Igor Šestak • utorak, 26.02.2013.

U noći s ponedjeljka na utorak po hrvatskom vremenu u NBA ligi su odigrane samo četiri utakmice. Denver Nuggetsi su znali iskoristiti slabosti Los Angeles Lakersa i zaustavili su njihovu seriju pobjeda. Boston Celticsi su pokazali žilavost i nakon produžetka slavili u Salt Lake Cityju, a s dobrim su igrama nastavili Atlanta Hawksi i Washington Wizardsi te upisali gostujuće pobjede.

Nuggetsi pretrčali Lakerse, Howard ponovno "briljirao" u slobodnim bacanjima

Los Angeles Lakersi (28-30) su nanizali tri uzastopne pobjede pa doputovali u Denver s optimizmom kako bi konačno mogli doći do izjednačenog omjera pobjeda i poraza. Nije se dogodilo. Nuggetsi (36-22) su znali iskoristiti sve ovosezonske slabosti Lakersa i odnijeli su pobjedu sa 119:108.

Domaći igrači bili su svjesni da je vraćanje u obranu najslabija točka Lakersa i zato su forsirali kontranapade kad god je to bilo moguće. Radili su to sjajno i u utakmici zabili čak 33 poena iz kontranapada, dok su Lakersi zabili tek tri. Domaćini su nizali kontru za kontrom, dolazili do laganih zakucavanja, a na njihov stil osvrnuo se i Kobe Bryant: "Uništili su nas kontrama. Cijelu se utakmicu nismo uspjeli prilagoditi njihovoj brzini, kao da smo igrali protiv momčadi sprintera. Još dok je lopta bila u zraku nakon našeg šuta, oni su već trčali u kontru."

Mike D'Antoni: "Matematika je jednostavna. Izgubili smo s 11 poena, a promašili smo 17 slobodnih bacanja. Ne možete s linije gađati 14/31 i očekivati gostujuću pobjedu."

Lakersi su bili inferiorni u skoku (36-44), promašili su 17 slobodnih bacanja i izgubili 15 lopti pa rezultat za njih i nije tako loš. Nakon što su krajem treće četvrtine gubili s 91:73, pet minuta prije kraja došli su na minus sedam, no Nuggetsi su imali odgovor i serijom 13:4 riješili su utakmicu. Lakersi su iz igre šutirali vrlo dobrih 55,1 posto, no domaćini su bili još bolji s 55,7 posto, a čak su 78 poena zabili iz reketa.

Najbolji strijelac Denvera bio je Wilson Chandler s 23 poena (10/18 iz igre), a poen manje zabio je Ty Lawson i usput podijelio osam asistencija. U razigravača se pretvorio Andre Iguodala pa podijelio čak 12 asistencija i dodao 14 poena, Kenneth Faried je ubilježio 12 poena i deset skokova, a 16 poena je zabio Corey Brewer ušavši s klupe.

Lakerse je još jednom vukao Kobe Bryant s 29 poena (13/24 iz igre), devet asistencija i šest skokova. Steve Nash je zabio 16, Metta World Peace 15, a Antawn Jamison 14. Posebna priča je Dwight Howard koji je ostvario vrlo dobar učinak od 15 poena i 14 skokova, no ponovno je "briljirao" s crte slobodnih bacanja. Uspio je pogoditi tri iz 14 pokušaja.

Pierce promašio šut za pobjedu pa "poludio" u produžetku

Na gostovanju u Salt Lake Cityju Paul Pierce (26 poena, osam asistencija, sedam skokova) je u produžetku utakmice zabio sedam uzastopnih poena i svojim Boston Celticsima (30-27) donio pobjedu rezultatom 110:107. Imao je priliku riješiti utakmicu i prije odlaska u dodatnih pet minuta, no njegov šut u zadnjem napadu nije pronašao cilj.

Bila je to Celticsima peta gostujuća utakmica u sedam dana, a do druge pobjede su došli na vrlo zahtjevnom terenu i to je Doca Riversa učinilo vrlo zadovoljnim: "Ovo je ogromna pobjeda, za mene najveća ove sezone. Ovdje odigrati ovako izjednačenu utakmicu i imati snage za pobjedu u produžetku za mene je fantastično. Momci su pokazali kako srčani mogu biti."

Domaći Utah Jazz (31-26) i gosti iz Bostona odigrali su vrlo izjednačenu utakmicu u kojoj nijedna momčad nije imala prednost veću od osam poena. U vodstvu su se izmjenjivali 13 puta, a čak 17 puta rezultat je bio izjednačen. Celticsi se u skoku nisu mogli nositi s moćnim domaćinima (37-44), no bili su nešto precizniji (iz igre 47,7 posto) od svojih domaćina (44,3 posto). Ipak, za pobjedu mogu zahvaliti Pierceovim trenucima inspiracije. Kod vodstva domaćih 101:99 pogodio je tricu pa dvicama realizirao još dva napada za 106:101 minutu i 12 sekundi prije kraja.

Osim njega, do dvoznamenkastog broja poena došlo je još pet igrača Bostona. Kevin Garnett je zabio 13 i dodao deset skokova, 18 poena je zabio Avery Bradley (iz igre 8/12), 15 Brandon Bass, a po 14 Courtney Lee i Jason Terry. Kod Utaha istaknuo se Gordon Hayward. Ušao je s klupe, odigrao 36 minuta i zabio 26 poena. Al Jefferson je utakmicu završio s 15 poena i 11 skokova, isti broj poena imao je i Marvin Williams, dok je Paul Millsap zabio 16 poena uz šest skokova i pet asistencija.

Hawksi i Wizardsi na gostovanjima nastavili pozitivne serije

Atlanta Hawksi (32-23) su u posljednje vrijeme u odličnoj formi, a to su demonstrirali i na gostovanju kod Detroit Pistonsa (22-37). Slavili su sa 114:103, no zapravo je pobjeda bila i mnogo uvjerljivija od konačnog rezultata. U završnici prvog poluvremena odvojili su se na dvoznamenkastu prednost, a u trećoj četvrtini odjurili do 86:60 i osigurali mirnu završnicu. Hawksima je to peta pobjeda u posljednjih šest susreta i četvrta uzastopna na gostovanjima. Dvoboj su završili na 50,6 posto šuta iz igre, a za 40 ubačaja podijelili su čak 31 asistenciju.

Uspješni su bili i iza linije tri poena (14/33), a posebno se to odnosi na Kylea Korvera (15 poena) koji je šutirao 5/7. No, istinski junak ove utakmice bio je Al Horford s 23 poena (10/13) i 22 skoka. Isti broj poena zabio je i Josh Smith uz sedam skokova i četiri asistencije, a Jeff Teague je bio razigravač u punom smislu te riječi. Podijelio je 12 asistencija i dodao 20 poena. U trećem uzastopnom porazu kod Pistonsa su se istaknuli Rodney Stuckey s 22 poena i pet skokova te Jonas Jerebko s 21 poenom (9/12) i šest skokova.

Formu su u drugoj polovici sezone pronašli i Washington Wizardsi (18-37). U ne pretjerano kvalitetnoj košarkaškoj predstavi slavili su na gostovanju kod Toronto Raptorsa (23-34) s 90:84. Bila im je to treća uzastopna pobjeda i sedma u posljednjih devet utakmica. Tijekom prvog poluvremena sa šutom su se mučili i jedni i drugi (ispod 36 posto), a vodstvo 40:32 na odmor su odnijeli gosti iz Washingtona. Iako Raptorsi u nastavku nisu došli niti do izjednačenja, utakmica je bila neizvjesna do samog kraja. U posljednju minutu Wizardsi su ušli s 83:78, a pitanje pobjednika riješeno je prodorom i polaganjem Johna Walla (deset poena, sedam asistencija) 45 sekundi prije isteka vremena.

Još jednu dobru utakmicu odigrao je Bradley Beal i zabio 20 poena uz šest skokova, a po 12 poena upisali su Martell Webster i A.J. Price. Šut iz igre Wizardsa na kraju se popeo do 42 posto, a odlični su bili za tri poena (7/12). Izgubili su čak 20 lopti, no protiv neraspoloženih Raptorsa (iz igre 36,7 posto, trica 5/19) to im nije smetalo. Domaćine je s 25 poena predvodio DeMar DeRozan, a 18 je ubacio Kyle Lowry, dok su ostali u potpunosti zakazali, uključujući i Rudyja Gaya (iz igre 1/11, sedam poena).

• Obrisan korisnik26.02.2013. u 22:42
    denver je hit, a howard je jadan! 3 od 14? katastrofa!!!
  • johnny00826.02.2013. u 21:54
    svaka cast denveru, iskreno, bit ce cudo ako lakersi dodju do playoffa a kamoli da nes tam naprave
    johnny008
  • Obrisan korisnik26.02.2013. u 10:31
    a sta in denver napravi,kakve kontre...svaka cast
  • Obrisan korisnik26.02.2013. u 10:18
    horford igra u zivotnoj formi,vec 5.utakmica sa 20+ koseva sto za njega nije bio cest slucaj..a denver je divota gledat,mcgee je howarda izbananira jednon za povijest a kad podu u kontru nema sanse da bi spori la to branio..