Ivor Krapac • petak, 22.03.2013.

Denver Nuggetsi su s puno problema nastavili drugi najduži aktivni pobjednički niz u NBA ligi. Velikim povratkom i preokretom u završnici utakmice, Nuggetsi su na domaćem parketu svladali Philadelphia 76erse i time dobili svoju 14. utakmicu zaredom. Portland Trail Blazersi slavili su u gostima, a Sacramento Kingsi kod kuće...

Ponekad nije dovoljno ni +5 u manje od 10 sekundi

Iako su nešto manje od 10 sekundi prije završne sirene vodili sa 100:95, Philadelphia 76ersi (26-42) ostali su korak prekratki u potrazi za iznenađenjem na gostovanju kod Denver Nuggetsa (48-22). Domaća momčad pobrinula se za nastavak druge najduže aktualne pobjedničke serije u NBA ligi sa 101:100, a glavni junak u završnim trenucima bio je Corey Brewer, koji je 2,1 sekundu do kraja ubacio sva tri slobodna bacanja nakon što ga je Damien Wilkins u posljednjem napadu Nuggetsa faulirao na trici.

Prije toga, Brewer se istaknuo i tricom za smanjenje na 100:98 9,2 sekunde do kraja, a Evan Turner potom je propustio zapečatiti stvar za 76erse promašivši dva slobodna bacanja kod +2 7,1 sekundu prije završne sirene. Domaći su, tako, dobili napad koji su i iskoristili s tri Brewerova slobodna bacanja, a posljednja šansa za goste propala je nakon što je Anthony Randolph blokirao Wilkinsov šut.

"Ovo je ludo. Iskreno, nisam mislio da imamo bilo kakvu šansu dobiti", opisao je domaći junak Brewer nevjerojatnu završnicu, prisjećajući se Turnerovih promašenih slobodnih bacanja kod 100:98 za Sixerse: "Kada je promašio ta bacanja, pomislio sam: 'U redu, sada imamo malu šansu'. To nam je dalo život."

Nuggetsi su pronašli put i bez pomoći dvojice ozlijeđenih važnih aduta, Tyja Lawsona i Wilsona Chandlera. Ova pobjeda bila im je 14. u nizu, za nastavak najdužeg pobjedničkog niza otkako su u NBA ligi i drugog najdužeg trenutno, iza onoga koji ima Miami Heat, trenutno na 24 pobjede zaredom.

Corey Brewer završio je uspješnu večer s 29 poena i pet osvojenih lopti, dok se Andre Miller istaknuo s 21 poenom i osam asistencija za Nuggetse. Damien Wilkins je s 24 poena i četiri osvojene lopte vodio goste iz Philadelphije, a Jrue Holiday i Thaddeus Young pridružili su se s po 18 poena, Holiday s 15 asistencija, šest skokova i četiri osvojene lopte. Spencer Hawes imao je 17 poena, 12 skokova, pet asistencija i četiri blokade.

Blazersi raspoloženi u Chicagu

Obavivši najvažniji dio posla u drugoj i trećoj četvrtini, Portland Trail Blazersi (32-36) došli su do gostujućih 99:89 protiv Chicago Bullsa (36-31). Blazersi su, tako, zaključili ovosezonsku seriju protiv Bullsa s obje pobjede, nakon što su u studenom na domaćem parketu slavili sa 102:94.

Gosti iz Portlanda napravili su važan korak na putu do pobjede s 32:16 u drugoj četvrtini, čime su otišli do 52:37 na poluvremenu. U trećoj dionici je prednost Blazersa narasla do +28, a kako se rijetko kada događa da se neka momčad vrati iz tako velikog minusa u nešto više od četvrtinu i pol, kao što je Miami Heat izveo večer ranije u Clevelandu, bilo je jasno da Bullsi više nemaju veliku nadu u izbjegavanje poraza.

Sve što je domaćima uspjelo bilo je približavanje na 10 poena zaostatka u posljednjoj minuti, a s 10 razlike je i završilo.

"Ovo je bila ako ne najbolja, onda jedna od naših boljih obrambenih predstava u sezoni", osvrnuo se gostujući trener Terry Stotts poslije pobjede: "Obrana protiv pick&rolla bila je dobra. Kvalitetno smo pomagali. Strana pomoći bila nam je aktivna. Dosta dobro smo pokrivali reket. Poeni su dolazili, ali nije ih bilo bez da u tome nije pomogla obrana."

LaMarcus Aldridge je s 28 poena, osam skokova i dvije blokade vodio Blazerse, a Damian Lillard imao je 24 poena i sedam asistencija. J.J. Hickson istaknuo se s devet poena i čak 21 skokom, najviše u karijeri.

Joakim Noah završio je s 18 poena i šest skokova, a Carlos Boozer sa 16 poena i 11 skokova za Bullse.

Sacramento Kingsi (25-44) su pred svojim navijačima proslavili 101:98 protiv Minnesota Timberwolvesa (23-43), u dvoboju donjeg doma Zapadne konferencije. Kingsi su izveli preokret u drugom poluvremenu, u koje su ušli s malim zaostatkom (57:53), zadržavši vodstvo nakon što se u posljednju minutu ušlo s 99:97 na njihovoj strani.

Dvicom Tyrekea Evansa, prednost domaćina je 41 sekundu do kraja porasla na 101:97, a gosti iz Minneapolisa su iza toga uspjeli samo smanjiti, s ubačenim jednim od dva slobodna bacanja Nikole Pekovića 34 sekunde prije posljednje sirene. Timberwolvesi su u posljednjim trenucima imali i priliku za izjednačenje i ulazak u produžetak, ali ta šansa propala je promašenom tricom Dantea Cunninghama.

Isaiah Thomas ubilježio je 24 poena i šest asistencija, a Tyreke Evans 21 poen, po pet skokova i asistencija za Kingse. DeMarcus Cousins istaknuo se s 15 poena i 14 skokova. Nikola Peković je s 18 poena i 12 skokova bio najefikasniji u gostujućim redovima, dok je Ricky Rubio bio raznovrstan, s 12 poena, devet asistencija, sedam skokova i tri osvojene lopte.