Ivor Krapac • utorak, 11.12.2012.

Poljuljani poslije dvije izgubljene utakmice u nizu i nekoliko neuvjerljivih nastupa i u ranijim susretima, igrači Miami Heata vraćaju se na uspješniji put, a u noći s ponedjeljka na utorak, to su potvrdili pobjedom nad Atlanta Hawksima na domaćem parketu. San Antonio Spursi su u gostima u produžetku nadjačali Houston Rocketse, kojima je nedostajao ozlijeđeni James Harden, dok su Golden State Warriorsi nastavili svoju pozitivnu seriju...

Heat pobjegao u trećoj četvrtini, raspoloženi LeBron i Wade

Tražeći drugu pobjedu u nizu nakon dva uzastopna poraza, Miami Heat je i 10. put u 11 ovosezonskih utakmica na domaćem parketu pokazao više od protivnika. Aktualni prvaci su u svojoj dvorani sa 101:92 bili jači od Atlanta Hawksa, koji su, do dolaska na Floridu, slavili u devet od svojih posljednjih 11 nastupa, ali ovog puta nisu uspjeli ostati "na površini" nakon izjednačenog prvog poluvremena i početka treće četvrtine.

Holiday vukao 76erse

Philadelphia 76ersi su pred svojim navijačima uzeli ono što se i očekivalo protiv Detroit Pistonsa, slomivši goste sa 104:97, uz odluku u završnih 60 sekundi. U posljednjoj minuti ušlo se s 98:95 za domaću momčad, koju su potom odvojili ubačaj Jruea Holidaya za dvicu i po jedno pogođeno slobodno bacanje Evana Turnera i Jasona Richardsona nakon gostujućih promašaja, za odmak do 102:95 20 sekundi do kraja.

Holiday je završio s 25 poena, osam asistencija i pet skokova, a Thaddeus Young pridodao je 20 poena, pet osvojenih lopti i četiri skoka za Sixerse. Turner je imao 18 poena, 11 skokova i sedam asistencija. Najefikasniji gostujući igrači bili su Greg Monroe i Brandon Knight, s po 22 poena, a Monroe je imao i sedam skokova.

Gosti iz Atlante su nakon 24 minute zaostajali s 56:54, a nakon što su šest i pol minuta do kraja treće dionice došli u vodstvo (65:63), nije se dugo čekalo na odgovor Heata. Serijom od 17:4, momčad Erika Spoelstre je u završnici treće okrenula na 80:69, a u nastavku Hawksi više nisu bili bliže od šest poena zaostatka.

Domaće su u pobjedi vukli LeBron James (27 poena, sedam skokova, šest asistencija) i Dwyane Wade (26 poena). Wade je pritom imao 11/13 iz igre, svoj najbolji postotak u karijeri u nekoj utakmici, a kada se tome pridoda i učinak iz prošle utakmice, protiv New Orleans Hornetsa, sveukupno je na 20/25 u ta dva susreta. S učinkom na parketu, bio je to dobar odgovor na kritiku Charlesa Barkleyja da mu igra ide u krivom smjeru, što je Barkley izrekao na TNT-u baš uoči posljednja dva Heatova nastupa.

LeBron James imao je odgovor i na onaj drugi način, riječima. "Ovo pokazuje da bi Charles Barkley trebao zatvoriti usta", komentirao je LeBron: "Mislim, čovjek ima 80 posto iz igre u zadnje dvije utakmice, a to je dosta ludo, zar ne?"

Uz Jamesa i Wadea, domaći su se na putu do pobjede mogli osloniti i na Chrisa Bosha (14 poena, 10 skokova) i Norrisa Colea (10 poena, 4/4 iz igre), dok su najefikasniji igrači gostiju bili Josh Smith (22 poena, 4/5 za tricu, šest asistencija) i Al Horford (20 poena, 11 skokova).

Trostruko-dvostruki Parker u trileru s produžetkom

San Antonio Spursi su u vrlo uzbudljivoj utakmici, koja je već poslije 48 minuta po broju poena bila dosta iznad prosjeka (120:120), proslavili gostujućih 134:126 protiv Houston Rocketsa u produžetku. Bila je to druga pobjeda Spursa nad istim suparnicima u kratkom vremenu, nakon što su u petak slavili uvjerljivije (114:92), a ova je došla u susretu u kojem Rocketsi nisu mogli računati na svojeg najboljeg strijelca Jamesa Hardena, koji je izostao zbog ozljede desnog gležnja.

Amir Johnson izgubio živce

Toronto Raptorsi pretrpjeli su sveukupno peti poraz zaredom, a deveti u nizu u gostima, s 92:74 u korist Portland Trail Blazersa. Bila je to utakmica u kojoj su i jedne i druge mučile ozljede. Blazersi su bili bez Nicolasa Batuma i Wesleyja Matthewsa, dok su Raptorsi tijekom susreta ostali bez Andreje Bargnanija i Kylea Lowryja, dok kraj utakmice nije dočekao ni Amir Johnson.

Pet minuta do kraja treće četvrtine, Johnson je zaradio isključenje nakon što je malo pretjerao pokušavajući uzeti loptu iz ruku suca Davida Jonesa, s kojim se porječkao. No, potom je pretjerao još malo više, gađajući Jonesa štitnikom za zube dok su ga pokušavali udaljiti s parketa.

LaMarcus Aldridge ubilježio je 30 poena i 12 skokova za Blazerse, dok je DeMar DeRozan s 20 poena vodio Raptorse.

Na drugoj strani, glavna priča bio je učinak Tonyja Parkera, koji je ubilježio svoj prvi triple-double u NBA karijeri, s 27 poena i po 12 skokova i asistencija.

"Bilo mi je u glavi da ovo nikoga neće zanimati ako izgubimo utakmicu", opisao je Francuz poslije susreta: "Sada kada smo slavili, sve je još bolje - na kraju dana, ljude zanimaju jedino pobjede."

Osim na Parkera, Spursi su se mogli osloniti i na raspucanog Garyja Neala (29 poena, 7/10 za tricu), dok je Manu Ginobili imao 22 poena, šest asistencija i pet skokova. U izostanku Hardena, u domaćoj momčadi je s 38 poena "eksplodirao" Jeremy Lin, ubacivši najviše otkako je među Rocketsima, na putu do poravnanja svojeg najboljeg učinka u karijeri, u dresu New York Knicksa. Imao je i sedam asistencija.

Omer Asik zabio je najviše u karijeri u jednoj NBA utakmici, 21 poen, a tome je dodao 10 skokova, dok se Chandler Parsons pridružio s 20 poena, sedam skokova i četiri asistencije.

U napetom susretu, Spursi su nadoknadili zaostatak od 107:98 osam i pol minuta do kraja četvrte četvrtine, da bi u posljednjoj minuti prije produžetka ispustili vodstvo koje im je tricom donio Ginobili, ubačajem za 120:118, uz Asikovu dvicu koja je Rocketsima donijela 120:120. U završnim sekundama četvrtine, Lin nije uspio uputiti šut u situaciji kada ga je čuvao Danny Green, s istekom vremena za napad u toj situaciji, dok je na drugoj strani Carlos Delfino osigurao produžetak blokirajući Tima Duncana.

U dodatnih pet minuta domaće su u pogrešnom smjeru odvele rane izgubljene lopte Parsonsa i Lina. Spursi su to naplatili u mini-seriji od 6:0, s tricom Neala i košem i dodatnim bacanjem Ginobilija, za bijeg na 130:122 dvije minute do kraja susreta, što Rocketsi više nisu stigli.

Warriorsi dobili još jednu, produživši pad Bobcatsa

Mavsi pobjegli do poluvremena

Dallas Mavericksi nisu dopustili da im se dogodi išta neočekivano u domaćem dvoboju sa Sacramento Kingsima. Slavili su sa 119:96, a sve je bilo jasno već poslije prvog poluvremena, sa 65:43 u korist momčadi Ricka Carlislea. Mavsi su pritom imali seriju od čak 31:3 krajem prve i u drugoj četvrtini, držeći goste bez ubačaja iz igre gotovo 11 minuta, na putu do 58:31 četiri minute do poluvremena.

I dalje bez Dirka Nowitzkog, momčad iz Dallasa ponovno je najviše dobila od O.J.-a Maya (19 poena, sedam skokova, četiri asistencije), a Chris Kaman pridružio se s 18 poena. Kingse su s po 25 poena vodili Francisco Garcia i DeMarcus Cousins, koji je imao i šest skokova.

Charlotte Bobcatsi su se nakon 12 utakmica mogli pohvaliti da su došli do sedam pobjeda, koliko su imali u čitavoj skraćenoj, 66 susreta dugoj prošloj sezoni, ali više od dva tjedna kasnije, i dalje su na istom broju, sada s osam poraza u nizu i na omjeru 7-13. Novi udarac pretrpjeli su u domaćem ogledu s Golden State Warriorsima, koji su ih nadjačali sa 104:96 i time se pobrinuli za nastavak svojeg pozitivnog trenda.

Warriorsima je to bila četvrta pobjeda zaredom, sve u gostima, a osma u posljednjih 10 utakmica, za popravljanje omjera na 14-7.

Glavni junak gostiju bio je Stephen Curry, koji je odrastao u Charlotteu u vrijeme dok je njegov otac Dell ondje igrao u dresu tadašnjih Hornetsa. Mlađi Curry u ponedjeljak se istaknuo s 27 poena, po sedam skokova i asistencija, a prvi u pratnji bio je David Lee, s 25 poena, 11 skokova i četiri asistencije. Kemba Walker ubilježio je 24 poena i šest asistencija, a Michael Kidd-Gilchrist 17 poena i sedam skokova za Bobcatse.

Na putu do pobjede, Warriorsi su sve najvažnije napravili u prve tri četvrtine, poslije kojih su vodili s 93:74, ne dajući domaćoj momčadi nadu da je moguć povratak u utakmicu.

• Obrisan korisnik12.12.2012. u 19:05
    Mikrofonka je zakon.Nosi je i strašni Noel Nerlens.Velika prednost tog friza što igrač automatski postaje viši za 7-8cm što mu omogućava da lakše zakucava i čuva protivničke centre.
  • Obrisan korisnik11.12.2012. u 23:17
    Lijepo da je Norris Cole opet pustio mikrofonku (nakon pomalo konzervativne frizure prosle sezone)! Respect!
  • nido11.12.2012. u 17:39