Igor Šestak • srijeda, 23.05.2012.

Pobjedom u petoj utakmici polufinala Istočne konferencije, Miami Heat je poveo u Seriji protiv Indiana Pacersa s 3-2. Gosti su na Floridi doživjeli težak poraz s 32 poena razlike, a na rezultat su, osim dobre igre Miamija, uvelike utjecale i ozljede ključnih igrača Indiane.

Miami Heat je s visokih 115:83 stigao do svoje treće pobjede u ovogodišnjem polufinalu Istoka i u noći s četvrtka na petak će imati prvu meč-loptu za prolazak u konferencijsko finale. Po starom dobrom običaju, Miami su predvodili LeBron James i Dwyane Wade, ali im se ovog puta važnim poenima pridružio i Shane Battier. Indiana se za vrijeme utakmice morala suočiti s ozljedama dvojice važnih igrača, Dannyja Grangera i Davida Westa.

Nakon ne baš blistavih izdanja u dosadašnjem tijeku konferencijskog polufinala i raznih priča o sukobima u svlačionici, košarkaši s Floride su u petu utakmicu ušli izrazito motivirani. U prvih sedam minuta igre stvorili su prednost 19:8, a najzaslužniji za to je Battier s tri pogođene trice iz tri pokušaja. Osim važnih poena, krilo Heata je tako prisililo Pacerse da se u obrani moraju fokusirati i na njega, a ne samo na Jamesa i Wadea.

Indiana je krajem četvrtine smanjila rezultatski zaostatak, ali je prednost od šest poena Heatu donio James tricom u posljednjoj sekundi. Kroz čitavu drugu četvrtinu Miami je bio u prednosti koja se kretala između dva i sedam poena. Trenutak koji je odlučio ovu utakmicu dogodio se tri minute prije velikog odmora.

Granger je šutirao tricu, doskočio na Jamesovo stopalo i ozlijedio vlastiti gležanj. Pokušao se vratiti na parket u trećoj četvrtini, ali ozljeda je ipak bila jača od volje za igrom.

Poluvrijeme je polaganjem sa zvukom sirene okončao James za 49:40 vodstvo domaćih. U nastavku se igra Pacersa potpuno raspala. Nakon samo četiri minute prednost Heata je narasla na 16 poena, a u posljednjoj minuti treće dionice dosegnula 21 poen.

Miami je u posljednjih 12 minuta iz igre šutirao 15/19 i dobio taj period igre s 39:26, iako je James igrao samo tri i pol, a Wade sedam i pol minuta. Prednost Heata dosegnula je najviših 37 poena minutu prije kraja utakmice. U posljednjoj četvrtini za Pacerse na parket nije izlazio ni West zbog problema s koljenom.

LeBronu su samo dvije asistencije nedostajale do triple-double učinka. Postigao je 30 poena, prikupio deset skokova i podijelio osam asistencija, uz vrlo racionalnu potrošnju lopti (12/19). Wade se u utakmici istaknuo s nekoliko nevjerojatnih poteza, a ukupno je iz igre šutirao 10/17 za 28 poena. Battier je završio na 13, a Haslem na deset poena.

Tek su tri igrača Pacersa uspjela postići dvoznamenkasti broj poena, George 11 te Granger i West po deset. Hibbert se istaknuo s 12 skokova i jednom pogođenom tricom, ali je ukupno iz igre šutirao 3/10 i završio na samo osam poena. Zakazali su i razigravači. Hill i Collison su zajedno zabili 14 poena i podijelili samo tri asistencije.

U redovima Miamija napokon je proradila trica. U prve četiri utakmice protiv Pacersa, igrači Heata su za tri poena šutirali 10/54, a u petoj vrlo uspješnih 9/16. Četiri je pogodio Battier, po dvije James i Jones i jednu Wade. Miami je pogodivši 61,4 posto šuteva iz igre srušio i rekord organizacije u postotku šuta u jednoj utakmici doigravanja.

Indiana je ostala na slabih 33,7 posto, a domaći su odnijeli i uvjerljivu pobjedu u skokovima (49-35). Utakmica je obilovala i grubim prekršajima, a igrači Heata, Haslem i Pittman mogli bi naknadno dobiti i suspenziju.

Upitan je nastup Grangera i Westa u idućoj utakmici, a nešto ozbiljnija je ozljeda ključnog igrača Pacersa, Dannyja Grangera. Ukoliko ne bude spreman za nastup, drastično se smanjuju šanse Pacersa da još jednom posjete Miami prije godišnjeg odmora.

• Obrisan korisnik23.05.2012. u 16:45
    druga je stvar sportski rat...ali onakvo jadno ponasanje u trecoj utakmici me toliko izivcirali da sam poceo navijati za Miami koji mi nije nesto pretjerano draga momcad
    James i Wade ubijaju, ako nastave ovako mislim da im bosh neće tribat u 6. utakmici.....nego im se samo triba priključit jedan igrač od ovih ostalih 5-6 kao što je bio slučaj Haslema u 4. i Battiera u 5. utakmici.......
  • Obrisan korisnik23.05.2012. u 15:37
  • Obrisan korisnik23.05.2012. u 15:27