Igor Šestak • nedjelja, 24.02.2013.

U noći sa subote na nedjelju po hrvatskom vremenu u NBA ligi je odigrano sedam utakmica. Sjajni su još jednom bili igrači Miami Heata, posebno LeBron James i Dwyane Wade, te upisali desetu uzastopnu pobjedu. Los Angeles Clippersi dobili su Utah Jazz i četvrti put ove sezone, a istu su muku Detroit Pistonsima nanijeli Indiana Pacersi. Gostujuće su pobjede upisali Hawksi, Nuggetsi i Cavaliersi, a Rocketse su u Washingtonu šokirali Wizardsi.

Triple-double LeBrona i show Dwyanea za desetu uzastopnu pobjedu Miamija

Svoj 35. triple-double u karijeri zabilježio je u subotu LeBron James. Na gostovanju u Philadelphiji igrao je 31 i pol minutu, iz igre šutirao 7/12, a utakmicu završio sa 16 poena, 11 asistencija i deset skokova. Miami Heat (39-14) je slavio s uvjerljivih 114:90 i upisao svoju desetu uzastopnu pobjedu, a LeBron je prokomentirao: "Ne trebam ja zabijati da bismo mi pobjeđivali. Kad god krenem prema košu čekaju me dvojica ili trojica protivnika pa sam se posvetio asistencijama".

Miami je dobio svaku od četiri četvrtine, što govori o konstantnoj predstavi. Do poluvremena je izgradio prednost od 56:47, a s 31:24 u trećoj četvrtini osigurao si je prilično mirnu završnicu. Igrači s Floride imali su vrlo inspiriranu večer pa su iz igre pogodili čak 58,4 posto svojih šuteva, a utakmicu su završili sa samo sedam izgubljenih lopti. Briljantan je bio Dwyane Wade. Za 32 i pol minute na parketu iz igre je šutirao 14/18 i zabio 33 poena. Mario Chalmers zabio je 14 uz šest asistencija, Chris Bosh dodao je 13, a po 12 su zabili Ray Allen i Norris Cole.

76ersi (22-31) su pak doživjeli svoj četvrti uzastopni poraz i osma pozicija koja vodi u doigravanje sve im je dalje. Protiv Miamija su najbolji dojam ostavili Jrue Holiday s 21 poenom, šest skokova i šest asistencija, Nick Young s 19 poena, Dorell Wright sa 17 poena te Evan Turner sa 16 poena, sedam skokova i pet asistencija.

Clippersi "pomeli" Jazz, probudio se Odom

Los Angeles Clippersi (40-18) su sa 107:94 u svom Staples Centru nadigrali Utah Jazz (31-25) i prvi put od selidbe u Los Angeles (1984. godine) u regularnom dijelu sezone "pomeli" momčad iz Salt Lake Cityja. U prosincu su ih dobili tri puta, a seriju su zaključili vrlo dobrom subotnjom predstavom.

U prvoj četvrtini Clippersi su imali 11 poena prednosti, no gosti su to vodstvo anulirali već na početku drugog perioda, a na poluvrijeme se otišlo s vodstvom Clippersa 51:49. Ključni trenuci utakmice dogodili su se početkom nastavka kada su Clippersi napravili seriju od 14 uzastopnih poena i nakon toga odjurili do pobjede. Zaostatak Jazza više nije padao ispod 12 poena, a prednost domaćih rasla je i do 21 poena. Clippersi su imali vrlo dobru šutersku večer (iz igre 51,3 posto), protivnike su nadmašili i u skokovima (46-39), a problem su im stvarale tek 22 izgubljene lopte.

Chris Paul je bio rezerviran s 2/8 iz igre, 11 poena, sedam skokova i sedam asistencija pa su ostali morali povući. Caron Butler je zabio 21 poen i dodao pet skokova, 18 poena i sedam skokova upisao je Blake Griffin, a ugodno je iznenadio Lamar Odom s 18 poena i šest skokova. Gosti su uspjeli pogoditi tek jednu tricu iz 15 pokušaja, a njihove strijelce predvodio je Gordon Hayward s 23 poena (slobodna bacanja 13/14) i osam skokova. 19 poena zabio je Paul Millsap, 16 Al Jefferson, a 15 Enes Kanter.

Wizardsi zaskočili Rocketse, Hawksi tricama do pobjede u Milwaukeeju

Za iznenađenje večeri pobrinuli su se Washington Wizardsi (17-37) pobijedivši sa 105:103 Houston Rocketse, no to im očito prelazi u naviku. Od 7. siječnja dobili su 11 utakmica protiv momčadi koje imaju pozitivan omjer pobjeda i poraza, a izgubili samo četiri. Na putu do pobjede morali su nadoknaditi 17 poena zaostatka iz druge četvrtine, a odluka je potom pala u napetoj završnici. John Wall je slobodnim bacanjima donio Washingtonu prednost 103:101, a 22 sekunde prije kraja za izjednačenje je položio James Harden. U posljednjem napadu domaćih fauliran je Emeka Okafor. Pogodio je prvo bacanje, a nakon promašaja drugog napadački skok je uhvatio Bradley Beal pa i on pogodio jedno od dva slobodna bacanja. Rocketsima su ostale samo dvije sekunde i nisu uspjeli uputiti pravi šut.

Wizardsi su se u ovoj utakmici okrenuli poenima iz reketa i zabili su ih čak 54, a utakmicu su završili s 51,2 posto realizacije. Beal je bio njihov najefikasniji igrač s 21 poenom, pet skokova i četiri asistencije. Odličan je bio Trevor Ariza s 18 poena (iz igre 8/12), šest asistencija i četiri skoka, Okafor je utakmicu završio sa 17 poena i 11 skokova, a Wall s 12 poena i 11 asistencija. Rocketsi su pak srušili rekord NBA sezone po broju ispaljenih trica (19/46), a prednjačili su Harden s 3/11 i Carlos Delfino s 4/12. S 27 poena i šest asistencija Harden je bio prvi strijelac Houstona, 24 poena i sedam skokova upisao je Chandler Parsons, 15 poena Patrick Beverley, a 12 uz pet skokova Delfino.

Velikim preokretom u posljednjih sedam minuta i košem Ala Horforda šest sekundi prije kraja pobjedu su s gostovanja u Milwaukeeju odnijeli Atlanta Hawksi, svoju četvrtu u posljednjih pet utakmica. Nakon izrazito izjednačene tri četvrtine, Hawksi su se sedam minuta prije kraja našli u zaostatku od deset poena. Postepeno su hvatali priključak, a minutu i pol prije kraja poveli su sa 101:100 nakon trica Devina Harrisa i Josha Smitha te zakucavanja Horforda. Nakon niza neuspješnih napada Monta Ellis je 11 sekundi prije kraja položio za minimalno vodstvo Bucksa (26-28), no pobjeda je ipak otišla u Atlantu nakon uspješne akcije Horforda pet sekundi kasnije. Ellis je pokušao još jednom, no nije bio precizan.

Prilično je nevjerojatno da su Bucksi uspjeli izgubiti utakmicu u kojoj su imali čak 17 skokova više od protivnika (58-41), a razlog tome su izgubljene lopte (18-11 za Buckse) i sjajna trica Hawksa (14/28). Po 23 poena su za goste zabili Horford (11 skokova) i Jeff Teague (devet asistencija), a dva manje imao je Harris (trice 4/5). Smith je utakmicu završio s 15 poena, 13 skokova i pet asistencija. Kod domaćina 19 poena i devet skokova imao je Ersan Ilyasova, 19 skokova i 12 poena Larry Sanders, 16 poena i sedam skokova J.J. Redick, a 14 poena i deset asistencija Ellis.

Uvjerljive gostujuće pobjede Nuggetsa, Cavaliersa i Pacersa

Veliki posao odradili su igrači s klupe Denver Nuggetsa (35-22) u gostujućoj pobjedi kod Charlotte Bobcatsa (13-43) rezultatom 113:99. Momčad Denvera predvodio je Ty Lawson s 20 poena, pet skokova i pet asistencija, a od igrača iz početne petorke još su se istaknuli Kenneth Faried s 15 poena te Andre Iguodala s 13 poena, deset asistencija i pet skokova. Za veliki doprinos igrača s klupe pobrinuli su se JaVale McGee (17 poena, šest skokova), Corey Brewer (14 poena) i Wilson Chandler (11 poena, šest skokova).

Nuggetsi su do značajnijeg vodstva prvi put došli krajem prvog poluvremena, u trećoj četvrtini su ga održavali, a utakmicu prelomili početkom posljednjeg perioda bijegom na 15 poena prednosti. Utakmicu su završili s 53 posto šuta iz igre, a čak 66 poena zabili su iz reketa. Bobcatsima je ovo bio treći uzastopni poraz, a najbolji dojam u njihovim redovima ostavili su Kemba Walker s 24 poena i pet asistencija, Gerald Henderson s 19 poena i Jeff Taylor s 18 poena.

Odlično drugo poluvrijeme bilo je dovoljno Cleveland Cavaliersima (18-37) za pobjedu na gostovanju kod Orlando Magica (15-41). Momčad s Floride u katastrofalnom je stanju i sve je bliže fenjeru Istoka, a kakav kaos vlada u organizaciji najbolje opisuje činjenica da od 11 igrača koji su nastupili, nijedan za Orlando nije igrao prošle sezone. Svoju drugu uzastopnu pobjedu Cavsi su zaradili u posljednje dvije četvrtine, nakon što je na poluvremenu rezultat bio 51:51. Dvije i pol minute do kraja trećeg perioda došli su do 13 poena prednosti, a onda u četvrtoj zabili čak 39 poena i slavili su uvjerljivih 118:94.

Čak sedam igrača Clevelanda postiglo je dvoznamenkasti broj poena. Najbolji strijelac bio je Marreese Speights s 18 poena, dodao je i osam skokova. Alonzo Gee zabio je 17, a Tyler Zeller i C.J. Miles po 16 poena. Kyrie Irving igrao je 30 minuta i upisao 12 poena i devet asistencija. Za Magic 16 poena zabio je Arron Afflalo, 14 Tobias Harris, a 13 Maurice Harkless.

Indiana Pacersi (35-21) vjerojatno ne bi imali ništa protiv da cijelu sezonu igraju samo protiv Detroit Pistonsa (22-36). U petak su ih na svom parketu pobijedili sa 114:82, a već u subotu gostovali su u Detroitu pa upisali novu uvjerljivu pobjedu s 90:72. Bila je to njihova četvrta ovosezonska utakmica i četvrta pobjeda momčadi iz Indianapolisa. Utakmicu je obilježio povratak Dannyja Grangera koji je propustio prvih 55 utakmica regularnog dijela sezone. Iz igre je šutirao 1/10 i zabio samo dva poena, no za Pacerse je ključno da se spremi za doigravanje.

Veliki korak ka pobjedi Pacersi su napravili u završnici prvog poluvremena serijom 11:0, a u nastavku su prednost povećavali sve do 71:50 osam i pol minuta prije kraja dvoboja. Predvodio ih je George Hill sa 17 poena, jedan manje zabio je David West uz osam skokova, a po 12 poena i 12 skokova ubilježio je Paul George. Pistonsi su iz igre šutirali katastrofalnih 33,8 posto, a učinkom su se istaknuli Will Bynum s 15 poena, Jose Calderon s 13 poena, pet skokova i pet asistencija te Greg Monroe s 12 poena, 12 skokova i četiri asistencije.

• narada10824.02.2013. u 16:52
    je li ko od vas gledao NCAA North Carolina vs NC State jucer? Prvi put gledao tu ligu (razlog: opet onaj "osjecaj vec videnog ", tj. da se nisam nagledao subotnje kosarke u ABA-ligi). To je bila super utakmica. Trice, potezi, turbo kosarka , kako je rekao Edin Avdic. Atmosfera ludilo (ma kakav NBA... [više na forumu]