U utakmici sa 70 slobodnih bacanja Lakersi uhvatili priključak s Thunderom

Igor Šestak • subota, 19.05.2012.

Los Angeles Lakersi su na domaćem terenu uspjeli doći do prve pobjede u polufinalu Zapadne konferencije, pobijedivši u reviji slobodnih bacanja Oklahoma City sa 99:96. Philadelphia 76ersi su uspjeli nadoknaditi velikih 18 poena zaostatka i izjednačiti polufinale Istočne konferencije protiv Bostona na 2-2.

Philadelphia 76ers – Boston Celtics 92:83 (2-2)

U prevrtljivoj polufinalnoj seriji između 76ersa i Celticsa, četvrtu utakmicu su na domaćem terenu osvojili 76ersi i to velikim preokretom u drugom poluvremenu i serijom 9:0 u posljednjih minutu i pol. Koliko su za uspon iz ponora dubokog 18 poena zaslužni igrači Philadelphije, toliko su im pomogli i gosti iz Bostona velikim padom u igri u posljednje dvije četvrtine i neobjašnjivo slabom završnicom.

Celticsi su utakmicu otvorili s 14:0, a domaći su do prvog poena stigli tek nakon tri i pol minute igre. Gosti u tom periodu nisu promašili ni jedan pokušaj, a do poena nisu stigli tek u jednom napadu, kada je Kevin Garnett izgubio loptu. Prva četvrtina je završila 24:12 za Boston, a domaći su polovicu svojih poena postigli s linije slobodnih bacanja, uz tek tri ubačaja iz igre.

Philadelphia se početkom druge dionice približila na zaostatak od šest poena, ali je ponovno upala u napadačku krizu i raspoloženi gosti su se još jednom odvojili na veliku prednost. Rezultat na poluvremenu bio 46:31.

Nevjerojatno zvuči podatak da su igrači Philadelphije u 24 minute pogodili tek devet šuteva (9/39) i bili na 23,1 posto uspješnosti iz igre. Odveć precizni nisu bili ni s linije slobodnih bacanja (13/21), ali ih je njihov broj držao na pristojnom zaostatku. Boston je u prvom poluvremenu šutirao 19/36, a svojih 15 minuta na parketu odlično je iskoristio Brandon Bass za 13 poena.

Tri poena iz slobodnih bacanja postigao je na otvaranju drugog poluvremena Avery Bradley i povećao prednost Bostona na 18 poena. Boston je u idućih šest minuta zabio još samo dva poena, također iz slobodnih bacanja, a ukupno sedam minuta bez ubačaja iz igre nisu propustili kazniti probuđeni 76ersi. Serijom 15:2 domaći su stigli na samo pet poena zaostatka. Prednost gostiju je s dvije trice sačuvao Paul Pierce, a u posljednjih 12 minuta se ušlo s 63:59 za Boston.

Boston je loše krenuo i u posljednju četvrtinu pa su domaći nakon minutu i pol igre izjednačili na 63:63, a prvo vodstvo na utakmici donio im je Jodie Meeks svojom jedinom tricom.

Sve do posljednje dvije minute utakmice igralo se izjednačeno i ni jedna momčad nije uspjela ostvariti prednost veću od tri poena. Rajon Rondo je položio za 83:83 minutu i 38 sekundi prije kraja i tu je utakmica Bostona završila. Na scenu je stupio Andre Iguodala, postigao sljedećih pet poena, a posao je dovršio Meeks s četiri uspješna slobodna bacanja. Boston je u drugom poluvremenu pogodio tek 31,4 posto svojih šuteva (11/35), dok su domaći šutirali 22/43 (51,2 posto).

Igrač koji je odličnom igrom donio Bostonu drugu pobjedu u seriji, večeras je bio najveće razočaranje. Garnett je iz igre šutirao 3/12 i završio susret sa tek devet poena. Tome je dodao čak sedam izgubljenih lopti, a dobar posao je odradio jedino u skakačkom dijelu, gdje je s 11 skokova bio daleko najbolji u svojoj momčadi. Kredit za Garnettovu lošu večer treba dati i Lavoyu Allenu, novaku 76ersa koji ga je čuvao veliki dio utakmice.

Celticse je predvodio Pierce s 24 poena, Bass je završio s 15, koliko je ubacio i Rondo, dodavši i 15 asistencija. Bostonu izuzetno nedostaje i učinak Raya Allena koji je na terenu proveo 31 minutu u postigao tek pet poena.

Domaće su sa 16 postignutih poena predvodili Iguodala i Turner, ali su potrošili i veliki broj lopti, zajedno su šutirali 10/34. Drugu lošu utakmicu zaredom su odigrali Brand i Hawes te su zajedno na parketu proveli tek 30 minuta i postigli pet poena. Njihov učinak su nadoknadili igrači s klupe. Louis Williams je zabio 15 poena, Thaddeus Young 12, a Meeks devet. Allen je postigao osam poena i uhvatio deset skokova.

Momčadi sada sele u Boston, gdje je u noći s ponedjeljka na utorak na rasporedu peta utakmica polufinala Istoka.

Los Angeles Lakers – Oklahoma City Thunder 99:96 (1-2)

U svom Staples Centru Los Angeles Lakersi su uspjeli pobijediti u trećoj utakmici polufinala Zapada i smanjiti zaostatak za Oklahoma City Thunderom. Utakmicu je obilježio veliki broj slobodnih bacanja te preciznost igrača u njihovom izvođenju, ali i daleko slabiji učinak iz igre. Lakerse je s 36 poena predvodio Kobe Bryant, a čak je polovicu svojih poena ubacio s linije slobodnih bacanja.

Lakersi su od starta krenuli žestoko i koševima četvorice različitih igrača stigli do 8:0. Gosti su svoj prvi koš postigli nakon tri minute igre, a na polovici prvog poluvremena bilo je 16:4 za Los Angeles. Thunder se malo pokrenuo ulaskom Hardena i Fishera pa je prva četvrtina završila vodstvom domaćih 23:15.

Harden je svoj dobar nastup nastavio i u drugoj četvrtini pa je nakon desetak minuta na parketu već imao 12 poena. Probudio se i Westbrook, a Kevin Durant je tricom doveo Oklahomu u prvo vodstvo 33:32. Do poluvremena su momčadi bile izjednačene, a prvu polovicu utakmice zaključio je World Peace tricom u posljednjoj sekundi. Lakersi su otišli na odmor s vodstvom 50:47.

Lakersi su u trećoj četvrtini pogodili tek 29,4 posto svojih šuteva. Oklahoma City je u dva navrata imao sedam poena prednosti, ali ju je prokockao periodom od tri minute bez poena. Lakersi su u završnici četvrtine imali reviju slobodnih bacanja i vratili su se na samo poen zaostatka.

U prve tri minute posljednje dionice koševi su padali samo iz slobodnih bacanja. Sredinom četvrtine, Harden je pogodio tricu za 83:78 vodstvo Thundera, ali mu je brzo uzvratio Steve Blake s pet uzastopnih poena. U posljednje tri minute ušlo se također s pet poena prednosti za goste, ali su Gasol i Bryant postigli šest uzastopnih poena i doveli Lakerse u vodstvo 93:92.

Odgovorio je Durant polaganjem, a Bryant je u idućem napadu dva puta promašivao iz igre i na kraju završio na liniji slobodnih bacanja odakle je bio precizan. Ključnu ulogu tada je preuzeo Svjetski Mir. Prvo se izborio za loptu pod svojim košem kraj Duranta, a zatim pogodio i oba bacanja za 97:94. Perkins je smanjio na minus jedan, a pobjedu Lakersa, naravno iz slobodnih bacanja, potvrdio Bryant. Durant je u posljednjem napadu pokušao tricom izboriti produžetak, ali nije bio precizan.

Momčadi Lakersa i Thundera izvele su čak 70 slobodnih bacanja na ovoj utakmici (Lakersi 42), a još je fascinantniji podatak da su promašile samo 3. Po jedno Harden, Westbrook i Bynum. Prednjačili su Bryant s 18 te Harden i Bynum s 12 odlazaka na liniju slobodnih bacanja.

U ukupnom šutu iz igre nešto su uspješniji bili gosti, a i jedni i drugi su postigli po četiri trice. Igračima Thundera je trebalo 11 pokušaja, a Lakersima čak 17. Domaći su odnijeli pobjedu u skokovima (44-37) i asistencijama (20-13).

Lakersi su utakmicu odigrali sa samo osam igrača, a svi članovi početne petorke su upisali dvoznamenkasti broj poena. Kobe Bryant je iz igre šutirao 9/25 i završio susret s 36 poena. Bynum je zabio 15 poena, ali je šutirao katastrofalnih 2/13. On i Gasol su uhvatili po 11 skokova, a Španjolac je dodao 12 poena i šest asistencija. Puno bolje su ovaj put odigrali razigravači Sessions i Blake. Svaki je zabio po 12 poena, a Sessions je upisao i četiri asistencije.

Goste je predvodio Durant s 31 poenom (šut 12/23), Westbrook je zabio 21 (7/18) i upisao devet skokova. Harden se također zaustavio na 21 poenu, ali je iz igre gađao skromnih 4/13. Udarnoj trojici Thundera nedostajala je podrška ostalih igrača, među kojima ni jedan nije postigao više od osam poena.

Četvrtu utakmicu u seriji Los Angeles i Oklahoma City će odigrati već u noći sa subote na nedjelju.

• Obrisan korisnik19.05.2012. u 16:39
    U tom slučaju bi netko jebeno zaradio na kladionici.
  • Obrisan korisnik19.05.2012. u 16:33
    finale istoka indiana-philadelphia?? :)
  • Obrisan korisnik19.05.2012. u 16:08
    Ali se svejedno divim treneru Colinsu što je od "onoga" napravio skoro konferencijskog finalistu.Treba se sjetiti da je taj isti Collins postavio temelje Chicaga sa Jordanom prije dolaska Phila Jacksona.
  • Obrisan korisnik19.05.2012. u 15:04
    Rondo 15 asista protiv žutokljunaca iz Philadelphije.Ovo je malo viši level košarke.A Durant je najviši level košarke.
  • Obrisan korisnik19.05.2012. u 12:57
    bravo momci iz philliya....stvarno su prvava klapa ti mladi momci...treba im skinut kapu za ovakav preokret...od prvog pluvremena di su bili kriminalni,dok je u drugom postojala samo jedna momcad...bas se ponosim....