Igor Šestak • nedjelja, 20.01.2013.

U noći sa subote na nedjelju po hrvatskom vremenu odigrano je osam utakmica NBA lige. Vrlo zanimljivo bilo je u izrazito neefikasnoj utakmici Bullsa i Grizzliesa koja je nakon produžetaka pripala gostima. Spursi su na gostovanju u Atlanti nastavili svoj niz pobjeda uz odličnu partiju Tonyja Parkera, uspješni su bili i Clippersi, a svoju su seriju nastavili i Rocketsi. Nažalost po njih radi se o seriji poraza koja je produžena kod oslabljenih Timberwolvesa, za koje je vrlo dobar debitantski nastup odradio Mickael Gelabale. Uspješni su još bili Bucksi, Jazzeri, Warriorsi i Kingsi.

Bullsi u još jednom produžetku, ovaj put bez sretnog završetka

U vrlo neobičnoj utakmici u Chicagu domaći Bullsi (23-16) poraženi su s 85:82 od Memphis Grizzliesa (26-13) i to nakon što su u trećoj utakmici zaredom igrali produžetke. Protiv Raptorsa i Celticsa upisali su pobjede, ali treći uzastopni produžetak donio im je prekid pobjedničkog niza. Kako su igrali veći dio utakmice zaslužili su i ranije izgubiti. Nakon što su prvu četvrtinu dobili s 22:18, Bullsi su u drugoj četvrtini zabili samo 12, a u trećoj četvrtini 13 poena. U te 24 minute iz igre su šutirali 9/37 (23,3 posto), a u posljednjih 12 minuta ušli su sa zaostatkom od 13 poena (47:60). Na ruku im je išlo što su lošu šutersku večer imali i gosti, posebno u drugom poluvremenu u kojem su iz igre šutirali 12/37 (32,4 posto).

Grizzliesi su u utakmici skupili 17 napadačkih skokova, a upravo je to prema mišljenju njihova trenera Hollinsa odlučilo pobjednika: "Napadački skok donio nam je pobjedu. Cijelu smo se utakmicu borili za te skokove. Bullsi su nekoliko puta odigrali sjajnu obranu, ali ju zahvaljujući našoj borbenosti nisu uspijevali završiti obrambenim skokom.".

Na startu četvrte četvrtine Bullsi su serijom 8:0 uz šest poena Butlera smanjili zaostatak, a nakon što su još jednom pali u dvoznamenkasti minus napravili su seriju 11:0 i došli do vodstva 70:69. U posljednje tri minute vodila se izjednačena borba, a kod rezultata 76:76 u posljednjih 30 sekundi i jedni i drugi su promašili šuteve za pobjedu. Gosti su produžetak otvorili sa šest uzastopnih poena, a nakon nove serije promašaja na obje strane Bullsi su košem Robinsona došli na poen zaostatka. Do kraja je bilo samo šest i pol sekundi i Bullsi su se spremali napraviti brzi prekršaj, no pobjegao im je Bayless i zakucao za 85:82. Nerezonske trice uputili su u zadnjem napadu Robinson i Boozer, ali nijedna nije pronašla cilj.

Najefikasniji igrači Grizzliesa bili su Gasol s 19 poena i osam skokova te Randolph s 13 poena i čak 19 skokova. Gay je upisao 16 poena i osam skokova, a Conley 13 poena i devet asistencija. Grizzliesi su utakmicu završili na 40,5 posto šuta iz igre, a Bullsi na 36,5 posto. Unatoč sjajnoj večeri Randolpha, skakačka je bitka otišla na stranu domaće momčadi (50-48), a zanimljivo je da su na cijeloj utakmici postignute samo tri trice (Bullsi 3/14, Grizzliesi 0/5). U momčadi Chicaga nije bilo Denga zbog lakše ozljede, a najbolji pojedinci bili su Boozer sa 17 poena i 14 skokova te Butler s 18 poena (učinak karijere) i osam skokova. Double-double je s deset poena i 12 skokova upisao i Gibson.

Spursi mogu i u gostima, kriza trese Rocketse

San Antonio Spursi (32-11) u petak su protiv Warriorsa 14. put zaredom obranili domaći parket, a samo dan kasnije već su se našli na gostovanju u Atlanti. Iako su igrali bez Ginobilija i Duncana, Hawkse (22-18) su svladali rezultatom 98:93. Gosti su na poluvremenu imali plus deset, ali su se Hawksi dobrom trećom četvrtinom vratili u egal. Neizvjesnost je potrajala u prve četiri minute posljednje dionice, a onda se kod vodstva Spursa 78:75 u igru vratio Tony Parker i odveo svoju momčad do 85:75 s pet i pol minuta do kraja. Dvadesetak sekundi do kraja domaćini su došli na minus tri, a sve dvojbe oko pobjednika riješio je Splitter zakucavanjem za 96:91 samo 16 sekundi do isteka vremena.

Francuski razigravač Spursa odlično je vodio svoju momčad i završio utakmicu s 23 poena (iz igre 10/22), 12 asistencija i četiri skoka. Raspoložen je bio i Bonner te uz šut iz igre 7/8 došao do 17 poena, a po 14 su zabili Leonard i Splitter. Spursi su iz igre šutirali 47,7 posto, a domaćini su ih dobili jedino u skoku (50-39). Prednost koju su stekli skokovima u velikoj su mjeri prosuli s 15 izgubljenih lopti (Spursi devet). Momčad Atlante predvodio je s 21 poenom i osam skokova Josh Smith, 19 poena i osam skokova imao je Korver, a 16 poena i osam asistencija Teague.

Velika kriza trese Houston Rocketse (21-21). Da je vrijeme za uzbunu pravi je znak poraz kod desetkovanih Minnesota Timberwolvesa (17-20), Rocketsima sedmi u nizu i 11. u posljednjih 12 utakmica protiv momčadi iz Zapadne konferencije. Wolvesi su zbog ozljeda Lovea, Roya, Budingera, Pekovića, Šveda, Leeja i Budingera u ovoj utakmici nastupili sa samo devet igrača, a jedan od njih bio je i donedavni član Cedevite Mickael Gelabale. I tako oslabljeni upisali su uvjerljivu pobjedu 92:79 i prekinuli niz od pet poraza, ponajprije zahvaljujući dobroj posljednjoj četvrtini.

U posljednjih 11 minuta ušlo se s rezultatom 65:62 za domaćine, a onda su zablistali Chris Johnson (također novi igrač u svlačionici) i Gelabale te odveli Minnesotu do pobjede. U posljednjih 12 minuta njih su dvojica postigli 23 od 29 poena svoje momčadi. Johnson je utakmicu završio s 15 poena i šest skokova, a Gelabale s 11 poena i četiri skoka. Minnesotu je predvodio Kiriljenko s 21 poenom i 11 skokova uz šut iz igre 8/11. Sa 16 poena istaknuo se Ridnour, a po 11 su zabili Williams i Barea. Rocketsi su imali očajnu večer koju su okončali na 32,1 posto šuta iz igre. Harden je šutirao 5/18 (trice 0/7) i završio utakmicu na 18 poena. Delfino je zabio 15, a po 12 su dodali Lin i Greg Smith.

Lošu šutersku večer imali su i Los Angeles Clippersi (32-9), ali su u svojoj dvorani ipak uspjeli pobijediti Washington Wizardse (8-30) rezultatom 94:87. Do četvrte uzastopne pobjede, ali i 24. u posljednjih 27 utakmica Clippersi su došli uz dosta muke. Krajem prvog poluvremena imali su 12 poena prednosti, ali nisu uspjeli prelomiti utakmicu. Wizardsi, koji su u posljednje vrijeme popravili svoje nastupe, vratili su se u utakmicu i dvije minute prije isteka vremena došli na samo poen zaostatka (85:84). Minutu do kraja Paul je prvo asistirao za polaganje Griffina, a 30 sekundi kasnije i sam pogodio te odveo Clipperse na 91:86, prednost dovoljnu za novu pobjedu.

Paul se na parkete vratio nakon što je propustio prethodne tri utakmice, a iako ga šut nije služio (6/16) završio je utakmicu s 22 poena i 11 asistencija. Griffin je ostvario učinak od 17 poena i 11 skokova, a od igrača s klupe istaknuli su se Bledsoe s 11 i Barnes s deset poena. Igrači Los Angelesa u ovoj su utakmici pogodili samo 36,6 posto svojih šuteva, a do pobjede su došli sjajnim skakačkim učinkom od ukupno 58 uhvaćenih lopti (22 u napadu). Najbolji igrač Wizardsa bio je Wall s 24 poena i šest asistencija, 13 poena je zabio Beal, a 12 Nene.

Bucksi produžili crnu seriju Blazersa, Warriorsima efikasni dvoboj u New Orleansu

Milwaukee Bucksi (21-18) uspješno su prošli gostovanje u Portlandu te su domaćim Trail Blazersima (20-20) seriju poraza produžili na pet utakmica. Od odlaska trenera Skilesa Bucksi su s Boylanom na omjeru 5-2, a do ove su pobjede došli uvjerljivije nego to konačni rezultat od 110:104 pokazuje. Već u prvoj četvrtini imali su prednost od 18 poena, na poluvremenu je bilo 62:45, a nakon osam minuta igre u trećoj četvrtini 80:59. Pogodivši do kraja perioda četiri trice Blazersi su napravili seriju 17:4 i došli na samo osam poena zaostatka. S dobrom igrom domaćini nisu nastavili u posljednjoj četvrtini pa su tri minute i 45 sekundi prije kraja gubili sa 104:88. Tada su napravili seriju 12:0, ali bilo je prekasno. Pobjedu Bucksa slobodnim je bacanjima u posljednjoj minuti zapečatio Jennings.

Razigravač Bucksa bio je najefikasniji igrač utakmice s 30 poena i osam skokova. Sjajnu igru pružio je Ilyasova te uz šut iz igre 10/14 došao do 27 poena čemu je pridodao 14 skokova i četiri asistencije. Dunleavy je zabio 14, a Ellis za njega skromnih 13 poena, ali je pridodao po pet skokova i asistencija. Portland je s 26 poena i deset asistencija predvodio Lillard, Matthews je zabio 21, a sjajni su bili visoki igrači. Aldridge je upisao 20 poena i 14 skokova, a Hickson 15 poena i 12 skokova, ali to nije bilo dovoljno za pobjedu i prekid negativnog niza.

Do svoje treće uzastopne pobjede došli su igrači Utah Jazza (22-19). Nakon izjednačenog prvog poluvremena u trećoj su četvrtini uspjeli pobjeći Cleveland Cavaliersima (10-32) i do kraja utakmice sačuvati stečenu dvoznamenkastu prednost, koja je rasla i do 18 poena u posljednjoj četvrtini. U konačnih 109:98 čak je šest igrača Jazza ugradilo dvoznamenkasti broj poena. Najefikasniji je bio Foye s 20 poena, 19 je uz osam skokova postigao Favors, Jefferson je upisao 14 poena i 11 skokova, a isti broj poena imao je i Kanter. Goste je u ovoj utakmici predvodio novak Waiters s 23 poena, Irving je zabio 18 uz devet asistencija, a vrlo dobar bio je centar Zeller s 13 poena i 14 skokova.

Vrlo efikasnu utakmicu odigrali su u New Orleansu domaći Hornetsi (13-27) i Golden State Warriorsi (24-15). Iako su uspjeli prosuti prednost od 16 poena te su se našli na rubu poraza, gosti su zahvaljujući Jarrettu Jacku, inače bivšem igraču Hornetsa, došli do pobjede sa 116:112. Samo 80 sekundi prije kraja gubili su sa 110:108, a onda je Jack zabio sedam uzastopnih poena i donio im pobjedu. Utakmicu je završio s 25 poena i 12 asistencija, a dobre pomagače imao je u Thompsonu (29 poena) i Curryju (20 poena, sedam asistencija). Hornetsi su iz igre pogodili 57 posto svojih šuteva, ali ni to nije bilo dovoljno za pobjedu. Predvodio ih je Gordon s 23 poena, Davis je zabio 20 uz 12 skokova, 19 poena postigao je Anderson, a čak 15 asistencija podijelio Vasquez.

Charlotte Bobcatsi (10-30) gubili su gotovo cijelu utakmicu od Sacramento Kingsa (16-25), ali su nakon dobre serije tri i pol minute prije kraja došli do prednosti 90:88. Ipak, gosti iz Kalifornije imali su spreman odgovor te su upisali pobjedu rezultatom 97:93. Četiri su se igrača Kingsa istaknula dobrim učinkom. Najbolji strijelac bio je Thornton s 18 poena, Cousins je upisao poen manje i dodao deset skokova i četiri asistencije, Evans je zabio 16 uz četiri asistencije, a 15 poena, sedam asistencija i pet skokova upisao je Thomas. Kod Bobcatsa najefikasniji je bio Sessions sa 16 poena, pet skokova i četiri asistencije, Henderson je upisao 15 poena i pet skokova, a Walker 14 poena i deset skokova.