Ivor Krapac • nedjelja, 10.02.2013.

Poslije poraza San Antonio Spursa u petak u Detroitu, Denver Nuggetsi mogu se pohvaliti najdužom aktivnom pobjedničkom serijom u NBA ligi. Nuggetsi su taj niz nastavili u subotu, proslavivši svoju devetu uzastopnu pobjedu uspješnim prolaskom gostovanja u Clevelandu. Dok momčadi iz Denvera ide dobro, Golden State Warriorsi ušli su u slabo razdoblje. U Dallasu su pretrpjeli četvrti poraz zaredom...

Nuggetsi u naletu prema vrhu Zapada

Za težak raspored Denver Nuggetsa u ranom dijelu sezone vjerojatno ste već čuli. Momčad Georgea Karla je u utakmicama odigranima u 2012. godini 22 puta bila u gostima, a samo 10 puta kod kuće, no čim se to promijenilo, s dolaskom više nastupa na domaćem parketu, Nuggetsi su započeli svoj proboj prema gornjem dijelu Zapadne konferencije.

Sa sinoćnjih 111:103 na gostovanju kod Cleveland Cavaliersa (16-35), momčad iz Denvera proslavila je devetu pobjedu zaredom i popravila vlastiti omjer na 33-18. Nuggetsi su trenutno četvrti na Zapadu, a nakon što su izbili ispred Memphis Grizzliesa, iduća meta bit će im Los Angeles Clippersi, koji su trenutno dvije pobjede ispred, uz jedan poraz manje.

Poslije prvih 12 minuta u kojima su se mučili i obrani i završili taj dio utakmice sa zaostatkom od 32:30, Nuggetsi su se popravili u nastavku. S puno boljom drugom i trećom četvrtinom, gostujuća momčad ušla je u posljednju dionicu s 84:73 na svojoj strani, a do kraja su zadržali prednost bez puno komplikacija.

Iza nove pobjede, trener Karl nije se osvrnuo samo na nastavak uspješnog niza, već je istaknuo koliko njegova momčad vrijedi i da u nju vjeruje - bez obzira što nijedan njegov igrač ove sezone neće biti na All-Star utakmici: "Pokušat ćemo šokirati svijet i postati prva ekipa koja će uzeti naslov bez All-Star igrača."

Glavne zvijezde Nuggetsa sinoć su bile Danilo Gallinari (19 poena, devet skokova) i Kenneth Faried (17 poena, sedam skokova). Andre Iguodala, koji je na All-Star utakmici bio lani kao član Philadelphia 76ersa, imao je 14 poena i sedam asistencija.

Kyrie Irving, glavni adut Cavaliersa, na okupljanju najvećih NBA zvijezda će prvi put zaigrati ove sezone, a sinoć je vodio svoju momčad s 26 poena, sedam asistencija i šest skokova. No, u trećoj četvrtini ušao je u probleme s prekršajima, s odlaskom na klupu na nešto više od pet minuta nakon zarađene četvrte osobne pogreške. Alonzo Gee bio je prvi do Irvinga, s 20 poena bez promašaja iz igre (8/8, 3/3 za tricu).

Warriorsi nastavili vožnju u krivom smjeru

Dok Denver Nuggetsi idu prema vrhu, Golden State Warriorsi (30-21) gube priključak s tim dijelom poretka Zapadne konferencije. Igrajući četvrti put u pet večeri, Warriorsi su u subotu pretrpjeli svoj četvrti poraz u nizu, ovog puta u Dallasu, bez većeg otpora domaćim Mavericksima (22-28) koji su ih slomili sa 116:91.

Momčad Ricka Carlislea obavila je najveći dio posla u prvom poluvremenu. Mavsi su nakon 24 minute vodili s 26 razlike (62:36), a iako se u NBA utakmici i to može stići, ovo nije bila jedna od tih večeri. Warriorsi su se poslije treće četvrtine približili na samo -19, što im nije bilo dovoljno za pravu prijetnju do kraja utakmice.

Visokom pobjedom u subotu, momčad iz Dallasa uzvratila je gostima iz Kalifornije za dva ranija poraza u sezoni, uključujući onaj s tri poena zaostatka posljednjeg dana siječnja, u susretu poslije kojega je Rick Carlisle kritizirao suđenje u završnici i zbog toga zaradio 25 tisuća dolara kazne. Kako je otkrio Darren Collison, Mavericksi nisu zaboravili tu utakmicu.

"Držali smo korak s njima kada smo igrali u njihovoj dvorani prošlog tjedna", prisjetio se razigravač Mavsa: "Mislim da smo svi bili ljuti zbog te utakmice. Znali smo da moramo krenuti žestoko u prvih pet minuta."

David Lee osvrnuo se na nastavak serije poraza svoje momčadi. "Ovo je vrlo frustrirajuće", opisao je krilni centar Warriorsa: "Ne smeta samo to što smo izgubili četiri utakmice u nizu, već način kako smo ih izgubili. Svaka momčad prolazi uspone i padove tijekom sezone, sada nam je ključno da se saberemo što brže moguće."

Maverickse je s 26 poena i 11 skokova vodio Shawn Marion, dok se O.J. Mayo priključio s 19 poena i devet asistencija, a Darren Collison s 18 poena i osam asistencija. Dirk Nowitzki imao je 15 poena i šest skokova, sa slabih 3/12 iz igre. Najefikasniji igrač gostiju bio je Stephen Curry (18 poena, sedam skokova, četiri asistencije), a nitko drugi nije zabio više od 13, koliko je imao Carl Landry.

Iz opreza nedugo po povratku poslije ozljede gležnja, Andrew Bogut propustio je ovu utakmicu. Warriorsi i dalje štede Boguta u situacijama kada igraju drugi put u dvije večeri, kao što je bio slučaj u Dallasu.

Jazz razočaran u Sacramentu, Bucksi kod kuće

Nošeni podrškom navijača, koji su napunili dvoranu i time stali iza momčadi koju iduće sezone možda više neće gledati i svojem gradu, Sacramento Kingsi (18-33) su na domaćem parketu u efikasnoj večeri proslavili 120:109 protiv Utah Jazza (28-24). Bila je to utakmica u kojoj su Kingsi najvećim dijelom držali vodstvo, a u posljednjih 12 minuta ušli su s 87:74.

No, domaća momčad nije se zaustavila na tome. Šest i pol minuta do kraja povisili su prednost na 105:85, što gosti iz Salt Lake Cityja više nisu mogli stići.

Isaiah Thomas završio je s 25 poena, Marcus Thornton s 24 poena, a Jason Thompson s 21 poenom i sedam skokova za Kingse. DeMarcus Cousins imao je 13 poena, 11 skokova i šest asistencija. Jazz je s 24 poena vodio Alec Burks.

Puno uzbudljivije bilo je u Milwaukeeju. Detroit Pistonsi (20-32) došli su do 105:100 protiv domaćih Bucksa (25-24), sa završnom serijom od 7:0 u posljednjoj minuti.

Nakon što je Brandon Jennings zabio za 100:98 za Buckse, Jose Calderon je 41 sekundu do kraja polaganjem vratio Pistonse u egal, a poslije Jenningsovog promašaja kod 100:100 33 sekunde do kraja, gosti su dobili i iskoristili priliku za vodstvo. Devet sekundi prije posljednje sirene, Charlie Villanueva postao je glavni junak završnice za Pistonse, uz tricu za vodstvo od 103:100.

Posljednju šansu za domaću momčad propustio je Jennings, koji je požurio, prije nego je to trebalo pucao daleku tricu iz trka i promašio sve, pucajući ni blizu obruča. Za kraj, Rodney Stuckey potvrdio je pobjedu gostiju s dva pogođena slobodna bacanja.

Jose Calderon istaknuo se s 23 poena i 10 asistencija za Pistonse, dok je Rodney Stuckey završio s 19, a Charlie Villanueva s 18 poena i 13 skokova. Brandon Jennings imao je 26 poena i sedam asistencija za Buckse, sa slabih 8/27 iz igre i uz dva ključna promašaja u posljednjih 60 sekundi.

Philadelphia 76ersi (22-27) produžili su neuspješni niz Charlotte Bobcatsa (11-39), koji sada imaju sedam poraza zaredom, a devet u posljednjih 10 utakmica. Bobcatsi su u Philadelphiji pali s 87:76, a u pobjedničkoj momčadi je osobito raspoložen bio krilni centar Lavoy Allen, s 14 poena i čak 22 skoka.

Jrue Holiday upisao je 20 poena i sedam asistencija, Spencer Hawes 17 poena i devet skokova, Evan Turner 16 poena, 10 skokova i četiri asistencije, a Jeremy Pargo 12 poena i šest asistencija.

Goste je s 20 poena i četiri asistencije vodio Ramon Sessions, dok se Byron Mullens pridružio sa 16, a Gerald Henderson s 13 poena.

• Obrisan korisnik10.02.2013. u 21:32
    dobro si reka po meni tu je i njihova snaga jer ne znas ko bi moga zavrsit zasto ne iggy,ili galinari pa tu je i lawson pa ako zatriba ni miller ne bi bia los izbor nije da nema kandidata
  • maxi10.02.2013. u 18:34
    al ne razumijem zasto se u zavrsnici ne moze timski odigrat i napravit dobar sut?? a i ako vec hoces gallinari nije daleko od toga, npr. protiv lakersa ove sezone kad je pogodio tricu, jeste da je bilo i malo srece sto se lopta odbila do njega nakon blokade howarda ali je pokazao da moze pogodit.
    maxi
  • Obrisan korisnik10.02.2013. u 18:21
    Imaju izbalansiranu ekipu, al mislim da im je jedini minus što nemaju killera za završnicu. Kad je stani-pani, sve "veće" ekipe imaju nekoga kome ide lopta i tko može zabit u zadnjoj sekundi. Denver nema. Igoudala je odličan timski igrač, ali nije on taj sigurno.
  • Obrisan korisnik10.02.2013. u 15:31
    ovi denver moze napravit cudo u playoffu ok mozda san malo presubjektivan jer su mi najsimpaticnija ekipa na zapadu ali kad malo bolje pogledas iz jednu dvi "divlje" veceri u playoffu za njih je sve moguce.ekipa je konstantna,trener je tu,na svakoj poziciji imaju "divljaka" pa x 2 tako da ovik neko... [više na forumu]
  • maxi10.02.2013. u 14:56
    i da svi oni koji kazu da denver ne igra obranu ocito nemaju pojma sta govore i nisu nikad ni gledali ijednu utakmicu njih osim sa megasuperduper momcadima kao oklahoma, miami, lakersi i sl. (nije da imam ista protiv tih momcadi) ugl denverova igra se bazira prvo na obrani i forsiranju turnovera pa... [više na forumu]