Igor Šestak • četvrtak, 07.03.2013.

Bogata NBA noć sa srijede na četvrtak donijela je čak 14 utakmica. Svi klubovi Istočne konferencije bili su u pogonu, dok su odmor imali jedino OKC i Denver. Neočekivano uzbudljiv bio je derbi Floride iz kojeg su s minimalnom pobjedom izašli aktualni prvaci i produljili svoj pobjednički niz. Spursi su još jednom pokazali kako ne ovise o pojedincima, pa čak ni o Parkeru, a Celticsima bez Ronda ide daleko bolje nego s njim. Clippersi su nastavili frustrirati Buckse, a posebno je to činio Griffin koji je došao do svog trećeg triple-doublea u karijeri. Bila je to i večer velikih preokreta, među kojima je posebno impresivan onaj Lakersa u New Orleansu.

Rivali s Floride umalo prekinuli pobjedničku seriju Miamija

Miami Heat (45-14) je u srijedu navečer trebao imati lagan posao protiv Orlando Magica (17-45), no derbi Floride se pretvorio u pravu dramu. Aktualni su prvaci prvo poluvrijeme dobili s 55:40, a početkom nastavka imali 20 poena prednosti. Opustili su se i Orlando je u posljednju četvrtinu ušao s tri poena zaostatka. U neizvjesnoj završnici Magic je minutu i pol prije kraja imao prednost 96:93, no nakon toga je ostao bez poena. Miami je učvrstio obranu, Bosh je 38 sekundi prije kraja zabio slobodna bacanja, a 16. uzastopnu pobjedu Heatu je donio James polaganjem tri sekunde prije kraja.

Prvacima je ovo bila prva ovosezonska pobjeda s jednim poenom razlike, Magicu pak prvi poraz s jednim poenom razlike, a zanimljivo je da su obje momčadi tricu šutirale 6/28. Miami je ukupno iz igre šutirao 43,2 posto, a izvukla su ga slobodna bacanja (27/31). "Prije svega, treba pohvaliti Orlando. U obje ovosezonske utakmice su nas propisno namučili. Čak ni kod 20 poena zaostatka nisu odustajali, no ipak smo napravili dovoljno za pobjedu", izjavio je nakon utakmice trener Heata Spoelstra.

LeBron je utakmicu završio s 26 poena (iz igre 7/14, trica 1/6), a vrlo dobru večer imao je Wade. Zabio je devet od svojih prvih 11 šuteva, a utakmicu završio s 10/16 iz igre. Zabio je 24 poena, a upisao je još deset šest skokova i četiri ukradene lopte. Bosh je pak upisao double-double sa 17 poena i deset skokova. Na drugoj strani briljirao je Vučević, koji je drugi put ove sezone protiv Miamija ostvario učinak od preko 20 poena i 20 skokova. Završio je utakmicu s 25 poena (iz igre 11/16) i 21 skokom (devet napadačkih). Nelson se istaknuo s 14 asistencija uz 16 poena (iz igre skromnih 6/18).

Spursi uspješni i bez Parkera, Celticsi "opljačkali" Pacerse

U drugoj utakmici bez Parkera San Antonio Spursi (48-14) su ponovno slavili, treći put zaredom. U Texasu su ovoga puta gostovali Chicago Bullsi (34-27) i tijekom druge četvrtine vodili s 46:32. Spursi su tu prednost brzo anulirali, u vodstvo prešli krajem treće dionice, a onda sjajnom četvrtom četvrtinom (29:15) "razbili" Bikove i dobili utakmicu s uvjerljivih 101:83. Chicago je do svoje rane prednosti došao brzom tranzicijom u čemu im je pomoglo deset izgubljenih lopti domaćina u prvom dijelu, no u druge dvije četvrtine Spursi su izgubili samo tri lopte i uspješno usporili igru Bullsa.

San Antonio su do pobjede vukli Duncan s 18 poena, deset skokova i pet blokada, Ginobili s 18 poena i devet asistencija, Splitter s 13 poena i deset skokova te Leonard s 14 poena i sedam skokova. Spursi su iz igre šutirali odličnih 40/74 (54,1 posto), a trice 8/14 (57,1 posto). Bullsi su pak ispalili čak 90 lopti, ali su pogodili samo 33 (36,7 posto). S 21 poenom i sedam asistencija predvodio ih je Belinelli, 19 je zabio Deng uz sedam skokova, dok se Noah u lošoj napadačkoj večeri (iz igre 4/13) istaknuo s 13 skokova.

Pravi derbi Istočne konferencije odigran je u Indianapolisu gdje su domaći Pacersi (38-23) ugostili Boston Celticse (33-27). Vjerojatno će igračima Indiane trebati još neko vrijeme da shvate kako su uspjeli izgubiti ovu utakmicu. Četiri i pol minute prije kraja vodili su s 81:72, a onda do kraja utakmice iz igre šutirali 0/7, izgubili četiri lopte i izgubili s 83:81. Bostonovu seriju od 11 uzastopnih poena zaključio je Green polaganjem pet desetinki sekunde prije isteka vremena. Bila je to Celticsima četvrta uzastopna pobjeda, a u utakmicama nakon ozljede Ronda imaju omjer 13-4.

Doc Rivers: "Indiana nas je u prvom poluvremenu nadigrala, no u drugom smo dobro odgovorili. Držali smo se u igri, baš kao što to radimo cijelu sezonu, a onda na kraju ukrali pobjedu."

Ovoga puta predvodio ih je Garnett s 18 poena (iz igre 7/10) i deset skokova, a po 13 su unatoč slaboj šuterskoj večeri zabili Pierce (iz igre 4/15, osam skokova, četiri asistencije) i Bradley (iz igre 6/15). Dobrim učinkom pobjedi su doprinijeli igrači s klupe, Green s 11 poena i sedam skokova te Terry s deset poena (trica 2/3). Pacersi su iz igre šutirali skromnih 36,4 posto, a u zadnjoj su četvrtini zabili tek 13 poena. U poenima ih je predvodio George (16), ali je bio i veliki potrošač lopti (7/22). 12 poena i 12 skokova upisao je Hibbert, a 11 poena i 16 skokova zabilježio je West.

Triple-double Griffina, Mavsi isprali sramotu

Milwaukee Bucksima (30-29) nikako ne leže Los Angeles Clippersi (44-19), a to su još jednom dokazali porazom na gostovanju u Staples Centru. Od sezone 2000./2001. Bucksi protiv Clippersa imaju omjer 1/12, a ovoga puta nisu bili ni blizu prekidu te tradicije. Najveći dio utakmice bili su u rezultatskom zaostatku, a domaćini su utakmicu definitivno prelomili serijom od deset uzastopnih poena u prvoj polovici posljednje četvrtine kojom su pobjegli na 15 poena prednosti.

Ključnu ulogu u pobjedi Clippersa odigrao je Griffin te s 23 poena (iz igre 9/14), 11 skokova i 11 asistencija došao do svog trećeg triple-double učinka u karijeri. Odlična je bila i klupa momčadi iz Los Angelesa pa je Crawford zabio 25, a Barnes 20 poena, dok je igrom odlično dirigirao Paul i uz 13 poena podijelio devet asistencija. Buckse je predvodio Ellis s 22 poena (18 u prvom poluvremenu) i šest asistencija, 20 poena je zabio Ilyasova, a 18 poena i 12 asistencija upisao Jennings.

Uzbudljiv je bio derbi Texasa u kojem su Dallas Mavericksi (27-33) u svojoj dvorani sa 112:108 nadigrali Houston Rocketse (33-29) i iskupili se svojim navijačima za težak poraz koji su doživjeli u Houstonu u nedjelju (136:103). Nakon onoga u Houstonu bilo me sram kao čovjeka, kao igrača i kao člana Mavericksa. Željeli smo pokazati našim navijačima da smo bolji od toga", izjavio je O.J. Mayo koji je utakmicu završio s 13 poena i za njega rekordnih 12 asistencija.

U utakmici su najveću prednost imali domaćini, 81:68 četiri minute prije kraja trećeg perioda, no o pobjedniku se odlučivalo u samoj završnici, kada je ključnu ulogu odigrao Marion (iz igre 10/16, 22 poena). Kod vodstva Dallasa 110:108 u dva je navrata odigrao odličnu obranu na Hardenu (28 poena, devet asistencija, iz igre 5/17, slobodna bacanja 16716) te omogućio Collisonu da s linije slobodnih bacanja potvrdi pobjedu Mavsa. Osim Mariona, kod domaćih su se istaknuli Nowitzki s 22 i Carter sa 17 poena, dok je za goste 23 poena zabio Parsons, a 12 poena i 15 skokova dodao Asik.

Veliki preokreti Knicksa, Lakersa i Grizzliesa

Na gostovanju u Detroitu New York Knicksi (37-21) su preskočili brojne prepreke i slavili s 87:77. Nastupili su bez lakše ozlijeđenog Anthonyja, u utakmici su uspjeli izgubiti čak 21 loptu, a tri minute prije kraja treće četvrtine su gubili s deset poena. Ipak, u završnih 15 minuta utakmice uspjeli su napraviti dvije serije od 16:0 i zapečatiti svoju petu pobjedu u zadnjih šest utakmica. Do nje su ih doveli Felton s 26 poena i šest skokova, Stoudemire s 22 poena i devet skokova te Smith s 20 poena i pet asistencija. Pistonsi (23-40) su nastupili bez Monroea, a predvodili su ih je Knight sa 17 poena i Calderon sa 16 asistencija i deset poena.

Kobe Bryant: Cijelo sam vrijeme vjerovao da ćemo pobijediti, ali mi je bilo jako važno da u to uključim i suigrače. Morao sam ih nekako pokrenuti, natjerati ih da vjeruju da zajedno možemo nadoknaditi veliki zaostatak."

Nevjerojatan rasplet utakmice viđen je u New Orleansu prilikom gostovanja Lakersa (31-31), a show je ponovno ukrao Bryant (iz igre 14/21, 42 poena, 12 asistencija, sedam skokova). Momčad iz Los Angelesa je tijekom utakmice gubila s 25 poena, u zadnju četvrtinu ušla sa zaostatkom 75:93, a onda u završnih šest minuta i 47 sekundi zadržala Hornetse (21-41) bez poena, natjerala ih na šest izgubljenih lopti i serijom 20:0 došla do pobjede sa 108:102. Raspoložen je bio i Howard s 20 poena, 15 skokova i četiri blokade, a 19 poena je zabio Meeks. Domaći su imali sedam dvoznamenkastih strijelaca, a najučinkovitiji su bili Vasquez s 15 poena i 12 asistencija, Aminu s 12 poena i 16 skokova te Gordon s 18 poena.

Povratkom u svoju dvoranu Atlanta Hawksi (34-26) su se vratili pobjedama i prekinuli niz od tri poraza. Sa 107:96 bili su bolji od Philadelphia 76ersa (23-37) i prekinuli još jedan negativni niz od čak šest uzastopnih poraza protiv tog suparnika. Pobjeda Hawksa bila je i uvjerljivija nego to konačni rezultat sugerira jer su na ulasku u posljednjih 12 minuta vodili s 91:70. Odličnu utakmicu za Atlantu odigrali su Teague (iz igre 10/15, 27 poena, 11 asistencija), Horford (iz igre 10/17, 21 poen, 12 skokova, šest asistencija) i Tolliver (trice 5/7, 21 poen, osam skokova). Sixersi su poraženi deseti put u posljednjih 11 utakmica, a u njihovim redovima su se istaknuli Wilkins s 21 i Wright s 20 poena.

U večeri velikih preokreta istaknuli su se i Memphis Grizzliesi (40-19). U svojoj su dvorani dočekali Portland Trail Blazerse (28-32) i gubili s 63:46 početkom drugog poluvremena. Iako su igrali bez svojih najboljih skakača, Randolpha i Arthura, Grizzliesi su u dominirali u skoku (52-38), uspjeli su nadoknaditi veliki zaostatak, a u završnih šest i pol minuta su napravili seriju 15:3 i s konačnih 91:85 došli do druge uzastopne pobjede. Povući je morao Gasol pa je utakmicu završio s 23 poena (iz igre 10/17) i 12 skokova, a 20 poena i šest asistencija upisao je Conley. Goste je s 20 poena predvodio Lillard, Hickson je zabio 12 i dodao 13 skokova, a po deset poena i skokova upisao je Aldridge uz katastrofalan šut iz igre 2/13.

Slabu šutersku večer (36 posto iz igre) imali su Golden State Warriorsi (35-27) ali su ipak uspjeli s 87:83 u svojoj dvorani nadigrati Sacramento Kingse (21-42). Ključ pobjede bila je trica Klaya Thompsona (trica 4/10, 20 poena) sedam i pol sekundi prije kraja za 85:83, a isti je igrač potom na drugoj strani dobro obranio napad Evansa i osigurao Warriorsima drugu uzastopnu pobjedu. Osim njega, istaknuo se još Lee sa 17 poena i deset skokova, dok je Curry lošu večer (iz igre 3/11) okončao s 13 poena i osam asistencija. I goste je predvodio Thompson, ali Jason sa 17 poena i osam skokova, dok je 15 poena i osam skokova upisao Patterson.

Vrlo uvjerljivi bili su Toronto Raptorsi (24-38) i Brooklyn Netsi (35-26). Kanađani su dobrom timskom predstavom (najbolji strijelac DeRozan s 15 poena) s 98:71 u Arizoni ponizili neraspoložene Phoenix Sunse (21-40), dok su Netsi predvođeni Johnsonom (22 poena) i Williamsom (20 poena) s 99:78 nadigrali Charlotte Bobcatse (13-48). Mnogo neizvjesnije bilo je u Clevelandu gdje je Irving (20 poena, deset asistencija, sedam skokova) u posljednje četiri minute zabio 11 poena i svojim Cavaliersima (21-40) donio pobjedu od 104:101 nad Utah Jazzom (32-29), a osladili su se i desetkovani Minnesota Timberwolvesi (21-37) i to u svojoj dvorani protiv Washington Wizardsa (19-40) s 87:82 uz 15 poena, 11 asistencija, sedam skokova i šest ukradenih lopti Rickyja Rubija.

• nikola121207.03.2013. u 17:51
    koristiti svog najboljeg igraca ko laznog mamca,respect doc rivers!
    nikola1212
  • Baksuz07.03.2013. u 13:11
    ovom vucevicu bas lezi miami, opet je ubiljezio brutalni broj koseva i skokova protiv njih kao i u proslom medjusobnom ogledu...
    Baksuz
  • Obrisan korisnik07.03.2013. u 13:01
    mogli bi ako se peković oporavi,ova minnesota je prokleta,sad i on i kirilenko out do kraja sezone
  • Obrisan korisnik07.03.2013. u 11:08
    ovako na prvu mi se cini da ce crnogorci sa pekovicem i vucevicem uz spanjolce imat najjacu centarsku liniju na EP u sloveniji..
  • gnomko07.03.2013. u 10:03
    Ovo je ono šta Jamesu treba i u čemu ga mnogi osporavaju,a to su završni pobjednički koševi,inače i jako dobra partija Vučevića.