Igor Šestak • ponedjeljak, 04.02.2013.

Kako ne bi odvraćali pažnju američke i svjetske javnosti sa Super Bowla, NBA igrači su u nedjelju požurili odigrati svoje utakmice. Odigrane su samo tri, sve u ranijem poslijepodnevnom terminu. Aktualni prvaci slavili su u Torontu uz sjajnu predstavu "velike trojke". James, Bosh i Wade zajedno su zabili 81 od ukupno 100 poena svoje momčadi. Los Angeles Lakersi su također bili uspješni na gostovanju. S tijesnih 98:97 odnijeli su pobjedu iz Detroita, a te sreće nisu bili njihovi gradski rivali. Clippersi su također utakmicu odlučivali u neizvjesnoj završnici, ali su na kraju poraženi u Bostonu sa 106:104.

Trica Paula Piercea za novu pobjedu Celticsa bez Rajona Ronda

Boston Celticsi (24-23) za sada vrlo uspješno guraju bez svog prvog razigravača. Otkad je Rajon Rondo zaradio tešku ozljedu odigrali su četiri utakmice, sve četiri u svom TD Gardenu i u sve četiri pobijedili. Posljednju u nizu pobjeda ostvarili su u nedjelju protiv Los Angeles Clippersa (34-15) rezultatom 106:104, a ona ih je vratila na pozitivan omjer pobjeda i poraza.

Igrači Doca Riversa odlično su odradili prve tri četvrtine i došli do uvjerljivog vodstva koje je nekoliko puta dosegnulo 19 poena. U posljednjih 12 minuta ušli su s 15 poena viška, ali su veliku prednost umalo uspjeli prokockati. Devet minuta prije kraja na semaforu je stajalo 98:86, a potom je uslijedila 12:3 serija Clippersa za 101:98. Minutu prije kraja važan koš zabio je Terry, a goste je na minus dva tricom doveo Bledsoe.

Do kraja utakmice bilo je još 26 sekundi, domaćini su imali napad, a Clippersi se nisu odlučili za prekršaj. Takav potez znao je kazniti Pierce. Odigrao je dugi napad pa dvije i pol sekunde prije kraja riješio utakmicu teškom tricom za 106:101. Crawford je sa sirenom uzvratio tricom, no ona za Los Angeles nije imala nikakav značaj.

"Nisam želio prekršaj u toj situaciji. Da smo obranili taj napad, imali bismo tri ili četiri sekunde za napad. Gubili smo za samo dva poena i bila je to dobra šansa da izborimo barem produžetak", objasnio je svoj potez trener Clippersa Vinny Del Negro.

Priča ove utakmice bila je trica Celticsa. Od 18 pokušaja pogodili su čak 11, a takva učinkovitost rezultirala je njihovom najboljom tricaškom utakmicom sezone. Ukupno su iz igre pogodili 50 posto šuteva, a vrlo dobri su bili i u slobodnim bacanjima (23/27). Gosti su dominirali u skokovima s 41-29, iz igre su šutirali 50,6 posto, ali su uspjeli izgubiti čak 21 loptu.

Paul Pierce je bio prvo ime Bostona s 22 poena, pet skokova i četiri asistencije. Trice je gađao 4/6, a 15 poena postigao je u drugom poluvremenu. Po 14 poena zabili su Jeff Green (trica 3/3) i Leandro Barbosa, a 13 poena i šest asistencija imao je Jason Terry. Clippersi su i ovu utakmicu (sedmu zaredom) igrali bez Chrisa Paula, a do pobjede nisu došli iako su imali četiri vrlo raspoložena igrača. Eric Bledsoe je zabio 23 poena te dodao deset asistencija i sedam skokova, Jamal Crawford je također zabio 23 poena, a imao je i šest asistencija, Blake Griffin je ostvario učinak od 20 poena, 11 skokova i pet asistencija, a Caron Butler upisao 18 poena i pet skokova.

Velika večer Miamijevih zvijezda

Toronto Raptorsi (17-31) su u svom domu ugostili Miami Heat (30-14) i tri četvrtine sjajno parirali aktualnim prvacima. U završnici prvog poluvremena vodili su s 50:42, no nakon nešto slabije treće četvrtine, u posljednjih su 12 minuta ušli sa zaostatkom od četiri poena. Društvo s Floride tada je dodatno pojačalo ritam i posljednjih pet minuta utakmice dobilo s 16:4 za uvjerljivu pobjedu rezultatom 100:85. Bio je to odgovor Miamija na poraz od Indiane u petak, a ovom su se pobjedom zadržali ispred New York Knicksa (30-15) na ljestvici klubova Istočne konferencije.

Bila je o prvorazredna predstava Miamijeve "velike trojke" koja je zajedno postigla nevjerojatan 81 poen, samo četiri manje od svih igrača domaće momčadi. LeBron James je iz igre šutirao 10/16, utakmicu je okončao s 30 poena, osam skokova i sedam asistencija te je predvodio svoju momčad u svim navedenim rubrikama. Chris Bosh je bio još precizniji (12/19), ali je zabio dva poena manje od Jamesa, dok je Dwyane Wade šutirao 10/18 i postigao 23 poena uz po pet skokova i asistencija. Nitko od ostalih igrača Heata nije postigao više od pet poena, a svi zajedno su iz igre šutirali 8/22.

Jedino što kod Miamija nije funkcioniralo bila je trica (3/12), no domaćini su u tom segmentu bili još slabiji (4/18). Raptorsi su iz igre ukupno pogodili tek 37,3 posto šuteva pa im nije pomogla ni prednost u skokovima od 38-34. Samo su dva domaća igrača zabilježila značajniji učinak, doduše uz veliku potrošnju. Rudy Gay, novi član Torontove svlačionice, završio je utakmicu s 29 poena i četiri skoka, a iz igre je šutirao 11/23. Dva poena manje od njega postigao je DeMar DeRozan, no čak 14 s linije slobodnih bacanja. Iz igre je šutirao skromnih 6/17. Od ostalih igrača istaknuo se još jedino Aaron Gray s 12 skokova.

Lakersima druga uzastopna gostujuća pobjeda

Los Angeles Lakersi (22-26) su u petak sa 111:100 pobijedili Minnesota Timberwolvese i prekinuli gostujući post, a dva dana kasnije upisali su još jednu pobjedu na strani, ovaj put sa samo jednim poenom razlike. Gostovali su kod Detroit Pistonsa (18-30) i slavili s 98:97. Lakersima je to peta pobjeda u posljednjih šest utakmica, a i ovaj su put nastupili bez centra Dwighta Howarda koji se bori s ozljedom ramena. Pistonsi itekako mogu žaliti zbog ovog poraza jer su u drugom poluvremenu nadoknadili veliki zaostatak i na kraju promašili dva šuta za pobjedu.

Gosti iz Kalifornije su u prve 24 minute ostvarili prednost od 11 poena, a nakon četiri minute trećeg perioda igre vodili su s najvećih 72:54. Domaćini su postupno "rezali" tu prednost, u posljednju četvrtinu ušli sa šest poena zaostatka, a onda četiri i pol minute prije kraja izjednačili na 91:91.

S izjednačenim se rezultatom (95:95) ušlo u posljednje dvije minute, a odlučujuću akciju odigrao je Kobe Bryant te polaganjem i dodatnim bacanjem vratio prednost Lakersima. Bio im je to posljednji ubačaj na utakmici, no Pistonsi su uspjeli poentirati još jedino preko Willa Bynuma za konačnih 97:98. Igrači Los Angelesa u posljednjoj su minutu promašili čak četiri slobodna bacanja (Nash i Clark), ali Bynum i Drummond u završnim sekundama nisu uspjeli donijeti pobjedu Detroitu.

Pistonsima je pripala bitka pod koševima. U skokovima su bili bolji s 47-41, u poenima iz reketa s 64:52, no to na kraju nije bilo presudno. Lakersi su iz igre pogodili 47 posto svojih šuteva, a njihov najefikasniji igrač bio je Pau Gasol s 23 poena i deset skokova. Bryant je zabio 18 i pet puta asistirao, a double-double još su zabilježili Clark (17 poena, deset skokova) i Nash (11 poena, deset asistencija). Šut iz igre domaćina ostao je na 44,6 posto, a učinkom su se izdvojili Greg Monroe s 20 poena i 12 skokova te Will Bynum s 18 poena i deset asistencija.

• Obrisan korisnik04.02.2013. u 20:53
    Ne pratim američki nogomet i zato ne mogu govoriti o njegovoj (ne)zanimljivosti, ali osim 300.000 Amerikanaca skoro cijeli ostatak svijeta preferira košarku prije footballa, tako da...
  • Obrisan korisnik04.02.2013. u 16:46
    Nakon odlične prve tri četvrtine, Kelti skoro sve upropastili opuštanjem u zadnjoj. Na kraju ipak zasluženo dobili. A i Pierce je pokazao da "još u svići uja ima" Let*s go Celtics
  • Obrisan korisnik04.02.2013. u 11:16
    NBA utakmice se nedjeljom obično i igraju u ranijem terminu, tako da Super Bowl nije jedini razlog. Što se tiče utakmica, Lakersi više sreće nego pameti, Pistonsima lopte jednostavno iscurile iz obruča u situacijama kad su mogli povest(i pobjedit) na samom kraju. Miami pokazao u drugom poluvremenu... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik04.02.2013. u 05:41
    "Kako ne bi odvraćali pažnju američke i svjetske javnosti sa Super Bowla, NBA igrači su u nedjelju požurili odigrati svoje utakmice." Jel se vi to zajebavate??? ADEKVATNIJI UVOD: "Da netko uopce gleda kosarku, NBA igrači su u nedjelju požurili odigrati svoje utakmice."