Ivor Krapac • četvrtak, 15.11.2012.

Započinjući novu NBA sezonu s puno ugodnih vijesti za svoje navijače, Los Angeles Clippersi i Memphis Grizzliesi u srijedu su došli do novih vrijednih pobjeda. Clippersi su kod kuće pobijedili aktualne prvake, dok su Grizzliesi u Oklahoma Cityju bili jači od prošlosezonskih gubitnika u finalu. U ostalim utakmicama, najveće iznenađenje dogodilo se u Minneapolisu, a svoju ulogu u tome imale su ozljede i Kemba Walker...

Heatu ne leže gostovanja kod Clippersa

Kada je STAPLES Center predominantno crveno-plav, u bojama Los Angeles Clippersa, za Miami Heat već dugo nema dobrih vijesti u toj dvorani. Nastavljajući svoju turneju kod momčadi iz Zapadne konferencije, aktualni prvaci su peti put zaredom izgubili u gostima kod Clippersa, ovog puta sa 107:100, a na tom putu, odlučujućom se pokazala treća četvrtina.

Heat je na poluvremenu imao prednost na svojoj strani, s 54:52 na semaforu, a predvođeni serijom poena Chrisa Paula, domaći su preuzeli kontrolu u završnici treće dionice. Paul je zabio 13 u nizu u odmaku svoje momčadi do 85:74, s koliko se ušlo u posljednjih 12 minuta, ali to nije bilo sve od Clippersa. Predvođeni Bledsoeom i Crawfordom, rano u posljednjoj četvrtini povećali su na 95:76, otklanjajući dvojbe kome će pripasti pobjeda.

U popravljanju ovosezonskog omjera na 6-2, momčad iz Los Angelesa vodili su Blake Griffin (20 poena, 14 skokova, šest asistencija), Jamal Crawford (22 poena) i Chris Paul (16 poena, 10 asistencija, četiri osvojene lopte). LeBron James završio je s 30 poena, sedam asistencija i pet skokova za Heat, a nitko drugi nije zabio više od 14, koliko je imao Ray Allen.

Mučeći se s ozljedom stopala, zbog koje je bio pod upitnikom za utakmicu, Dwyane Wade ubilježio je samo šest poena, s 2/10 iz igre, dodajući i šest asistencija.

Heatu je ovo bio treći poraz u sezoni, njihov omjer sada je 6-3, a na njihovu nesreću, već u četvrtak ih čeka novo zahtjevno gostovanje. Na velikoj nadmorskoj visini u Denveru dočekat će ih Nuggetsi.

Grizzliesi još opasniji nego pretprošlog proljeća?

Za takve zaključke je još rano, ali Memphis Grizzliesi zasad najavljuju da bi mogli biti još bolji nego pretprošle sezone, kada su u prvom kolu doigravanja iznenadili San Antonio Spurse, pa u konferencijskom polufinalu u sedam utakmica namučili Oklahoma City Thunder. U srijedu su bili u gostima upravo kod Thundera, a s pobjedom s 10 poena prednosti (107:97), popravili su ovosezonski omjer na 6-1.

Bila je to utakmica kojoj nije nedostajalo iskri, a za najviše su se pobrinuli Zach Randolph i Kendrick Perkins, koji su nešto više od dvije minute do kraja isključeni nakon što su jedan drugome nešto dobacili, a potom izazvali i još malo gužve prilikom izlaska s parketa. Grizzliesi su tada već imali sve u svojim rukama, s 11 poena prednosti (101:90), a na putu do tog vodstva, ključna je bila druga četvrtina.

Tijekom tih 12 minuta, gostujuća momčad se s 36:15 vratila iz dvoznamenkastog zaostatka (30:20) i na poluvrijeme otišla s 56:45 na svojoj strani. Thunder je u završnici susreta priprijetio smanjenjem na 97:89 nešto više od četiri minute do kraja, ali pravih uzbuđenja više nije bilo - osim onoga manjeg za koje su se pobrinuli Randolph i Perkins.

Poslije vrijedne pobjede u gostima, Zach Randolph, koji je završio s 20 poena i 11 skokova, istaknuo je da je pred njegovom momčadi još dug put. "Oni su među najboljima na Zapadu", komentirao je krilni centar Grizzliesa: "Mi tek trebamo doći na tu razinu."

Bit će im lakše ukoliko će Rudy Gay nastaviti igrati kao u srijedu, s 28 poena, šest skokova i pet asistencija protiv Thundera. Ako se tome pridoda i učinak Marca Gasola (14 poena, šest skokova) i pomoć Quincyja Pondextera i Jerryda Baylessa s klupe, s 13, odnosno 12 poena, Grizzliesi bi mogli imati još pobjeda poput ove gostujuće ili one na domaćem parketu protiv Miami Heata nekoliko dana ranije.

Thunder je u srijedu ponovno dobio najviše od Kevina Duranta, koji je imao 34 poena, 10 skokova i pet asistencija, s 12/21 iz igre. Russell Westbrook se na putu do svojih 17 poena mučio sa šutom iz igre (6/19), pridodao je i 13 asistencija i šest skokova, dok se Serge Ibaka priključio sa 17 poena, osam skokova i četiri blokade.

Bobcatsi iskoristili probleme T'wolvesa

Minnesota Timberwolvesi ušli su u sezonu oslabljeni, bez pomoći ozlijeđenih Kevina Lovea i Rickyja Rubija, a kada su iz stroja ispali i Chase Budinger, Nikola Peković, JJ Barea i Brandon Roy, bez kojih su bili u srijedu, pokazalo se da je to bilo nekoliko ozljeda previše. S puno igrača iz drugog plana, momčad Ricka Adelmana iznenadili su gostujući Charlotte Bobcatsi, čiji je glavni junak na putu do 89:87 bio Kemba Walker.

Dvicom za 89:87 samo 0,7 sekundi do kraja, Walker je podsjetio na sveučilišne dane u dresu UConn Huskiesa, kada je često donosio odluku na taj način, a ovog puta to je napravio u susretu u kojem je njegova momčad mogla slaviti i bez toliko komplikacija. Bobcatsi su malo manje od četiri i pol minute do kraja vodili s 85:71, pa u nastavku ispustili svu prednost iz svojih ruku.

No, pisat će se pobjeda, a momčadi iz Charlottea ova je bila treća u nizu. Posljednju takvu pozitivnu seriju imali su u ožujku 2011., dok u užasnoj protekloj sezoni, koju su završili sa 7-59, do nečeg sličnog nisu mogli.

Odjednom uspješne Bobcatse Walker je u Minneapolisu vukao s 22 poena, pet asistencija i po četiri skoka i osvojene lopte, dok je prvi u pratnji bio Ramon Sessions, čovjek s klupe, koji je imao 18 poena, šest skokova i četiri asistencije. Byron Mullens istaknuo se s 12 poena i 15 skokova.

Timberwolvese je s 26 poena i 12 skokova vodio Andrej Kirilenko, dok je Luke Ridnour ubilježio 16 poena i 10 asistencija.

Pistonsi više nisu na nuli

Dominantnom predstavom u Philadelphiji, Detroit Pistonsi su s 94:76 protiv 76ersa došli do prve pobjede u sezoni, u koju su krenuli sa za klub rekordno slabih 0-8. "Razočarao nas je takav početak, ali nije da smo sumnjali da ćemo jednom dobiti utakmicu", opisao je poslije susreta trener Pistonsa Lawrence Frank: "Kada zaslužimo pobjedu, onda ćemo i uzeti pobjedu."

Pistonsi su se za prekid niza pobrinuli limitirajući neraspoloženu domaću momčad na samo 30 posto šuta iz igre, a većinu dvojbi riješili su u drugoj četvrtini, nakon koje su vodili s 52:34. Glavni junak na putu do pobjede bio im je Greg Monroe, s 19 poena i 18 skokova, ali nije bio jedini. Dvoznamenkasti broj poena imali su i Kyle Singler (16), Brandon Knight (15) i Tayshaun Prince (15), Knight i s po sedam skokova i asistencija.

Sixerse su vodili Lavoy Allen (14 poena) i Jrue Holiday (12 poena, sedam asistencija, šest skokova), a nitko drugi nije zabio više od devet.

Kako su se Pistonsi upisali, jedina momčad bez pobjede u sezoni sada su Washington Wizardsi, koji su u srijedu izgubili u Dallasu (107:101) i time pali na 0-7.

Bullsi u produžetku, nastavak muka Pacersa

S više poteškoća nego su trebali imati, Chicago Bullsi su Phoenixu došli do 112:106 protiv domaćih Sunsa, uz odluku u produžetku. Momčad Toma Thibodeaua je tri minute do kraja treće četvrtine vodila s 18 razlike, a na ulasku u posljednju minutu četvrte imali su 99:95, da bi se za dodatnih pet minuta pobrinuo P.J. Tucker, ubačajem za 100:100 devet sekundi do kraja. No, serijom od 6:0 za odvajanje na šest poena prednosti, Bullsi su u produžetku ponovno sve uzeli u svoje ruke.

Goste je do pobjede vodio raspoloženi Carlos Boozer (28 poena, 14 skokova), dok su Luol Deng i Joakim Noah imali po 21 poen, Noah s 12 skokova i pet asistencija. Luis Scola ubilježio je 24 poena i 14 skokova, a Sebastian Telfair 17 poena i četiri asistencije za Sunse.

S tri pobjede u prvih osam utakmica, Indiana Pacersi doputovali su u Milwaukee nadajući se nečem boljem od toga, ali novo razočaranje dogodilo im se s 99:85 za domaće Buckse, što je momčadi Franka Vogela donijelo pad na omjer 3-6. "Znali smo da nas rano čeka težak raspored", pokušao je pojasniti trener Pacersa: "Znali smo i da će nam trebati vremena za prilagodbu na izostanak Dannyja Grangera, moramo to nekako nadoknaditi."

Monta Ellis i Brandon Jennings zabili su po 16 poena za Buckse, dok je Tyler Hansbrough sa 17 poena vodio Pacerse.

Celticsi sa završnih 5:0 slomili Jazz

Boston Celticsi su protiv Utah Jazza bili u problemima zbog ozljede desnog gležnja Rajona Ronda zbog koje je odigrao samo 25 minuta, ali na putu do 98:93 na domaćem parketu, pripomogao je Leandro Barbosa, koji je uskočio i završio sa 16 poena. Svoje je dao i još jedan čovjek s klupe, Jeff Green, također sa 16 poena, dok je najviše, 23, ubacio Paul Pierce.

Jazz je na ulasku u posljednje dvije minute poravnao na 93:93, da bi Celticsi u nastavku napravili završnih 5:0 ubačajima Piercea i Kevina Garnetta iz slobodnih bacanja. S druge strane, gosti su poslije poravnanja promašili svih svojih sedam šuteva iz igre, a u porazu ih je vodio Paul Millsap, koji je imao 20 poena, 12 skokova i četiri asistencije. Al Jefferson upisao je 13 poena i 14 skokova.

Predvođeni Jamesom Hardenom, koji je završio s 30 poena, Houston Rocketsi su kod kuće sa 100:96 nadjačali New Orleans Hornetse, dok su Golden State Warriorsi s glavnim ulogama Harrisona Barnesa (19 poena, 13 skokova) i Davida Leeja (18 poena, 10 skokova, pet asistencija) došli do domaćih 92:88 protiv Atlanta Hawksa.