Igor Šestak • četvrtak, 03.05.2012.

San Antonio Spursi su na najbolji mogući način proslavili nagradu za najboljeg trenera, koju je osvojio Gregg Popovich. Uvjerljivom pobjedom nad Utahom, Spursi su poveli s 2-0 u seriji i sada obavljena posla odlaze u Salt Lake City. Grizzliesi su se uspjeli preboljeti poraz u prvoj utakmici i izjednačiti seriju protiv Clippersa, a na Istoku je Indiana odličnom igrom slavila u Orlandu i povela 2-1.

San Antonio Spurs – Utah Jazz 114:83 (2-0)

Nakon što je Greggu Popovichu i službeno uručena nagrada za trenera godine, njegovi su igrači još jednom pokazali svu raskoš timske košarke koja je postala zaštitni znak San Antonio Spursa. Pobjeda s 31 poenom prednosti treća je najveća u povijesti doigravanja za klub iz San Antonija.

Domaći su iz igre šutirali 57,3 posto, a utakmica je odlučena već u prvom poluvremenu. Spursi su u prve četiri minute poveli 10:2, a zakucavanjem Dannyja Greena sredinom prve dionica imali i 13 poena prednosti. Jedinu kreativnu stanku igrači San Antonia imali su u prvoj polovici druge četvrtine kada su ostali bez ubačaja četiri i pol minute, što su gosti iskoristili za približavanje na minus pet.

No, Utah je u posljednjih sedam minuta prvog dijela ubacila tek dva poena, dok su Spursi u isto vrijeme zabili 22. Vidjela je NBA liga i većih preokreta, ali je igra Spursa bila toliko uvjerljiva da Utah jednostavno nije imala ni šansu za povratak u utakmicu, čak ni kad je Popovich odlučio odmoriti svoje glavne igrače. U drugom poluvremenu prednost domaćih rasla je do najvećih 38 poena.

Uoči početka doigravanja smatralo se kako bi Spursi u okršaju s Jazzom mogli imati problema pod koševima, budući da im nedostaje još jedna prava snaga uz Tima Duncana, a Utah ima Ala Jeffersona i Paula Millsapa. Upravo su na njima Spursi odigrali odličnu obranu i ograničili Jeffersona na deset (šut 5/15), a Millsapa na devet poena (šut 4/11). Kakvu večer su imali gosti najbolje opisuje podatak da je i s tako lošim učinkom Jefferson podijelio ulogu najboljeg strijelca Jazza s Joshom Howardom.

Spursi su pogodili deset trica, a gosti tek jednu. U poenima iz reketa Spursi su također bili daleko uspješniji, 62:36. Najbolji u redovima domaćih bio je Tony Parker s 18 poena i devet asistencija, a 12 poena i 13 skokova je upisao Duncan. Veliki doprinos pobjedi dali su i Leonard sa 17, Green sa 13 te Diaw i Neal s 11 poena.

Razigravač Utaha Devin Harris smatra da serija još nije gotova: "Mučili smo se u gostima, ali mi smo jedna od boljih momčadi na svom parketu i veselimo se povratku u Salt Lake City. Spursi su dobili prve dvije utakmice, ali to se od njih i očekivalo. Dobra su momčad, ali pokušat ćemo im uzvratiti.".

Memphis Grizzlies – Los Angeles Clippers 105:98 (1-1)

Grizzliesi su se uspjeli oporaviti od šokantnog poraza u prvoj utakmici i izjednačiti seriju uoči odlaska u Los Angeles. Clippersi su i u drugoj utakmici prijetili vodstvu Memphisa, a da ne dođe do novog preokreta pobrinuli su se O.J. Mayo s deset i Mike Conley s devet poena u posljednjoj četvrtini.

Clippersi u drugoj utakmici nisu mogli računati na Carona Butlera koji se ozlijedio u nedjelju, a njegovu je poziciju u startnoj petorci zauzeo Bobby Simmons. Unatoč toj prisilnoj promjeni, gosti su bolje otvorili utakmicu i košem Blakea Griffina nakon pet minuta igre poveli s 10:3. Tu su prednost uspjeli održati sve do posljednje minute prve dionice u kojoj su se Grizzliesi približili na zaostatak od samo tri poena.

U drugoj se četvrtini vodila ravnopravna borba u kojoj ni jedna momčad nije uspjela ostvariti značajniju prednost ili napraviti ozbiljniju seriju. Sličan odnos snaga je bio i početkom drugog poluvremena, ali su malu prednost svih 12 minuta treće četvrtine držali domaći igrači. U nekoliko navrata Memphis je imao plus sedam, a u odlučujuću četvrtinu ušlo se s 75:69.

S pet uzastopnih poena Mayoa, Grizzliesi su stigli do devet poena prednosti nakon tri minute igre, ali su Clippersi uzvratili i s četiri poena Chrisa Paula u jednom napadu stigli na zaostatak 83:79. Ipak, ovaj se put nije dogodio preokret jer su Conley i Mayo s pet uzastopnih poena vratili prednost na devet poena, a Rudy Gay je četiri minute prije kraja postavio najvećih +13. U posljednjoj minuti domaći su pogodili šest od deset slobodnih bacanja i mirno priveli utakmicu kraju.

Grizzliesi su imali čak šestoricu dvoznamenkastih strijelaca, a prednjačili su Gay s 21 poenom i Mayo s 20. Conley je zabio 19 i podijelio šest asistencija, a Zach Randolph je postigao 15 poena i upisao osam skokova.

Clipperse je još jednom predvodio gotovo nezaustavljivi Chris Paul. Razigravač Los Angelesa je zabio 29 poena, podijelio šest asistencija te ukrao i izgubio po pet lopti. Paul je iz igre šutirao 10/17, za tricu 4/6. S 22 poena i devet skokova dobro ga je pratio Griffin, a po 11 poena su dodali igrači s klupe, Mo Williams i Nick Young.

Razloge poraza dobro je detektirao Vinny Del Negro, trener Clippersa: "Previše napadačkih skokova, previše izgubljenih lopti. Grizzliesi od toga žive."

Los Angeles je izgubio čak 20 lopti, a Memphis 12. Veliku prednost domaći su ostvarili i u skokovima (37-28), a posebno u napadačkim skokovima (16-4). Zanimljivo je da su Clippersi iz igre šutirali 56,7 posto, od čega za tricu odličnih 9/16. Grizzliesi su iz igre ukupno pogodili 48 posto ubačaja, ali su imali veći broj pokušaja i daleko više slobodnih bacanja. Domaći su se na liniji slobodnih bacanja našli čak 39 puta i pogodili 31 bacanje, dok su gosti s linije gađali 13/18.

Orlando Magic – Indiana Pacers 74:97 (1-2)

Indiana Pacersi napreduju iz utakmice u utakmicu serije protiv Orlando Magica. Nakon iznenađujućeg poraza u prvoj utakmici i mučenja u prvom poluvremenu druge utakmice, Pacersi su na prvom gostovanju u Amway Centru odigrali najbolju utakmicu do sada i nanijeli Orlandu težak poraz s 23 poena razlike.

Najbolji pojedinac susreta bio je Danny Granger s 26 poena i devet skokova, a nakon utakmice je prokomentirao uspon u igri Pacersa: "Poraz u prvoj utakmici nas je zaista prodrmao. Pokazao nam je što je Orlando spreman učiniti i shvatili smo da moramo daleko bolje igrati želimo li proći dalje. Igramo odličnu obranu. Dok nam napad krene pa stane, u obrani smo bili sjajni u sve tri utakmice.".

Koliko dobru obranu igraju Pacersi pokazuje činjenica da je Orlando u tri susreta na prosjeku od 77,7 poena te da iz igre šutira tek 39 posto.

Igrači Magica u trećoj utakmici definitivno nisu imali svoju večer i malo toga je krenulo u njihovom smjeru. Gosti su utakmicu otvorili s 90 posto ubačaja u prvih sedam minuta i poveli s 21:10. Nadu domaćima vratio je Glen Davis odličnom drugom četvrtinom u kojoj je postigao 16 od svoja 22 poena. Magic je tri minute do velikog odmora bio na minus dva, a na kraju poluvremena je bilo 44:38 za Pacerse, nakon Hillovog ubačaja u posljednjoj sekundi.

Ako je druga četvrtina vratila nadu Orlandu, treća im je istu definitivno uništila. Pacersi su osvojili sve treće četvrtine u dosadašnjem tijeku doigravanja, a posebno uvjerljivo u drugoj (s 17 poena) i trećoj (s 15 poena) utakmici. Za prvi koš iz igre u drugom poluvremenu, Magicu je trebalo više od četiri minute, a prednost Pacersa od tada se nije spuštala ispod devet poena.

Domaći trener Stan Van Gundy najavljuje mogućnost promjena za iduću utakmicu koja se igra u subotu: "Potpuno su dominirali, posebno na početku utakmice i onda ponovno u trećoj četvrtini. To su sada tri prve i tri treće četvrtine u kojima nam se stalno ponavlja ista priča. Moramo proanalizirati dosadašnje utakmice i odlučiti o eventualnim promjenama. Teško je igrati dok čitavo vrijeme tražimo izlaz iz rupe.".

Ryan Anderson je u regularnom dijelu sezone zabijao 16 poena po utakmici, a u doigravanju zabija tek 7,7. U trećoj je utakmici ostao bez ubačaja do četvrte minute posljednje četvrtine i završio je utakmicu sa sedam poena. Van Gundy je u pojedinim dijelovima utakmice stavljao Andersona na Roy Hibberta, ali to se pokazalo lošom idejom. Osim Davisa, samo su dva igrača domaćih stigla do dvoznamenkastog broja poena. J.J. Redick je zabio 13, a Jameer Nelson deset poena.

Double-double je za Pacerse upisao Hibbert s 18 poena i deset skokova, George Hill je zabio 15, a Paul George 12 poena i dodao sedam skokova. Pacersi su nadskakali pod koševima ranjeni Orlando s 46-33, a imali su i pet izgubljenih lopti manje (12-17) od Magica.