Ivor Krapac • subota, 26.01.2013.

Loša serija Boston Celticsa nastavljena je i u NBA programu u noći s petka na subotu po našem vremenu. Iako su u prvom poluvremenu imali 27 poena prednosti, Celticsi su ostali praznih ruku u Atlanti, s pobjedom domaćih Hawksa nakon dva produžetka. Oklahoma City Thunder i San Antonio Spursi, vodeći dvojac Zapada, slavili su u gostima...

Celticsi propustili naizgled nemoguće

Bez obzira što su u drugoj četvrtini vodili s 48:21, Boston Celticsi (20-23) nisu uspjeli prekinuti svoj negativni niz na gostovanju kod Atlanta Hawksa (25-18). Domaća momčad slavila je sa 123:111, u utakmici koja je otišla u dva produžetka, a poraz je Celticsima bio šesti uzastopni, što im je najduža crna serija u šest godina.

Glavni junak domaćina bio je Kyle Korver, koji je zabio osam trica, najviše u karijeri, a sve su se dogodile u trećoj i četvrtoj četvrtini, u kojima su Hawksi nadoknadili 19 poena zaostatka (57:38) s poluvremena. Korver je završio s 27 poena i šest skokova, a pratili su ga Al Horford (24 poena, 13 skokova) i Jeff Teague (23 poena, sedam asistencija).

Kevin Garnett ubilježio je 24 poena i 10 skokova za Celticse, dok se Rajon Rondo istaknuo već petim ovosezonskim triple-doubleom, sa 16 poena, 11 asistencija i 10 skokova.

U dolasku do pobjede, Hawksi su nadoknadili osam poena zaostatka u posljednje tri minute četvrte četvrtine, dok su u prvom produžetku "preživjeli" napad Celticsa za pobjedu u posljednjim sekundama, s blokadom Josha Smitha na šutu Paula Piercea za dvicu. Drugi produžetak brzo je otišao u smjeru domaćina.

Poslije utakmice, Kyle Korver prisjetio se susreta sa Celticsima početkom siječnja, kada su Hawksi izgubili poslije vodstva s 19 razlike u drugoj četvrtini: "To nam je bio dobar primjer, nakon što su nam to napravili prošli puta vidjeli smo kako se možeš vratiti."

Spursi ponovno uspješni bez Duncana i Popovicha

Bolesni Gregg Popovich i ozlijeđeni Tim Duncan nisu bili na raspolaganju, ali San Antonio Spursi (35-11) su i bez trenera i bez najjačeg aduta pod košem slavili u Dallasu, sa 113:107 protiv Mavericksa (18-25), kojima sve više kopni ionako tanka nada da bi mogli dohvatiti doigravanje.

Osim što nije bilo Popovicha i Duncana, Spurse je zabrinula ozljeda iznad lijevog oka Tonyja Parkera rano u prvoj četvrtini, zbog koje je morao na šivanje i vratio se na parket u početnoj fazi druge dionice. Riječ je o istom oku s kojim je Parker imao problema poslije izvankošarkaškog incidenta tijekom prošlog ljeta, no kako se pokazalo, ovog puta nije bilo razloga za veliku brigu.

Kako je oporavljenik Manu Ginobili proveo najveći dio utakmice na klupi, sa samo osam odigranih minuta, bilo je puno prostora za druge, no Parker je i sa smanjenom minutažom stigao ubaciti 23 poena, dodajući 10 asistencija. DeJuan Blair pridružio se s 22 poena, a Gary Neal s 18 poena i šest asistencija, dok je domaću momčad vodio Rodrigue Beaubois (19 poena).

Poslije 53:43 na poluvremenu, Spursi su učinili utakmicu nezanimljivom tijekom treće i četvrte četvrtine, kada su odmaknuli preko 20 razlike. Rano u posljednjoj dionici imali su +23 (91:68), a završno približavanje Mavericksa donijelo je samo uljepšavanje rezultata iz domaćeg kuta gledanja.

Thunder pobjegao u drugom poluvremenu

Oklahoma City Thunder (34-10) i dalje je korak ispred svih ostalih u Zapadnoj konferenciji. Thunder je do nove pobjede došao s gostujućih 105:95 protiv Sacramento Kingsa (16-28), s definitivnom odlukom rano u trećoj četvrtini. Gosti su bili u prednosti i na poluvremenu (58:51), a nakon što su s 28:10 u najvećem dijelu treće dionice odmaknuli do 86:61, više nije bilo puno dvojbi kome će pripasti pobjeda.

Kevin Durant je još jednom bio najbolji u momčadi iz Oklahoma Cityja, ovog puta s 24 poena, 11 skokova i pet asistencija. Kevin Martin pridružio se s 24 poena, a Russell Westbrook s 18 poena i 14 asistencija. Serge Ibaka imao je 14 poena i osam skokova.

Kingse je sa 16 poena vodio Tyreke Evans, dok su DeMarcus Cousins i Jason Thompson dodali po 14 poena, Cousins i s osam skokova, ali i sedam izgubljenih lopti. Marcus Thornton imao je 13 poena.

Grizzliesi lako izašli na kraj s Netsima

Brooklyn Netsi (26-17) u posljednje vrijeme igraju jako dobro, ali gostovanje kod Memphis Grizzliesa (28-14) donijelo im je nešto sasvim drugačije. Grizzliesi su slavili sa 101:77, dajući gostima do znanja što ih čeka odlaskom preko 20 poena prednosti već u prvom poluvremenu, poslije kojega su vodili sa 67:44. U trećoj četvrtini je razlika narasla i na +30.

"Jedna stvar koja nas prati tijekom cijele sezone je naša obrana", osvrnuo se Rudy Gay poslije uvjerljive pobjede: "Radimo dobar obrambeni posao, tjeramo suparnike na izgubljene lopte. To nam olakšava posao i u napadu, nema toliko mučenja u igri 'pet na pet' kada možemo trčati u kontru."

Marc Gasol istaknuo se s 20 poena i devet skokova, a Mike Conley s 14 poena u domaćoj momčadi. Brook Lopez zabio je 18 za blijede goste, koji su u završnici treće četvrtine zbog blage ozljede kvadricepsa ostali bez Derona Williamsa.

Malo olakšanja u žutom dijelu Los Angelesa

Los Angeles Lakersima (18-25) ide loše, ali opet, ne toliko loše da tu i tamo ne bi proslavili pobjedu na domaćem parketu. Poslije četiri uzastopna poraza, jedna takva stigla je protiv Utah Jazza (23-20), koje su nadjačali sa 102:84.

"Ovo je olakšavajuće, osobito jer je momčadi s kojom smo se sreli obično išlo dobro protiv nas", opisao je Kobe Bryant: "Pogađali smo šuteve i to čini ovu igru puno lakšom. Nije stvar u tome da idemo pokazati jesmo li krenuli u pravom smjeru, važno je da to napravimo."

Lakersi su se riješili svih briga u posljednjoj četvrtini. Nakon što je Jazz bio na dohvatljivih devet poena zaostatka (78:69), domaća momčad je serijom 14:5 povisila na 92:74, ostavljajući goste bez nade da bi se mogli vratiti.

Dwight Howard završio je sa 17 poena i 13 skokova, ne ostavljajući dojam da ga je mučila ozljeda ramena zbog koje je u srijedu odigrao samo 14 minuta u porazu od Memphis Grizzliesa. Metta World Peace također je imao 17 poena, dok je Kobe Bryant ostao korak do triple-doublea, s po 14 poena i asistencija, uz devet skokova. Imao je samo tri promašaja iz igre (7/10). Steve Nash i Pau Gasol (ponovno s klupe) dodali su po 15 poena, Gasol sa sedam skokova.

Goste iz Salt Lake Cityja vodio je njihov dvojac s klupe, Derrick Favors s 14, a Gordon Hayward s 13 poena.

Bullsi prejaki za Warriorse, Heat za Pistonse

Miami Heat (28-12) i Chicago Bullsi (26-16) nastavili su svoje uspješne nizove. Heat je došao do četvrte pobjede zaredom sa 110:88 protiv Detroit Pistonsa (16-27), dok su Bullsi proslavili treću uzastopnu sa 103:87 protiv Golden State Warriorsa (26-16).

U jednosmjernoj utakmici na domaćem parketu, u kojoj ni u jednom trenutku nisu bili u zaostatku, Bullse je vodio Kirk Hinrich, koji je ubilježio 25 poena, najviše u sezoni. Hinrich je pucao 6/7 za tricu. Nate Robinson dodao je 22 poena, Jimmy Butler 16 poena i 12 skokova, Carlos Boozer 15 poena i 13 skokova, a Joakim Noah 14 poena, 16 skokova i tri blokade. Luol Deng propustio je još jednu utakmicu zbog ozljede zadnje lože.

Najraspoloženiji igrači gostiju bili su David Lee (23 poena, šest skokova) i Stephen Curry (21 poen).

Heat je najvažniji dio posla u dolasku do domaće pobjede nad Pistonsima obavio u drugoj četvrtini, koju su dobili s 30:20, za odlazak do 60:51 na poluvremenu. U preostale 24 minute držali su stvari pod kontrolom, a u posljednjoj dionici prednost je narasla i na preko +20.

Dwyane Wade istaknuo se s 29 poena, sedam asistencija i pet skokova, a LeBron James s 23 poena, po sedam skokova i asistencija za aktualne prvake. Greg Monroe ubilježio je 31 poen i 12 skokova za Pistonse.

• Obrisan korisnik26.01.2013. u 17:22
    Mislim da je vrijeme da doc napravi neki trade za boston jer ovako ovo ne ide,nisam očekivao ovako lošu sezonu povratkom bradleya,greena, te dolaskom leeja i terryja, šta je s onim fab melom,centrom kojeg su izabrali?
  • Obrisan korisnik26.01.2013. u 14:38
    vidiim da vode plus 27..gaze..reko hvala bogu..jecu ni palit stream..pogledam poslje,zadnja cetvrtina 98:98..reko daj lazes..strava..onaj korver da je sutiro iz svlacionice zabio bi..bullsi i memphis i dalje gaze obranama..ali onaj mali iz chicaga..jimmy butler..treba zapamtit to ime..tek je druga... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.01.2013. u 11:53
    Nešto se dosta priča o tradevima u bostonu. Po mom mišljenju treba im neki dobar obrambeni centar tipa chandler (njega ne mogu dobit) pa recimo dalembert ili okafor, ugl netko ko će bit u sredini te obrane ko kak je prije bio perkins. A osim toga dost često mi se čini da slično ko i lakersi u nekim... [više na forumu]