Oklahoma City Thunder slavio u reviji slobodnih bacanja

Igor Šestak • utorak, 01.05.2012.

Treća večer NBA doigravanja nije donijela iznenađenja. Sve tri domaće momčadi upisale su pobjede, a najuvjerljiviji su bili Indiana Pacersi koji su odličnom igrom u drugom dijelu izjednačili seriju protiv Orlanda. Heat je i u drugoj utakmici bio uvjerljiv, ne toliko rezultatom, koliko igrom, a Oklahoma City i Dallas su i drugu utakmicu odlučivali u neizvjesnoj završnici, s istim ishodom.

Miami Heat – New York Knicks 104:94 (2-0)

Heat je bez puno muke stigao i do druge pobjede u seriji protiv Knicksa. Gosti iz New Yorka većinu su utakmice bili prisiljeni hvatati prednost Miamija. Iako su ovog puta bili znatno bliže nego u prvoj utakmici, do prve pobjede nisu uspjeli doći. Heat je slavio s deset poena prednosti, a treća utakmica igra se u četvrtak u Madison Square Gardenu.

Unatoč velikom zaostatku, trener Knicksa Mike Woodson još uvijek vjeruje da njegova momčad može uzvratiti: "Serija još uvijek traje sedam utakmica i trebate pobijediti u četiri da bi prošli dalje. Miami je zadržao svoj servis na domaćem terenu, a sada je na nama da uzvratimo. Za prolazak dalje moramo se vratiti na Floridu i pobijediti."

MOGUĆ POVRATAK LINA

Jeremy Lin se vratio treninzima nakon ozljede koljena koja ga je udaljila s terena od kraja ožujka. Iz momčadi poručuju kako će na treninzima u utorak i srijedu dodatno testirati njegove trenutne mogućnosti i ukoliko ne bude problema s koljenom, Lin bi mogao zaigrati već u prvom krugu doigravanja. Bio bi to veliki poticaj Knicksima kojima se ozlijedio Iman Shumpert, a problema ima i Baron Davis. Lin ove sezone ima učinak od 14,6 poena i 6,2 asistencije po utakmici.

U prvoj četvrtini obje su momčadi vrlo dobro šutirale iz igre, a s 15 poena je dominirao Carmelo Anthony. Miami se sredinom četvrtine odvojio na 18:10, ali su se gosti vratili zahvaljujući koševima Anthonyja i trici Bibbyja. Slična prvoj četvrtini bila je i druga. Knicksi su se većinu vremena držali na malom zaostatku, a pred odlazak na odmor Miami je još jednom poveo s osam poena prednosti. Deset sekundi prije odmora Anthony je stigao do 21. poena i smanjio zaostatak na šest poena.

Nastavak su bolje otvorili domaći i košem Jamesa poveli 67:56 točno na polovici četvrtine. Knicksi ipak nisu dozvolili potpuno odvajanje Heata pa se u posljednju dionicu ušlo pri rezultatu 78:69. Prednost Miamija u dva je navrata iznosila 15 poena i Knicksi se ni u jednom trenutku nisu uspjeli ozbiljnije približiti. Poraz je tricom sekundu prije kraja ublažio Smith.

Neobično za Miami, čak je šest igrača upisalo dvoznamenkasti broj poena. Odličnu večer imao je Dwyane Wade s 25 poena (šut iz igre 11/18), a pratili su ga Bosh s 21 poenom te James s 19 poena, devet asistencija i sedam skokova. 13 poena je zabio Chalmers a po 11 su dodali Battier i Miller.

Nažalost po Knickse, Anthony je u drugom dijelu zabio tek devet poena i završio utakmicu s 30, uz veliku potrošnju lopti (šut iz igre 12/26). Ostatak momčadi je bio znatno racionalniji, a s 18 poena i sedam skokova se istaknuo Amare Stoudemire. Utakmicu za zaborav imao je Landry Fields koji je ušao u početnu petorku umjesto ozlijeđenog Shumperta.

Indiana Pacers – Orlando Magic 93:78 (1-1)

Pacersi su odličnom igrom u drugom poluvremenu uspjeli slomiti otpor Magica i izjednačiti seriju na 1-1 uoči odlaska na Floridu. Glavna priča ove serije za sada je vrlo loš šut iz igre i jedne i druge momčadi. Indiana je do sada prikazala odličnu igru u obrani, a u posljednje dvije četvrtine druge utakmice konačno je krenuo i napad.

Prva četvrtina pripala je domaćima 24:21, a Orlando je u prvih 12 minuta pogodio manje od 30 posto svojih šuteva. Pacersi su nakon šest minuta imali +11, ali se Magic vratio tricama Turkoglua i Andersona. U drugoj četvrtini obje su se momčadi mučile sa šutom, a predvođeni Glenom Davisom gosti su na odmor otišli s dva poena prednosti.

Nakon dvije minute igre u na stavku Orlando je vodio 50:45, a tada kreće nevjerojatna 25:5 serija Pacersa, u kojoj su gosti u sedam i pol minuta tek dva puta pogodili koš. Orlando je u toj dionici izgubio šest lopti, a prednost u skokovima je bila 16:4 u korist domaćih. Pacersi su u završnici susreta mirno čuvali 15 poena prednosti, a Magic se nije uspio približiti na manje od osam poena zaostatka.

"Orlando je teška momčad za čuvanje i odlična je stvar što smo ih uspjeli ograničiti na 35 posto šuta. U drugom poluvremenu smo puno bolje branili tricu, a konačno nas je krenulo i u napadu. Naš šut još uvijek nije na razini, ali zadovoljan sam timskom igrom u napadu", izjavio je nakon utakmice trener Pacersa Frank Vogel, čiji su igrači za tricu šutirali 2/20.

Indianu su predvodila tri igrača s 18 postignutih poena, Granger, West i Hill. Dok su prva dvojica zajedno šutirala 12/35, puno racionalniji je bio Hill sa šest ubačaja iz deset pokušaja. Dobru večer imao je i George sa 17 poena i osam skokova, a momčad je u skokovima predvodio Hibbert s 13 uhvaćenih lopti.

Kod Orlanda istaknuo se Davis s 18 poena i deset skokova, 13 je zabio Reddick, a 12 Nelson. Momčad je u završnici dodatno oslabio Ryan Anderson koji je zbog šeste osobne pogreške morao iz igre četiri minute prije kraja.

Oklahoma City Thunder – Dallas Mavericks 102:99 (2-0)

U još jednoj napetoj završnici više spretnosti su ponovno pokazali igrači Oklahoma Cityja i poveli u seriji s 2-0. U prilično nervoznoj utakmici s velikim brojem osobnih pogrešaka i slobodnih bacanja, domaći su imali visoko vodstvo u drugoj četvrtini, ali su dozvolili povratak Mavsa. Gostima je produžetak mogao donijeti Terry, ali je u posljednjem napadu promašio dva šuta za tri poena.

U prvoj četvrtini vodila se ravnopravna bitka do posljednjih minutu i pol, kada se Thunder odvojio serijom 9:0. Serijom 14:4 u drugoj četvrtini Thunder je izgradio prednost od 16 poena, a u tom periodu igre posebno raspoložen bio je Derek Fisher. Mavericksi odgovaraju serijom 17:4, u koju je 12 poena ugradio Dirk Nowitzki. U završnici poluvremena pet uzastopnih poena postiže Durant, a tricom odgovara Terry za 57:50 vodstvo Thundera.

Treća četvrtina pripala je Dallasu 27:22, a čak su 22 poena postignuta s linije slobodnih bacanja. Domaći su u tom periodu šutirali tek 5/17 i nisu imali nijednu asistenciju. Sredinom posljednje četvrtine Dallas je imao vodstvo 88:86, ali tada tricu pogađa Westbrook, a već u idućem napadu i Fisher. Do novog vodstva Dallas je stigao ubačajem Cartera dvije minute do kraja. To vodstvo 97:96 prekinuo je Durant slobodnim bacanjima 50 sekundi do završetka utakmice, a na 100:97 povisio je Harden, naravno slobodnim bacanjima.

Odgovornost je u redovima Mavericksa preuzeo Terry pa položio za 100:99, 20 sekundi do kraja. Harden je još jednom bio mirne ruke s linije slobodnih bacanja, a Dallasu je za posljednji napad ostalo 15 sekundi. Loptu je ponovno preuzeo Terry, promašio prvi pokušaj, ali mu je drugi priskrbio Carter napadačkim skokom. Nažalost po Mavse, i drugi Terryjev pokušaj ostao je na obruču i Oklahoma je zadržala tri poena prednosti.

"Ovo je zaista teško prihvatiti. Jako smo blizu, zapravo smo dva odbijanja lopte od vodstva u seriji 2-0, ali nećemo se predati. Prolazak u idući krug im nećemo pokloniti, ako su i bolji, natjerat ćemo ih da daju sve od sebe u svim utakmicama", izjavio je Dirk Nowitzki nakon još jednog poraza u napetoj završnici.

Igrači Thundera nisu imali posebno dobru šutersku večer, ali su zato bili ubojiti s linije slobodnih bacanja (37/39). U utakmici s 54 osobne pogreške na liniji je često bio i Dallas (28/32), a Mavse je pobjede stajao vrlo slab šut za tri poena (5/21). Do pobjede nisu mogli čak ni uz sedam napadačkih skokova više od domaćih (12-5).

Westbrook je bio prvi strijelac Thundera s 29 poena, a 26 poena i deset skokova je dodao Durant iako je iz igre šutirao 5/17. Ibaka je zbog problema s osobnim pogreškama na terenu proveo samo 22 minute i postigao tek dva poena. Harden je zabio 15 poena i dodao 7 skokova i pet asistencija, a Fisher je završio susret s 11 poena.

Najbolji u gostujućim redovima bio je Nowitzki s 31 poenom i šest skokova. Marion je zabio 15, uz osam skokova, a Terry i West su dodali po 13 poena. Treća utakmica igra se u Dallasu u četvrtak.