Igor Šestak • nedjelja, 30.12.2012.

U noći sa subote na nedjelju odigrano je 11 utakmica NBA lige. Branitelji naslova U Milwaukeeju su doživjeli drugi poraz u dva dana, dok su njihovi suparnici u prošlosezonskom finalu bili daleko uspješniji i u Houstonu Rocketsima očitali lekciju pobjedom s čak 30 poena razlike. Grizzliesi su ograničili Nuggetse na samo 72 poena, Celticsi su bez Ronda stradali u Oaklandu, a Timberwolvesi su pod koševima nadigrali Sunse. Odličnu šutersku večer imali su Raptorsi, Hawksi su u derbiju Istoka nadigrali Pacerse, a Bullsi su bili bolji od Wizardsa.

Westbrook s Thunderom protutnjao Houstonom

Pravu košarkašku lekciju dobili su u svojoj dvorani Houston Rocketsi (16-14) od Oklahoma City Thundera (23-6). Poraženi su s čak 124:94, a to im je drugi ovosezonski poraz u međusobnim susretima nakon što su 28. studenoga poraženi sa tek nešto blažih 120:98.

Tijekom prvog poluvremena igralo se izjednačeno ako se izuzmu same završnice četvrtina. Dvije i pol minute prije isteka prve četvrtine Houston je vodio s 24:19, a onda su gosti napravili seriju 12:2 i preuzeli vodstvo. Tri i pol minute prije poluvremena Rocketsi su bili na dva poena zaostatka, a onda im je do tada gotovo nevidljivi Kevin Durant zabio sedam uzastopnih poena i pokrenuo seriju od 16:0. U drugom poluvremenu igrači iz Oklahoma Cityja nisu imali nikakvih problema s održavanjem svoje prednosti te su upisali vrlo uvjerljivu pobjedu.

"Znali smo da je Houston u posljednje vrijeme igrao jako, jako dobro i da je postizao mnogo poena. Zato smo se orijentirali na obranu, a u napadu nastojali uzimati čiste šuteve i gubiti što manje lopti. Mislim da je naš razigravač odradio vrlo dobar posao", izjavio je Kevin Durant koji je utakmicu završio s 26 poena. S pravom je pak pohvalio Russella Westbrooka koji je ostvario učinak od 28 poena (šut iz igre 11/22), osam skokova, osam asistencija, tri osvojene i pet izgubljenih lopti.

Igrači Thundera nisu baš uspjeli dobro čuvati loptu jer su izgubili čak 22, ali Rocketsi su u tom segmentu bili još slabiji s 24 izgubljene lopte. Gosti su iz igre šutirali 47,9 posto, a vrlo dobra im je bila trica (13/29). U tom se segmentu igre istaknuo Kevin Martin s pet pogođenih trica za 15 od svojih 19 poena. Rocketsi su za tricu šutirali slabih 8/30, a ukupan šut im je ostao ispod 40 posto. James Harden se silno želio dokazati protiv svoje bivše momčadi, ali u tome nije uspio. Zabio je 25 poena, ali od toga 11 s linije slobodnih bacanja. Iz igre je šutirao prilično slabih 6/17, tricu 2/7, a imao je i četiri izgubljene lopte. Rezerviran je bio i Jeremy Lin (sedam poena, sedam asistencija, četiri izgubljene lopte), a najbolji igrač Houstona bio je Marcus Morris s 24 poena (šut iz igre 9/14) i šest skokova.

Heat ugašen u Milwaukeeju, Warriorsi lako protiv oslabljenih Celticsa

Miami Heat (20-8) za sada se ne provodi posebno dobro na gostujućoj turneji. Nakon pobjede kod Bobcatsa i poraza od Pistonsa, drugi uzastopni poraz doživio je kod Milwaukee Bucksa (16-12) i to s visokih 104:85. Bila je to utakmica puna preokreta. Na poluvremenu su Bucksi vodili s 12 poena prednosti, da bi gosti otvorili treću dionicu serijom 27-6 i preuzeli vodstvo. No, Milwaukee je treću četvrtinu završio s osam uzastopnih poena, a u prvih sedam minuta posljednjeg perioda odjurio je do vodstva 95:76 i nakon toga rutinski priveo utakmicu kraju.

Bucksi su u cijeloj utakmici izgubili samo sedam lopti (Miami 22), a za šut iz igre 44/99 podijelili su 29 asistencija. S linije slobodnih bacanja gađali su 16/17, dok se Miami u tom segmentu mučio (15/24), kao i iz igre (33/76 ukupno, trica 4/13). Jedini raspoloženi igrači Miamija bili su LeBron James (26 poena, sedam asistencija, šest skokova) i Dwyane Wade (24 poena, šest skokova, četiri asistencije) te su iz igre šutirali 21/39. Svi njihovi suigrači zajedno su šutirali 12/37. Buckse su do pobjede vodili Brandon Jennings s 25 poena i sedam asistencija, Luc Mbah a Moute s 19 poena i sedam skokova te Larry Sanders sa 16 poena i 11 skokova.

Boston Celticsi (14-15) su u četvrtak razbijeni kod Clippersa u Los Angelesu, a puno bolje nisu prošli niti kod Golden State Warriorsa (21-10) u Oaklandu. Oslabljeni neigranjem Rajona Ronda, Averyja Bradleya i Leandra Barbose poraženi su sa 101:83, a u prilog im nisu išle niti vrlo slabe partije Paula Piercea (šut iz igre 4/20, 13 poena) i Kevina Garnetta (šut iz igre 3/6, šest poena). Najbolji igrač Celticsa bio je Courtney Lee s 18 poena i pet skokova.

"Moramo odlučiti što želimo biti. Želimo li biti prvenstveno obrambena momčad ili pak to ne želimo. Jer ako ne želimo biti obrambena momčad onda moramo biti puno bolji u napadu. Nešto od toga moramo napraviti, za sada nismo pronašli pravi put", izjavio je nakon poraza od Warriorsa Paul Pierce.

Warriorsi, koji su jedno od najugodnijih iznenađenja lige, znali su iskoristiti tako slabu večer gostiju i upisati svoju treću uzastopnu pobjedu. Do velike prednosti stigli su u drugoj dionici (28:17), a pobjedu su zapečatili u posljednjoj četvrtini, nakon što su zaustavili nalet Celticsa. Došli su gosti na osam poena zaostatka 11 minuta prije kraja utakmice, ali više od toga nisu uspjeli napraviti. Domaćini su iz igre ukupno šutirali 38/73 (52,1 posto), a tricu sjajnih 12/19 (63,2 posto). Stephen Curry zabio je 22 poena i podijelio devet asistencija, 20 poena i pet skokova imao je David Lee, a 15 poena i osam skokova Harrison Barnes.

Grizzliesi zaključali koš Nuggetsima, Wolvesi dobili Sunse

Odličnu obrambenu partiju odigrali su Memphis Grizzliesi (19-8) i zadržali Denver Nuggetse (17-15) na samo 72 postignuta poena. Momčad koja u prosjeku zabija 102,8 poena po utakmici ovaj je put iz igre šutirala 29/68 (42,6 posto), a u poraz su ju odvele izgubljene lopte (17) i izgubljena skakačka bitka (41-49). Grizzliesi su zbog navedenih čimbenika imali čak 21 šut više od svojih protivnika (36/89), a do pobjede ih je odveo Rudy Gay. Nakon što je u prve 44 minute iz igre šutirao 4/14, Gay je kod rezultata 68:68 u Memphisovu seriju 10:0 ugradio osam poena, a utakmicu je završio s 19 poena i šest skokova.

Grizzliesi su trice gađali 5/19, a zanimljivo je da su na liniju slobodnih bacanja išli tek sedam puta. Osim Gaya, dvoznamenkasti broj poena imao je još samo Zach Randolph (12). Nuggetsi su bili još lošiji u šutu za tri poena (3/16), a slobodna bacanja su gađali 11/18. Po 12 poena zabili su Andre Iguodala, JaVale McGee i Corey Brewer, a jedan manje upisao je Kenneth Faried.

Na krilima raspoložene četvorice igrača Portland Trail Blazersi (15-14) su s 89:85 slavili protiv Philadelphia 76ersa (14-17). Početkom posljednje četvrtine Portland se odvojio na najvećih 11 poena prednosti te je stečenu prednost uspio očuvati do kraja, iako su gosti minutu prije kraja došli na samo tri poena zaostatka. Odlučujuća slobodna bacanja pogodio je Nicholas Batum, najbolji igrač Blazersa s 22 poena, osam asistencija i sedam skokova. Odlično su ga pratili Damian Lillard s 20 poena, J.J. Hickson sa 16 poena i 13 skokova te LaMarcus Aldridge sa 16 poena i pet skokova. Philadelphiju je predvodio Jrue Holiday s 29 poena, devet skokova i devet asistencija, ali je imao i sedam izgubljenih lopti.

U izjednačenoj utakmici u kojoj nijedna momčad nije imala dvoznamenkastu prednost Minnesota Timberwolvesi (14-13) su sa 111:107 nadigrali Phoenix Sunse (11-20). Minutu i pol prije isteka vremena Minnesota je povela sa 107:106 košem Nikole Pekovića, a u završnici Sunsi nisu uspjeli postići nijedan koš iz igre pa su Timberwolvesima četiri pogođena slobodna bacanja bila dovoljna za pobjedu. Budući da su zajedno uspjeli pogoditi samo sedam trica u cijeloj utakmici igrači Minnesote i Phoenixa okrenuli su se borbama pod koševima. U domaćoj momčadi briljirali su Peković (28 poena 11 skokova), Kevin Love (23 poena, 18 skokova) i Andrej Kiriljenko (20 poena, pet skokova) te zajedno postigli 71 poen. Najbolji igrač Phoenixa bio je Luis Scola s 33 poena i deset skokova, 21 poen i šest skokova skupio je Shannon Brown, dok je Goran Dragić imao 16 poena i 12 asistencija.

11. uzastopna domaća pobjeda Hawksa protiv Pacersa, Brook Lopez utrpao 35 poena Cavsima

Rezultatom 109:100 Atlanta Hawksi (19-9) su na svom parketu pobijedili Indiana Pacerse (17-13), a najzaslužniji za tu pobjedu je Lou Williams s 21 poenom i za njega rekordnih 11 asistencija. Četvrta je to pobjeda Atlante zaredom i 11. uzastopna protiv Pacersa u svojoj dvorani. Hawksi su dvije minute prije isteka treće četvrtine imali vodstvo 83:65, ali su gosti zaprijetili dolaskom na tri poena zaostatka pet minuta do kraja utakmice. Serijom 10:2 utakmica je ipak riješena u korist domaćina koji su igrali bez Josha Smitha, a uz Williamsa istaknuli su se Al Horford (20 poena, šest skokova, šest asistencija) i Zaza Pachulia (17 poena, 14 skokova). Najbolji igrač Pacersa bio je David West s 29 poena.

Nakon što je propustio 12 utakmica zbog ozljede, na parkete se vratio Rip Hamilton i postigao devet poena u domaćoj pobjedi svojih Chicago Bullsa (16-12) protiv Washington Wizardsa (4-24). Bila je to utakmica u kojoj su obje momčadi imale slab šuterski učinak i završile utakmicu s manje od 40 posto pogođenih šuteva, a Bullsi su do pobjede rezultatom 87:77 došli zahvaljujući dvostruko manjem broju izgubljenih lopti (8-16) te sedam pogođenih trica, dok su gosti pogodili samo tri. Najefikasniji igrač Chicaga bio je Marco Belinelli sa 17 poena, iako je u utakmicu krenuo s klupe. Istaknuo se još Carlos Boozer s 15 poena i 12 skokova. Wizardsi su i ovaj put bili oslabljeni ozljedama, a uz uobičajene izostanke ovaj su put morali igrati i bez Jordana Crawforda. Svojim učinkom istaknuli su se Bradley Beal (14 poena, pet skokova) i Emeka Okafor (11 poena, 18 skokova).

Raspoloženi Brook Lopez zabio je čak 35 poena (šut iz igre 13/20) i dodao 11 skokova u domaćoj pobjedi Brooklyn Netsa (16-14) protiv Cleveland Cavaliersa (7-25). Druga je to uzastopna pobjeda Netsa do koje ih je odveo privremeni trener P.J. Carlesimo. Netsi su vodili skoro cijelu utakmicu, dvije i pol minute prije kraja imali su prednost 100:93, ali je Kyrie Irving (13 poena, sedam asistencija) šest sekundi prije isteka vremena tricom postavio doveo Cavse na minus jedan. Joe Johnson je pogodio slobodna bacanja za 103:100, a Irvingova trica za produžetak nije pronašla svoj cilj. Za Brooklyn su dvoznamenkasti broj poena postigli još samo Johnson i Deron Williams, obojica po 15. Kod Clevelanda je briljirao C.J. Miles sa šutom za tricu 8/10 i 33 postignuta poena, dok je Tristan Thompson upisao 17 poena i 17 skokova.

Povratak Erica Gordona u preokretu Hornetsa, sjajna večer Raptorsa

New Orleans Hornetsi (7-23) nadoknadili su zaostatak od čak 21 poena i slavili s 98:95 na gostovanju kod Charlotte Bobcatsa (7-23). Tri minute prije poluvremena domaćini su vodili s 54:33, a samo 12 minuta kasnije rezultat je bio 65:65. U utakmici punoj preokreta to nije bilo sve. Hornetsi su 47 sekundi prije kraja utakmice vodili s 95:86, a Bobcatsi su se izvukli iz tog zaostatka te su imali dva šuta za produžetak. Ipak, trice Bena Gordona i Ramona Sessionsa nisu pogodile cilj i Bobcatsi su poraženi i 18. put zaredom.

Petorka večeri

R. Westbrook (OKC): 28 p, 8 sk, 8 as
B. Jennings (Milwaukee): 25 p, 7 as, 4 uk
C.J. Miles (Cleveland): 33 p, 2 sk
L. Scola (Phoenix): 33 p, 10 sk, 2 bl
B. Lopez (Brooklyn): 35 p, 11 sk

Bio je to dvoboj dvojice igrača koji su prvi izabrani na ovogodišnjem Draftu i bivših suigrača sa sveučilišta Kentucky, a bolji je učinak ostvario Michael Kidd-Gilchrist, koji je bio najefikasniji kod Bobcatsa s 22 poena i devet skokova. Anthony Davis upisao je osam poena i deset skokova, a Hornetse je predvodio povratnik na parkete nakon ozljede, Eric Gordon, koji je u svojoj prvoj ovosezonskoj utakmici ušao s klupe i zabio 24 poena te dodao sedam asistencija. Ryan Anderson je upisao 19 poena i osam skokova, a Greivis Vasquez 16 poena i osam asistencija.

Sjajnu šutersku večer imali su u Orlandu košarkaši Toronto Raptorsa (11-20). Do svoje sedme pobjede u posljednjih osam utakmica Kanađani su došli s 56,1 posto pogođenih šuteva, a uspjeli su pogoditi i najviše trica na jednoj utakmici ove sezone (15/27). U prvom su poluvremenu koš Orlando Magica (12-18) zatrpali s čak 67 poena i došli na plus 20, a nikakvih problema nisu imali u nastavku utakmice te su slavili s čak 123:88. Prvi strijelac Raptorsa bio je DeMar DeRozan s 21 poenom, Ed Davis je zabio 18 uz sedam skokova, po 16 poena su postigli Kyle Lowry i Terrence Ross, a 15 poena i deset skokova imao je Jose Calderon. Najbolji kod Magica bio je novak Andrew Nicholson s 22 poena i osam skokova.