Igor Šestak • ponedjeljak, 07.05.2012.

Nakon što je Philadelphia pobijedila Chicago i povela s 3-1 u prvom krugu doigravanja, isto je pošlo za rukom Bostonu protiv Atlante i Los Angeles Lakersima protiv Denvera. Isti je rezultat i u okršaju Miamija i New Yorka, koji se u neizvjesnoj završnici četvrte utakmice spasio od ispadanja.

New York Knicks – Miami Heat 89:87 (1-3)

U napetoj utakmici punoj preokreta New York Knicksi su uspjeli izbjeći poraz u četiri utakmice i izboriti povratak u Miami. Najzaslužniji za to su Carmelo Anthony i Amare Stoudemire, koji su zajedno ubacili 61 poen. Šut za prolazak Miamija u drugi krug doigravanja imao je Dwyane Wade, ali je lopta završila na obruču.

Stoudemire se vratio u početnu petorku Knicksa nakon što je propustio treću utakmicu zbog bizarne ozljede ruke i od početka utakmice je djelovao kao čovjek s misijom. Po njegovom zalaganju na parketu vidjela se želja za iskupljenjem zbog, blago rečeno, nesmotrenog postupka nakon druge utakmice. Unatoč njegovom oporavku, Knicksi su i dalje oslabljeni neigranjem Imana Shumperta i Jeremyja Lina, a nove probleme u momčad je donijela ozljeda Barona Davisa u trećoj četvrtini.

Četvrtu utakmicu prvog kruga doigravanja bolje su otvorili gosti s Floride i poveli 8:1. Knicksi su se brzo oporavili i serijom 8:0 pretvorili pet poena zaostatka u vodstvo 15:12. Završnica četvrtine prošla je u izjednačenoj borbi i nakon 12 minuta na semaforu je stajalo 20:18 za New York.

Heat je bolje krenuo i u drugu četvrtinu, postigao 12 uzastopnih poena te stigao do vodstva 30:20. Domaći su se u toj dionici opteretili s osobnim pogreškama, a prednjačili su Tyson Chandler i Amare, koji su zbog tri osobne pogreške morali privremeno na klupu. Gosti su u 12 minuta gađali čak 19 slobodnih bacanja (pogodili 14) i na veliki odmor otišli sa šest poena prednosti.

Ni jedna ni druga momčad u prvom poluvremenu nije uspjela pogoditi tricu, iako su domaći pokušali osam, a gosti devet puta.

Miami je nakon tri i pol minute igre u drugom poluvremenu ponovno poveo s dvoznamenkastim brojem poena (51:40), ali je New York odgovorio serijom 10:0, u kojoj je prvu tricu na utakmici postigao J.R. Smith. Nažalost po Knickse, u idućem se napadu teško ozlijedio Baron Davis i parket napustio na nosilima. Dok je trčao u kontru, Davisovo koljeno nije izdržalo jedan nezgodan doskok. Heat je ostao bez ubačaja iz igre sedam minuta što su domaći iskoristili za seriju 19:2, kojom su došli do vodstva 59:53.

U posljednju četvrtinu ušlo se s tri poena prednosti Knicksa, a u posljednjih 12 minuta momčadi su se u vodstvu izmijenile čak šest puta, uz sedam izjednačenja rezultata. Neočekivano, odluku su u samoj završnici donijele trice, iako do tada nisu ulazile ni jednima ni drugima.

Za 84:81 je pogodio Mike Bibby 1:23 do kraja utakmice, a samo sedam sekundi kasnije uzvratio mu je LeBron James. Ključnu tricu je preko ruke čuvara pogodio Anthony 55 sekundi do kraja, a u idućem je napadu fauliran kod novog pokušaja za tri poena, što mu je donijelo tri slobodna bacanja. Pogodio je samo jedno, a James je ubačajem pod prekršajem i dodatnim bacanjem smanjio na poen zaostatka za Heat. Stoudemire je pogodio jedno bacanje za 89:87, a tricu je u posljednjem napadu promašio Wade za veliko slavlje u Madison Square Gardenu.

Anthony je završio utakmicu s 41 poenom (šut iz igre 15/29), šest skokova i četiri asistencije. Jedini preostali dvoznamenkasti strijelac Knicksa bio Amare je 20 poena, a dodao je i deset skokova. Heat je imao trojicu dvoznamenkastih. James je zabio 27 poena (šut iz igre 9/21), Wade 22 i dodao šest asistencija, a Chris Bosh 17, uz devet skokova.

"Odličan je osjećaj pobijediti u punom Madison Square Gardenu. Navijači su bili odlični večeras unatoč svim poteškoćama koje u zadnje vrijeme prate momčad, poput Amareove ruke, ozljede Shumperta, a sada i Barona. Zaista je odličan osjećaj", izjavio je junak Knicksa Carmelo Anthony.

Peta utakmica igra se na Floridi u noći sa srijede na četvrtak.

Boston Celtics – Atlanta Hawks 101:79 (3-1)

Celticsi su maksimalno iskoristili domaći teren i upisali drugu uzastopnu pobjedu te ih od prolaska u drugi krug dijeli još samo jedna pobjeda. Iako je prvi strijelac Bostona bio Paul Pierce, junak utakmice je bio Rajon Rondo s 20 poena, 16 asistencija i tri ukradene lopte za manje od 35 minuta na parketu.

U momčad Hawksa su se vratili Josh Smith i Al Horford, ali ni to nije pomoglo u katastrofalnoj večeri Atlante. Gosti su nakon prvih 12 minuta bili na 13 poena zaostatka, a do poluvremena su primili 64 poena.

Velika prednost omogućila je Docu Riversu da u nastavku odmori glavne igrače. Pierce, koji je na jutarnjem treningu lakše ozlijedio koljeno, na terenu je proveo tek nešto više od 16 minuta, ali je pogodio 10 od 13 šuteva iz igre i završio susret s 24 poena. Kevin Garnett je igrao 27 minuta i postigao 13 poena, a Ray Allen 12 poena za 19 minuta.

Prednost Celticsa je u drugom dijelu rasla i do 37 poena prednosti, a do rezultatski pristojnog poraza gosti su stigli zahvaljujući očiglednom opuštanju u domaćim redovima. Boston je u posljednjoj četvrtini zabio tek 11 poena.

U redovima Atlante nije bilo raspoloženih igrača, tek su trojica upisala dvoznamenkasti broj poena. Smith je zabio 15 poena i dodao 13 skokova, 12 je zabio Horford, a 11 Jannero Pargo. Iako su bili najbolji strijelci momčadi, njih su trojica iz igre šutirali 15/34. Izostao je doprinos važnih igrača Joea Johnsona (devet poena) i Jeffa Teaguea (sedam poena) pa će Atlanta u noći s utorka na srijedu na domaćem terenu pokušati izboriti šestu utakmicu.

"Celticsi su nas nadigrali u svakom segmentu igre. Nismo dobro odgovorili na pritisak i agresivnost s kojom su oni igrali. Već duže vrijeme nisam vidio svoju momčad u ovako lošem izdanju", izjavio je nakon utakmice trener Atlante Larry Drew.

Denver Nuggets – Los Angeles Lakers 88:92 (1-3)

Nuggetsi i Lakersi su u prve tri utakmice uspješno branili domaći parket, ali su košarkaši iz Los Angelesa u četvrtoj utakmici uspjeli doći do gostujuće pobjede. U petoj utakmici, koja se igra u noći s utorka na srijedu, Lakersi će pred svojim navijačima u Staples Centru imati priliku potvrditi prolazak u drugi krug doigravanja, gdje ih već čeka Oklahoma City Thunder.

Izjednačenu utakmicu, u kojoj je najveća prednost jedne momčadi iznosila sedam poena, riješili su Ramon Sessions i Steve Blake tricama u posljednjoj minuti. Vodstvo je iz ruku Nuggetsa u ruke Lakersa i obrnuto prelazilo čak 16 puta, uz 18 izjednačenja.

Prva četvrtina pripala je Nuggetsima 28:26, a obilježio ju je Andre Miller, koji je pogodio svih pet šuteva i postigao deset poena za samo četiri i pol minute na parketu. Najveću seriju na utakmici povezali su domaći krajem druge četvrtine kada su sa šest uzastopnih poena stigli do vodstva 49:42, a na veliki odmor su otišli sa šest poena prednosti.

Lakersi su se na otvaranju treće četvrtine vratili i nakon pet minuta igre preuzeli vodstvo 57:56. U posljednju četvrtinu domaći su ušli s poenom prednosti, a izjednačena igre nastavila se sve do posljednje minute u koju se nakon ubačaja Danila Gallinarija ušlo s rezultatom 86:86.

Pau Gasol je na ulasku u posljednju minutu čvrstim blokom nokautirao Gallinarija, a u nastavku akcije asistirao Sessionsu za tricu i vodstvo Lakersa 89:86. Suci su na drugoj strani poništili ubačaj Nuggetsa jer je Miller dodirnuo loptu dok je bila na obruču nakon polaganja Ala Harringtona. Kobe Bryant je u kutu terena uposlio Blakea i Lakersi su otišli na nedostižnih šest poena prednosti 19 sekundi prije kraja.

Kobe još jednom nije imao posebno uspješnu šutersku večer (10/25), ali je predvodio svoju momčad s 22 poena, osam skokova i šest asistencija. Andrew Bynum je postigao 19 poena i dodao sedam skokova, a Gasol 13 poena i devet skokova. Istaknuli su se ovog puta igrači s klupe, Blake je zabio deset poena, a Jordan Hill upisao double-double učinak s 12 poena i 11 skokova. Lakersi su nadskakali Nuggetse 48-38 i uhvatili čak 19 napadačkih skokova što im je osiguralo veliki broj drugih napada.

Igrači Denvera su imali lošu tricašku večer (3/18), a u porazu ih je predvodio Danilo Gallinari s 20 poena i šest skokova. Miller je utakmicu završio s 15 poena i sedam skokova, a Ty Lawson je zabio 11 poena i šest puta asistirao suigračima.