakon odlaska Monte Ellisa.

Milwaukee i San Antonio su pobijedili najslabije momčadi svojih konferencija. Bucksi su nastavili potjeru za Knicksima ne baš uvjerljivom predstavom protiv slabih Bobcatsa. Najzaslužniji za pobjedu 95:90 je Monta Ellis s 25 poena, dok je poraženu momčad predvodio Mullens s 31 poenom i 14 skokova. Spursi su koš Hornetsa zatrpali s čak 128 poena, a Gregg Popovich je ponovno omogućio veliku minutažu igračima s klupe. U 20 minuta na parketu Duncan je postigao 19 poena (šut iz igre 8/9) i dodao šest skokova. Kod gostiju se s 31 poenom istaknuo povratnik nakon ozljede Eric Gordon.

Cleveland je bez Irvinga, ali i bez isključenog trenera Scotta, u Torontu prekinuo niz od devet uzastopnih poraza. Raptorsi nisu uspjeli doći do četvrte uzastopne pobjede, a najzaslužniji za to su Cavsi Jamison (25 p, 8 sk) i Hudson s učinkom karijere (23 p, 7 as). Netsi su na domaćem terenu s 14 poena razlike slavili protiv Wizardsa koji su nastupili bez ijednog pravog centra. Deron Williams je zabio 19 poena i 13 puta asistirao, a isti broj poena je postigao i Wallace.

• basketas07.04.2012. u 21:28
    Da ja Miami na zapadu ne bi bio u prve tri ekipe. Realno.
    basketas
  • Obrisan korisnik07.04.2012. u 13:47
    Nesto opasno smrdi u Miamiu...ovo kaj oni trenutno igraju je ispod svake razine...niti dobre obrane niti kvalitetnog napada...na jedinici i petici su rupe da je to prestrasno...Chalmers i Turiaf...pa to ni ova trojica ne mogu nadoknadit...a bogme niti na klupi ne pucaju talentom...sve u svemu cini... [više na forumu]
  • narada10807.04.2012. u 13:00
    pa nije to jos bila najslabija predstava RW-a. OKC mora razlog poraza traziti u 2. i. 3. trecoj cetvrtini kad nisu imali igru da zaustavljaju zamah Indiane, a tu su svi srljali, cak i KD. Govorilo se vec dosta o umoru , al' kad vidim zarade tih ljudi (niko, a ma bas niko, od OKC ispod miljun $/a)... [više na forumu]
    narada108
  • Obrisan korisnik07.04.2012. u 12:31
    westbrook je opet odigrao uspješnu obranu na durantu drastično ograničivši njegov broj šuteva
  • Obrisan korisnik07.04.2012. u 10:28
    Durant 44 poena-šut iz igre 15/24?! Stvarno monstruozno!