Igor Šestak • petak, 21.12.2012.

NBA liga je 20. prosinca ponudila samo tri utakmice, ali su one donijele iznenađujući poraz momčadi s najboljim omjerom pobjeda i poraza, izrazito jednosmjerni dvoboj prvaka iz prošle dvije sezone te rušenje jednog neslavnog rekorda lige.

Bareini trenuci inspiracije zaustavili pobjednički niz OKC-a

Inspirirana večer Minnesota Timberwolvesa (13-11) okončala je sjajnu pobjedničku seriju Oklahoma City Thundera (21-5), koja se zaustavila na broju 12. Sjajnu su utakmicu odigrali igrači Ricka Adelmana i momčadi s najboljim omjerom u ligi nisu dozvolili nijedno vodstvo na cijeloj utakmici. Sjajni su pod koševima bili Kevin Love i Nikola Peković, Jose Barea se raspucao u odlučujućim trenucima četvrte četvrtine, Aleksej Šved odigrao je vrlo inspiriranu utakmicu, a Andrej Kiriljenko vrlo je dobro čuvao Kevina Duranta.

Timberwolvesi su u prvoj četvrtini odjurili do vodstva 25:11, a Thunderov trener Scott Brooks o tom je periodu utakmice rekao: "U utakmicu nismo ušli dobro niti u jednom segmentu igre. Oni su brzo ušli u napadački ritam i pogađali svoje šuteve. U prvom su poluvremenu skupili 20 asistencija, a to je zaista previše. Dodavali su se kako su htjeli, a mi nismo činili ništa kako bismo to spriječili. Ipak, znao sam i tada da ćemo se boriti do kraja."

Oklahoma City je prvu četvrtinu završio u minusu od 12 poena, a na poluvremenu je bilo 53:44 za domaćine. U trećoj su dionici igrači Thundera nekoliko puta došli na pet poena zaostatka, ali potpuni rezultatski priključak nisu uhvatili do početka posljednje četvrtine kada su stigli na samo poen zaostatka (76:75). Tada se Timberwolvesima ukazao Barea, koji je u prve tri četvrtine postigao četiri poena, i zabio 14 od idućih 16 poena momčadi iz Minnesote za vodstvo 92:81 pet i pol minuta prije kraja. Palicu je od njega preuzeo Love i pobrinuo se za potvrdu pobjede. OKC je došao na četiri poena zaostatka, ali 12 sekundi prije posljednje sirene, kada je već bilo prekasno.

"Ovo je vrlo dobra pobjeda protiv najbolje momčadi Zapadne konferencije. Meni se najviše svidjelo kako smo ujednačeno odigrali sve četiri četvrtine. Znali smo da će da će nas oni pritisnuti, ali smo zaustavili neke ključne napade i pogodili naše šuteve. Sjajna pobjeda za naše igrače", rekao je nakon utakmice Rick Adelman.

Momčadi su u skokovima bile prilično izjednačene (45-43 za Timberwolvese), ali su domaćini podijelili čak deset asistencija više od igrača Thundera (27-17). I jedna i druga momčad šutirale su 20 trica, a igrači Minnesote pogodili su četiri više (9-5). Ukupno su iz igre pogodili 44 posto svojih pokušaja, dok su gosti ostali na 40,2 posto.

Love je utakmicu završio s 28 poena (šut iz igre 9/20), 11 skokova i sedam asistencija, a njegov kolega Peković ubacio je 24 poena i prikupio deset skokova. Barea je utakmicu završio sa 18 poena, a vrlo razigran bio je Šved sa 12 poena, 12 asistencija i sedam skokova. Ricky Rubio igrao je 18 minuta, prikupio po tri skoka i asistencije, ali se nije upisao u strijelce.

Thunderu nisu pomogla niti 63 poena tandema Durant - Westbrook. Kevin Durant je iz igre šutirao 12/21 za 33 poena, a dodao je tome sedam skokova i šest asistencija. Razigravač Oklahoma Cityja, Russell Westbrook, bio je na korak do triple-doublea s 30 poena, 11 skokova i devet asistencija, ali se racionalnošću ne može pohvaliti. Iz igre je šutirao 9/28, a tricu 1/6. Serge Ibaka upisao je 14 poena i devet skokova, a ostali su u velikoj mjeri zakazali. Valja istaknuti da je Thunder ovu utakmicu igrao bez lakše ozlijeđenog Kevina Martina.

LeBron i društvo očitali lekciju desetkovanim Mavsima

Aktualni prvaci NBA lige gostovali su kod svojih prethodnika i slavili sa 110:95, no konačni rezultat ne otkriva lakoću s kojom je Miami Heat (17-6) došao do svoje treće uzastopne pobjede. Dallas Mavericksi (12-14) su tijekom utakmice gubili s čak 36 poena razlike, a tek su u samoj završnici uspjeli učiniti ovaj poraz pristojnim.

Nakon devet minuta igre Miami je već vodio za 14 poena, a nakon što su domaćini zaprijetili dolaskom na 33:36, do poluvremena je stvorio prednost od 16 poena. Pravi potop Mavsa uslijedio je u prvih 11 minuta treće dionice. Taj period igre Heat je dobio s 33:13, a Dallas je u posljednjoj minuti trećeg perioda postigao šest uzastopnih poena pa posljednju četvrtinu dobio rezultatom 34:19 te tako značajno ublažio poraz. U takvom raspletu Eric Spoelstra mogao je odmoriti svoje najbolje igrače pa su u završnici priliku dobili igrači koji inače manje igraju.

Miami je iz igre pogodio čak 53,8 posto svojih šuteva i na 30 utakmica produžio seriju pobjeda u utakmicama u kojima je pogodio više od 50 posto šuteva iz igre. LeBron James igrao je 31 minutu i zabilježio učinak od 24 poena, devet skokova i pet asistencija, ali i pet izgubljenih lopti. Dwyane Wade je zabio 19 poena uz šest asistencija i pet skokova, a 17 poena, sedam skokova i četiri asistencije imao je Chris Bosh. Od igrača s klupe istaknuli su se Shane Battier s 13 te Ray Allen s deset poena.

Dallas je ovu utakmicu igrao bez Eltona Branda, Dereka Fishera, Brendana Wrighta te naravno Dirka Nowitzkog, a na utakmici kao da se nije pojavio niti O.J. Mayo jer je odigrao svoju najlošiju utakmicu od dolaska u Dallas. Iz igre je šutirao loših 3/14 i završio susret sa samo osam poena (prosjek u sezoni mu je 20,6 poena po utakmici). Šest igrača Dallasa imalo je dvoznamenkasti broj poena, ali nitko više od 15. Jae Crowder je zabio 15, Bernard James 12 uz devet skokova, 12 je imao i Dahntay Jones, a deset poena i devet skokova Shawn Marion.

Nuggetsi srušili neslavni rekord NBA lige

Iako su igrali bez ozlijeđenog LaMarcusa Aldridgea, Portland Trail Blazersi (12-12) uspjeli su slaviti protiv Denver Nuggetsa (14-13) i doći do svoje četvrte uzastopne pobjede. Pet igrača Portlanda istaknulo se svojim učinkom, a put do pobjede sigurno im je olakšala i katastrofalna šuterska večer Nuggetsa, barem kada je u pitanju šut za tri poena.

Naime, Nuggetsi su na ovoj utakmici za tricu šutirali 0/22 i pritom srušili neslavni rekord NBA lige koji su od 10. prosinca držali upravo Portland Trail Blazersi nakon što su u utakmici protiv Toronto Raptorsa tricu šutirali 0/20. S takvim šutom za tricu nije čudno da su se Nuggetsi okrenuli poenima iz reketa pa su ih zabili čak 74 (Portland 28). Uspjeli su igrači Denvera i nadskakati Trail Blazerse (59-50), ali ni to im nije pomoglo u izbjegavanju poraza.

Denver u ovoj utakmici nije imao nijedno vodstvo. Domaćini su utakmicu otvorili sa 7:0, a početkom druge četvrtine imali su najvećih 18 poena prednosti. Prvo su poluvrijeme okončali na plus deset, a budući da se ni sami nisu proslavili preciznošću (šut iz igre 33/92) Denver im je u nastavku opasno prijetio. U trećoj dionici gosti su došli na šest, a četiri minute prije kraja utakmice na samo tri poena zaostatka. Tada su važne koševe postigli Wesley Matthews, Luke Babbitt i Damien Lillard te vratili svoju momčad na dvoznamenkastu prednost.

Najbolji strijelac Portlanda bio je Nicholas Batum s 22 poena, a imao je i šest skokova. Matthews je zabio 20, a 18 poena i isto toliko skokova upisao je J.J. Hickson. Lillard je imao 12 poena i deset asistencija, a Babbitt 14 poena i osam skokova. U redovima Nuggetsa po 13 su poena zabili Andre Iguodala (pet skokova, četiri asistencije), Ty Lawson (osam asistencija) i Corey Brewer (devet skokova). Dobar učinak ostvario je i Andre Miller s 12 poena, devet skokova i sedam asistencija.

• Obrisan korisnik21.12.2012. u 10:42
    Još su jedan rekord srušili nuggetsi. Ovo za tricu je jbg...dogodi se, al su u cijeloj utakmici zabili JEDAN JEDINI koš van reketa. To je nevjerojatno.