Ivor Krapac • nedjelja, 18.11.2012.

Los Angeles Clippersi i Memphis Grizzliesi su u subotnjem NBA programu došli do novih pobjeda i produžetka uspješnog niza. Clippersi su kod kuće nadigrali Chicago Bullse, za svoju petu dobivenu utakmicu zaredom, dok je pobjednička serija Grizzliesa još duža, na osam u nizu, nakon što su u Charlotteu pokazali previše za domaće Bobcatse. Bez pomoći ozlijeđenog Dwyanea Wadea, Miami Heat zaključio je šest susreta dugu gostujuću turneju pobjedom u Phoenixu...

Clippersima pobjeda prije odlaska na put

Uoči početka četiri utakmica duge gostujuće turneje, LA Clippersi su u svojoj trećoj uzastopnoj domaćoj utakmici nastavili pobjednički niz sa 101:80 protiv Chicago Bullsa. Bio je to susret u kojem momčad Vinnyja Del Negra, nekadašnjeg trenera Bullsa, nije bila ozbiljnije ugrožena. Clippersi su riješili većinu dvojbi u trećoj četvrtini, kada su odmaknuli na 23 poena prednosti, a iako su gosti iz Chicaga nešto više od šest minuta do kraja smanjili na -13, izostala su prava uzbuđenja.

Domaći su i ovog puta dobili jako puno od svoje klupe, koja je u poenima nadjačala startere (53:48), a glavni razlog za to ponovno je bio Jamal Crawford, koji je završio s 22 poena. Crawford je, tako, još jednom dobrom predstavom samom sebi uljepšao nastup protiv momčadi u kojoj je započeo NBA karijeru. Blake Griffin vodio je Clipperse s 26 poena i 10 skokova, a uz Crawforda, lijep učinak s klupe imao je i Matt Barnes, s 13 poena i šest skokova.

Chris Paul, koji je završio s osam poena i 10 asistencija, istaknuo je da je pet u nizu i popravljanje omjera na 7-2 lijepa vijest, ali ne zaboravljajući koliko je još posla pred njim i suigračima. "Bili bismo u jako dobroj situaciji da igramo sezonu od 10 utakmica", osvrnuo se poslije pobjede: "Nismo mogli tražiti više od sebe, no moramo imati na umu da je sezona duga. Pred nama je gostujući niz, a počinjemo u San Antoniju, gdje je uvijek teško."

Chicago Bullse je u porazu vodio Carlos Boozer (22 poena, 12 skokova). Luol Deng i Richard Hamilton imali su po 14 poena, Deng uz osam skokova.

Grizzliesi umorni, ali ponovno uspješni

Memphis Grizzliesi započeli su sezonu domaćim porazom od Clippersa posljednjeg dana listopada - da bi potom zaboravili gubiti. Momčadi Lionela Hollinsa studeni zasad donosi isključivo pobjede, osam zaredom, a do nove su došli sa subotnjih gostujućih 94:87 protiv Charlotte Bobcatsa, kojima je prekinuta tri utakmice duga uspješna serija.

Nakon što su u petak kod kuće nanijeli prvi poraz New York Knicksima, Grizzliesima je to bila druga utakmica u dvije večeri. U Charlotte su stigli rano u subotu, bilo je umora, ali nije smetalo.

"Imali smo tešku utakmicu večer ranije, a to što smo ovdje stigli u četiri ujutro i borili se s mladom momčadi, kojoj ne nedostaje žestine i koja je u usponu, dobar je pokazatelj naše mentalne snage", pohvalio je trener Hollins svoju momčad.

Na putu do dolaska do omjera 8-1, najboljeg u ligi, Grizzliesi su izdržali nalet domaćina nakon što su nešto manje od 11 minuta do kraja bili u velikom vodstvu (77:60). Bobcatsi su u nastavku svojom serijom od 11:0 smanjili na samo šest razlike, u završnici susreta su nekoliko puta bili na -5, ali bez potpunog povratka.

Svi starteri Grizzliesa imali su dvoznamenkasti broj poena, a među njima su se izdvojili Mike Conley s 20 i Zach Randolph s 18, uz 12 skokova. Byron Mullens (18 poena, devet skokova) i Kemba Walker (17 poena, osam asistencija, pet skokova) vodili su Bobcatse.

Heat se vraća kući s omjerom 8-3

Iako nisu imali Dwyanea Wadea, koji je drugu utakmicu zaredom izostao zbog ozljede lijevog stopala, a LeBron James nastupio je sa simptomima viroze, aktualni prvaci zaključili su seriju nastupa u gostima s 97:88 protiv Phoenix Sunsa. Miami Heatu to je bila šesta uzastopna gostujuća utakmica, na toj turneji imali su 4-2, a poslije popravljanja omjera na 8-3, sada se vraćaju kući. Slijedi im serija od četiri domaća nastupa, s prvim susretom u srijedu protiv Milwaukee Bucksa.

Nakon što su u petak u Los Angelesu doživjeli poraz od Lakersa, domaći Sunsi igrali su drugu utakmicu u dvije večeri, a u subotu su se presudnima pokazale dvije serije Heata u posljednjih osam minuta. Poslije 79:79, gosti su s 9:0 prvo odmaknuli do devet poena prednosti, a nakon što su se Sunsi malo više od dvije minute do kraja približili na 90:88, slijedilo je Heatovih 7:0 za kraj ove priče.

Chris Bosh je s 24 poena i devet skokova bio najučinkovitiji u pobjedničkoj momčadi, dok je LeBron James ubilježio 21 poen i sedam skokova. "Makar bio na 50 ili 60 posto, bolje je tako nego da me uopće nije bilo", osvrnuo se LeBron na svoje probleme sa zdravljem, koji ga ipak nisu odvojili od nastupa.

Za Sunse je najviše zabio Markieff Morris, čovjek s klupe, koji je upisao 16 poena, dok su Michael Beasley i Shannon Brown dodali po 14 poena, Beasley s osam skokova. Goran Dragić imao je 12 poena, osam asistencija, pet skokova i četiri osvojene lopte.

Spursi prejaki za Nuggetse, Celticsi za Raptorse

S odličnom šuterskom predstavom, u kojoj su imali 53 posto iz igre, a sjajnih 59 posto za tricu (16/27), San Antonio Spursi došli su do 126:100 protiv Denver Nuggetsa, protiv kojih su u jednom trenutku imali i 32 poena prednosti. Bez pomoći ozlijeđenih Kawhija Leonarda i Garyja Neala, Gregg Popovich je u subotu malo promiješao rotaciju svoje momčadi, postavljajući Stephena Jacksona i DeJuana Blaira u početnu petorku, a od njih dvojice, Blair mu je odgovorio s 19 poena i osam skokova.

Spurse je s 20 poena i četiri asistencije vodio Manu Ginobili, dok su se pridružili Danny Green s 15, a Tim Duncan i Tony Parker s po 14 poena, Parker i sa šest asistencija. Danilo Gallinari ubilježio je 15 poena i sedam skokova, a Kenneth Faried 14 poena za goste iz Denvera.

Dva dana nakon što je propustio utakmicu u Brooklynu, uz poraz njegove momčadi, Rajon Rondo vratio se na parket u dresu Boston Celticsa, a za povratak poslije ozljede desnog gležnja počastio je Toronto Raptorse s 20 asistencija u domaćoj pobjedi sa 107:89. Raptorsi su u drugo poluvrijeme ušli s pet poena zaostatka i u trećoj četvrtini bili i na -3, no nisu izdržali u ostatku te dionice.

Celticsi su uoči završnih 12 minuta pobjegli na 79:64, a u posljednjoj četvrtini vodili su i s 24 razlike, sa 107:83 nešto više od minutu do kraja, prije nego su gosti mini-serijom od 6:0 ublažili poraz.

Jason Terry, koji je ovog puta počeo u petorci, završio je s 20 poena, dok je Paul Pierce imao poen manje. Kevin Garnett dodao je 15 poena, a Jared Sullinger 12 poena i 11 skokova. Uz asistencije, Rondo je upisao i šest poena. Raptorse su s po 15 poena vodili Andrea Bargnani i John Lucas.

Bucksi pobijedili i zaslužili kritiku

Iako njihov trener Scott Skiles nije bio zadovoljan obranom, koju je nazvao "posramljujućom praktički od početka do kraja", Milwaukee Bucksi su i s tim poteškoćama došli do 117:113 protiv New Orleans Hornetsa, popravljajući svoj omjer na 6-2. Bucksima je to bila treća pobjeda zaredom, a do nje su došli s po 22 poena i po devet asistencija Monte Ellisa i Brandona Jenningsa. Kod Hornetsa je glavna vijest bio odličan učinak Anthonyja Davisa, koji je završio s 28 poena (10/14 iz igre) i 11 skokova.

Utah Jazz i Dallas Mavericksi nanijeli su nove poraze Washington Wizardsima, odnosno Cleveland Cavaliersima. Nakon što ih je Jazz nadigrao s 83:76, Wizardsi su sada na 0-8, dok su Cavsi sa 103:95 u korist gostujućih Mavericksa pali na 2-7.