Igor Šestak • petak, 30.11.2012.

Samo su dvije utakmice bile na rasporedu NBA lige u četvrtak navečer, ali da ne bi slučajno nedostajalo događanja pobrinuo se trener San Antonio Spursa, Gregg Popovich. Uoči gostovanja kod Miami Heata on je odlučio poslati kući svoje ključne igrače kako bi se oni odmorili od napornih gostovanja. Takav je potez digao na noge čak i povjerenika liga koji je najavio sankcije za momčad iz Texasa. Sama utakmica ipak je bila vrlo izjednačena, a Heat je u završnici teškom mukom izborio pobjedu. Druga utakmica večeri također je bila vrlo neizvjesna. Andre Iguodala imao je priliku odvesti svoje Nuggetse u produžetak ili čak do pobjede, ali nije u tome uspio pa su Warriorsi slavili sa 106:105.

Popovich uzburkao NBA, Miami se "provukao"

S nestrpljenjem se očekivao prvi od dva ovosezonska dvoboja Miami Heata i San Antonio Spursa, a onda je Gregg Popovich šokirao sve redom odlukom da uoči utakmice kući pošalje Tima Duncana, Tonyja Parkera, Manua Ginobilija i Dannyja Greena.

Razlog? Spursi su na putovanju bili šest dana sredinom mjeseca pa nakon kraćeg boravka u Texasu 21. studenog ponovno krenuli na turneju. Gostovanje na Floridi bilo im je šesto zaredom i trener je odlučio odmoriti svoje glavne igrače. Poslao je kući svoja tri nositelja igre i startera Greena, a budući da su od ranije ozlijeđeni Kawhi Leonard i Stephen Jackson, u American Airlines Arenu doveo je tek devet igrača. Ulogu startera ponijeli su Mills, De Colo, Diaw, Bonner i Splitter.

Gregg Popovich: "To je najbolje za našu momčad. Svaka organizacija vodi brigu o svom kalendaru utakmica i mi smo se odlučili na ovakav potez s nadom da činimo mudru, a ne macho odluku. Možda nam ona ponudi priliku da se lakše suprotstavimo Memphis Grizzliesima u subotu."

Takva odluka uzburkala je strasti u NBA ligi jer mnogi smatraju kako to nije korektno prema čitavom natjecanju i navijačima koji su kupili ulaznice kako bi gledali najbolje što momčadi mogu ponuditi. Zanimljiva je reakcije povjerenika lige Davida Sterna: "Ispričavam se svim fanovima NBA lige. Ovo je bila neprihvatljiva odluka San Antonio Spursa i značajne sankcije će uslijediti."

O Popovichevom potezu sigurno će biti još mnogo rasprava, a njemu unatoč utakmica je bila uzbudljiva do posljednjih sekundi. Igrači Miamija kao da nisu dovoljno ozbiljno shvatili oslabljenu momčad San Antonija te su za pobjedu morali uložiti puno truda u završnim minutama četvrte četvrtine.

Tricama LeBrona Jamesa i Rasharda Lewisa Miami je rano poveo sa 16:6, ali Spursi su u drugoj polovici prve četvrtine napravili seriju 21:6 i u drugu dionicu donijeli pet poena prednosti. Tijekom druge i treće četvrtine niti jedna momčad nije stvorila značajniju razliku, a na isteku vremena trećeg perioda veliku je pogrešku napravio Ray Allen. James Anderson je šutirao gotovo s centra, a iskusni igrač Miamija nepotrebno je ušao u kontakt i napravio osobnu pogrešku. Anderson je pogodio dva od tri slobodna bacanja za vodstvo Spursa 76:73.

Potpuno izjednačena borba nastavljena je sve do polovice posljednjeg perioda, kada su gosti napravili seriju 11:2 i poveli s 92:85. James je približio Heat na dva poena zaostatka, ali je Gary Neal pogodio tricu za 98:93 dvije minute i 14 sekundi prije kraja utakmice. Spursi su nakon toga ostali bez ubačaja pune dvije minute, a domaće su prvo na minus jedan doveli James i Wade, a onda im je Allen tricom donio prednost 100:98.

LeBron James: "Ne mislim da je Pop u krivu. Nigdje u pravilima ne piše da nemate pravo poslati svoje igrače kući. Donio je odluku i ostali ju moraju prihvatiti."

Igrači Miamija u završnim su sekundama bili precizni s linije slobodnih bacanja, a tragičar Spursa bio je Neal koji je prvo izgubio loptu u napadu kod rezultata 100:98, a onda je kod 103:100 opalio nerezonsku tricu preko ruke Bosha iako je do kraja bilo još sedam sekundi.

Najefikasniji igrač Miamija bio je James s 23 poena, devet skokova i sedam asistencija, a Allen je s klupe dobio 27 minuta i zabio 20 poena. Wade je ubilježio učinak od 19 poena, pet asistencija i pet skokova, a 18 poena i 12 skokova ostvario je Bosh. Neal je za Spurse ušao s klupe, odigrao 32 minute i ubacio 20 poena te dodao sedam asistencija i četiri skoka. Splitter je zabio 18 poena i skupio devet skokova, 15 poena je ubacio De Colo, a Bonner upisao double-double s deset poena i isto toliko skokova.

Miami je tako uz puno muke upisao svoju petu uzastopnu pobjedu i trenutno je s omjerom 11-3 vodeća momčad Istočne konferencije. Spursi su pak prekinuli niz od osam uzastopnih pobjeda na gostovanjima te su s omjerom 13-4 druga momčad Zapadne konferencije, odmah iza Memphis Grizzliesa s kojima igraju u subotu u svojoj dvorani.

Iguodala odveo Nuggetse u poraz kod Warriorsa

Još neizvjesnija bila je druga utakmica večeri, u kojoj su već treći put ove sezone snage odmjerili Golden State Warriorsi (9-6) i Denver Nuggetsi (8-8). Prve dvije utakmice pripale su Nuggetsima, ali ovaj put su vrlo neizvjesnoj završnici slavili Warriorsi rezultatom 106:105 i to nakon što su se gosti već obradovali pobjedi.

U dvoboju punom preokreta Warriorsi su u prvoj četvrtini imali 12, a Nuggetsi u trećem periodu čak 16 poena prednosti. U posljednjih 12 minuta ušlo se s vodstvom Denvera 86:78, a Golden State je vodstvo ponovno uspio preuzeti sredinom posljednje dionice. Tri i pol minute prije kraja Curry je pogodio tricu za 102:97, ali su Lawson i Iguodala dovukli Nuggetse do izjednačenja. Prednost od 106:103 na ulasku u posljednju minutu domaćinima su donijeli Lee i Jack.

No, završnica je bila vrlo burna. Prednost domaćih od tri poena na semaforu je stajala sve do tri i pol sekunde prije kraja, kada je Jack faulirao Iguodalu prilikom šuta za tricu. Igrač Denvera pogodio je prva dva slobodna bacanja, ali nije uspio pogoditi treće za izjednačenje. Ipak, Nuggetsi su nakon borbe za loptu dobili ubacivanje sa strane. Iguodala se za promašeno slobodno bacanje pokušao iskupiti tricom za pobjedu. Pogodio je preko ruke i Nuggetsi su se poveselili pobjedi, ali su suci pregledom snimke utvrdili kako je šut upućen prema košu nakon isteka vremena.

David Lee je iz igre šutirao odličnih 13/15 i završio utakmicu s 31 poenom, devet skokova i šest asistencija. 21 poen i devet skokova upisao je Klay Thompson, a 20 poena i deset asistencija Stephen Curry. Nuggetse je s 22 poena predvodio Andre Iguodala, Danilo Gallinari je zabio 20 poena i dodao devet skokova, a 17 poena i devet asistencija imao je Ty Lawson.

• LeBronWade30.11.2012. u 14:00
    Imaš nbacro.com (trenutno stranica nije u funkciji jer mijenjaju serevr i rade poboljšanja), za malo duže tekstove imaš ispodobruča.com - to su oni koje ja pratim
    LeBronWade
  • nido30.11.2012. u 13:43
    Naravno da Pop zna dobro sta radi, najvazniji igraci Spursa su iskreno receno "djedice" i ne mogu oni drndati cjelu sezonu, nije im 25 godina, trebaju odmora i potpuno je u pravu za ovaj potez. Nemaju ga sta kaznjavat pa jbt ako mi neki igraci od umora ne mogu igrat fakat da cu ih... [više na forumu]
    nido
  • eldottore1930.11.2012. u 13:34
    pa nije Popovich lud,zna on dobro zašt je to napravio :)
    eldottore19
  • Obrisan korisnik30.11.2012. u 13:12
    pa u ovom slucaju regularnost ne da nije bitna nego se uopce i ne radi o njoj to da pop radi svako trecu utakmicu ok razumia bi dreku sve ovo ostalo je upletanje u trenerov posao i ljudi koji bi to trebali i onih koji to ne bi dakle na sto se cila prica svodi?na lovu a jeli vam to vama kriticarima... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik30.11.2012. u 11:48
    A kaj da ti ja sad odgovaram kad ti napišeš da regularnost natjecanja nije uopće bitna? Meni kao navijaču je bitna! Ja ne kažem da pop nije u pravu kad odmara igrače ili da to nije u domeni njegovog posla...samo kažem da ga liga upozorila na to već nekoliko puta i da treba sagledat i drugu stranu... [više na forumu]