Igor Šestak • utorak, 08.05.2012.

Baš kao i Oklahoma City Thunder, San Antonio Spursi su svoj posao u prvom krugu doigravanja završili u minimalne četiri utakmice. Iako su u posljednjoj pružili najbolji otpor, igrači Utah Jazza nisu uspjeli pobijediti prve nositelje Zapadne konferencije. Spursi će u polufinalu Zapada igrati protiv Clippersa ili Grizzliesa, a u tom su okršaju polufinalu znatno bliži košarkaši iz Los Angelesa.

Utah Jazz – San Antonio Spurs 81:87 (4-0)

San Antonio Spursi u četvrtoj utakmici prvog kruga doigravanja nisu bili na svojoj najvišoj razini. Iz igre su šutirali za njih skromnih 37,8 posto, a prvi put u seriji nisu prešli granicu od 100 poena. Ipak, to ih nije spriječilo da već u Salt Lake Cityju osiguraju prolazak u konferencijsko polufinale.

Najbolji pojedinac u redovima Spursa bio je Manu Ginobili sa 17 poena, ali još je jednom do izražaja došla cijela momčad. U strijelce se upisalo deset igrača, a 11 igrača je uhvatilo minimalno dva skoka. Tim Duncan je svojih 11 poena postigao još u prvom dijelu, a u drugom se istaknuo Tony Parker s važnih osam poena.

Tyrone Corbin je u početnu petorku odlučio ubaciti još jednog visokog igrača pa je Josh Howard počeo na klupi, Derrick Favors je bio krilni centar, a Paul Millsap je pomaknut na poziciju niskog krila. Donijelo je to Jazzu dodatnu prednost pod koševima, ali u konačnici nije donijelo željenu pobjedu.

Susret su bolje otvorili gosti iz Texasa, a posebno je raspoložen bio Duncan s devet poena u početnih šest minuta. Nakon vodstva 15:10, Spursi su upali u krizno razdoblje i ostali bez poena u iduće tri i pol minute. Na krilima glasne publike u Salt Lake Cityju, Jazz je pojačao obranu i iskoristio taj period za seriju 9:0. Ipak, posljednjih sedam poena prve četvrtine postigli su Spursi i vratili vodstvo koje nisu ispustili do kraja utakmice.

Prednost San Antonija rasla je u drugoj četvrtini do 14 poena, a na poluvrijeme se otišlo s 50:42 za goste. Početna petorka Spursa postigla je u prvom poluvremenu samo 17 poena, od kojih je 11 ubacio Duncan. S klupe je priliku dobilo šest igrača. Trojica su postigla po šest, a trojica po pet poena. Domaći trener se uglavnom oslonio na početnu petorku pa su igrači s klupe ubacili Jazza ubacili tek četiri poena.

Početkom drugog dijela Spursi su još jednom pobjegli na dvoznamenkastu prednost nakon šest uzastopnih poena Parkera. Sredina treće četvrtine je pripala Utahu, a završnica Ginobiliju.

Spursi su ostali bez ubačaja iz igre četiri i pol minute, što su Devin Harris i Al Jefferson iskoristili i s deset uzastopnih poena približili Utah na tri poena zaostatka. Živnula je tada još jednom i domaća publika, ali vjeru u preokret je zaustavio Ginobili s dvije trice u razmaku od 40 sekundi i prednost Spursa je u trenu vraćena na deset poena.

Argentinac je postigao i prva četiri poena u posljednjoj četvrtini, a domaći na prijelazu iz treće u četvrtu četvrtinu koš nisu pogodili čak osam minuta. Sušu je prekinuo Jefferson sedam minuta do kraja utakmice, a na semaforu je stajalo 76:60 za goste. Tricom Garyja Neala Spursi su poveli s 21 poenom razlike. Preostalih šest minuta igre domaći su dobili rezultatom 21:6, ali do preokreta nisu uspjeli doći.

Igrači Utaha su dobili veliku bitku pod koševima i nadskakali Spurse 57-43. Imali su i više asistencija (16-12), ali su cijelu utakmicu ostali bez pogođene trice (0/13), dok su gosti gađali vrlo dobrih 10/22.

Najbolji igrač Jazza bio je Jefferson s 26 poena i deset skokova. Isti broj skokova uhvatio je i Derrick Favors uz 16 postignutih poena, a treći igrač s double-double učinkom bio je Paul Millsap (deset poena, 19 skokova). 19 poena je postigao Harris, ali se kao i Millsap istaknuo lošim postotkom ubačaja. Njih dvojica su iz igre šutirali 10/34. Učinak igrača s domaće klupe popravio se u drugom poluvremenu tek za šest poena DeMarrea Carrolla.

Los Angeles Clippers – Memphis Grizzlies 101:97 (3-1)

Na korak do polufinalnog okršaja sa San Antonio Spursima stigli su Los Angeles Clippersi drugom pobjedom u Staples Centru i trećom ukupno u seriji protiv Memphisa. Iako su vodili veći dio utakmice, Clippersima je za pobjedu trebao produžetak, a ključnu ulogu odigrao je Chris Paul.

Prvih 12 minuta igre pripalo je Clippersima 32:26, iako su gosti imali vodstvo 12:4 nakon uvodne četiri minute. Svaka je momčad postigla po tri trice, a domaći su došli do prednosti zahvaljujući odličnom šutu (61,8 posto) i šest izgubljenih lopti Grizzliesa. Posebno se istaknuo Caron Butler s 11 poena.

Šut Clippersa se u drugoj četvrtini znatno srozao (33,3 posto), ali ih je u vodstvu zadržao Blake Griffin s deset poena. Domaćini su u dva navrata imali deset poena prednosti, ali je Memphis postigao posljednja četiri poena u prvom poluvremenu i na odmor se otišlo kod rezultata 51:45 za Clipperse.

Rezultatskih promjena nije bilo ni u trećoj četvrtini koju je dobio Memphis s 19:18. Clippersi su vodili svih 12 minuta, a da nisu ponovno upali u probleme sa slobodnim bacanjima, njihova je prednost mogla biti i izraženija. Domaći su pogodili samo četiri od deset slobodnih bacanja, a prednjačio je Griffin s 1/5. Grizzliesi su se do kraja treće dionice opteretili s osobnim pogreškama, a čak su tri igrača imala po četiri prekršaja. Nakon šest trica u prvih 12 minuta, ni jedni ni drugi nisu uspjeli pogoditi tricu u iduće 24 minute.

Posljednju dionicu Grizzliesi su otvorili sa 6:0 serijom i privremeno preuzeli vodstvo. Prednost od pet poena Clippersima su na polovici četvrtine vratili Griffin zakucavanjem i dodatnim bacanjem te Nick Young tricom. Serija domaćih rasla je do 10:0 i u posljednjih pet minuta utakmice ušlo se s 82:72 vodstvom Los Angelesa.

Grizzliesi tada postižu sedam uzastopnih poena i tricom Mikea Conleya stižu na tri poena zaostatka na ulasku u posljednje tri minute. Na 85:85 je izjednačio Rudy Gay 35 sekundi prije kraja, a posljednji napad je pripao Clippersima. Upropastio ga je Paul lošom solo akcijom u kojoj nije ni uputio šut na koš.

Razigravač Los Angelesa se iskupio u dodatnih pet minuta s osam poena, a četiri je dodao Griffin prije nego je napustio igru zbog šeste osobne pogreške. Rezultat produžetka bio je 14:10 za Clipperse.

Clippersi su utakmicu završili s 44,7 posto ubačaja, a prvi strijelac bio je Griffin s 30 poena, uz sedam asistencija i pet skokova. Paul je završio susret s 27 poena, devet skokova i sedam asistencija, a 14 poena je zabio Butler.

Najbolji pojedinac Grizzliesa bio je Conley s 25 poena, osam asistencija i sedam skokova, a dobrim učinkom još su se istaknuli Gay (23 poena, sedam skokova) i Zach Randolph (12 poena, devet skokova). Grizzliesi su nadskakali domaćine 47-36, ali su imali i sedam izgubljenih lopti više (16-9).

Peta utakmica igra se u Memphisu u noći sa srijede na četvrtak.