Ivor Krapac • nedjelja, 24.03.2013.

Denver Nuggetsi proslavili su novu pobjedu u svojem uspješnom nizu. U noći sa subote na nedjelju po našem vremenu, trenutno druga najraspoloženija NBA momčad produžila je pobjedničku seriju na 15 uzastopnih utakmica nadjačavši Sacramento Kingse na domaćem parketu. Golden State Warriorsi svladali su Washington Wizardse, ali zabrinula ih je ozljeda gležnja Stephena Curryja, dok su domaće pobjede imali i Los Angeles Clippersi, Memphis Grizzliesi, Chicago Bullsi i New York Knicksi...

Nuggetsi ponovno pobijedili, Karl nezadovoljan

Denver Nuggetsi (49-22) proslavili su i 15. pobjedu zaredom, čime su izjednačili klupski rekord u bilo kojoj konkurenciji, s dostizanjem 15 utakmica dugog pobjedničkog niza Denver Rocketsa u sezoni 1969./70. u tadašnjoj ABA ligi. Nuggetsi su u subotu pred svojim navijačima sa 101:95 bili bolji od Sacramento Kingsa (25-45), koji su se oprostili od nade u iznenađenje tek u završnici susreta.

Gosti iz Sacramenta su kroz cijelu četvrtu četvrtinu držali priključak ili bili u malom vodstvu, a u posljednju minutu ušlo se s 95:92 za Nuggetse. U završnih 60 sekundi domaći su zadržali prednost uz glavnu ulogu 37-godišnjeg Andrea Millera, koji je još jednom počeo u petorci, mijenjajući ozlijeđenog Tyja Lawsona. Miller je u posljednjoj minuti zabio pet poena i time spriječio povratak Kingsa.

Bez obzira što je njegova momčad slavila bez pomoći Lawsona i također ozlijeđenoga Wilsona Chandlera, trener Nuggetsa George Karl imao je dosta zamjerki na prikazano. Nije mu se svidjelo što Nuggetsi drugu utakmicu u nizu nisu izgledali sjajno, nakon što su u četvrtak u Denveru teškom mukom izašli na kraj s Philadelphia 76ersima (101:100).

"Rekao sam momčadi, a to im govorim već tri dana, da ne želim slušati o odmoru u utakmicama koje nas čekaju. Ne želim čuti da smo umorni. Želim da nam pristup bude takav da odigramo najbolje u cijeloj sezoni", komentirao je Karl: "Ako to ne žele, onda će na parketu biti drugi igrači. Ne želim slušati koga što boli. Svi igraju jednaki broj utakmica, a odmaranje nas neće pripremiti za priliku koja je pred nama."

"Da imamo puno 30-godišnjaka, možda bih mislio drugačije, ali imamo puno 25-godišnjaka", zaključio je trener Nuggetsa.

Među šestoricom dvoznamenkastih strijelaca momčadi iz Denvera, protiv Kingsa je najviše zabio Danilo Gallinari, 19 poena, a imao je i osam skokova, četiri asistencije i tri osvojene lopte. Kenneth Faried pridružio se sa 17 poena, devet skokova i dvije blokade.

DeMarcus Cousins je s 24 poena, 15 skokova i pet blokada vodio Kingse, a glavni minus bilo mu je šest izgubljenih lopti. John Salmons dodao je 18 poena.

Curry raspoložen i ozlijeđen, Warriorsi slavili

Golden State Warriorsi (40-31) približili su se doigravanju u Zapadnoj konferenciji s domaćih 101:92 protiv Washington Wizardsa (25-44). Glavni junak u dolasku do pobjede bio je Stephen Curry, koji je završio s 35 poena i osam asistencija, uz 13/18 iz igre, 6/10 za tricu, ali nije dočekao kraj utakmice na parketu.

Curry je svoj nastup završio šest minuta do kraja nakon što je iskrenuo gležanj, a još nije poznato kada bi se mogao vratiti. Prve snimke pokazale su da ništa nije puklo, što će razveseliti Marka Jacksona i njegovu momčad.

Wizardsi su također završili susret bez svojeg važnog aduta, Johna Walla, koji je sredinom treće četvrtine dobio isključujuću drugu tehničku zbog prepirke s Klayem Thompsonom. Gosti su u tom trenutku zaostajali sa 69:57, a nakon ulaska u posljednju četvrtinu s 18 poena zaostatka (82:64), bilo je jasno da će se teško vratiti. U posljednjoj četvrtini nisu bili bliže od sedam poena minusa, na koliko su smanjili 43 sekunde do kraja.

Stephena Curryja su u domaćoj momčadi pratili Klay Thompson (18 poena) i Harrison Barnes (16 poena, osam skokova), dok se David Lee istaknuo s 11 poena, 15 skokova i četiri asistencije. Cartier Martin je s 23 poena vodio Wizardse, a John Wall je u 24 minute prije isključenja ubilježio 14 poena i tri asistencije.

Grizzliesi jači od Celticsa, Gasol izostao zbog ozljede

Obavivši najvažniji dio posla u tri četvrtine, Memphis Grizzliesi (47-22) kod kuće su došli do 110:106 protiv Boston Celticsa (36-33), kojima je to bio četvrti uzastopni poraz. Grizzliesi su na ulasku u posljednjih 12 minuta vodili s 85:73, a u prvoj polovici četvrte četvrtine vodili su i s +21, prije nego su stvari postale zanimljive u završnici susreta.

Celticsi su se minutu i 14 sekundi do kraja približili na samo 102:98, dok su 18 sekundi prije posljednje sirene bili na samo -2 (104:102). No, s po dva pogođena slobodna bacanja Jerryda Baylessa, Zacha Randolpha i Mikea Conleyja, domaći su cijelo vrijeme bili u prednosti i završili s četiri poena plusa.

I jednima i drugima nedostajalo je nekoliko važnih aduta. Celticsi su treći put u posljednjih pet utakmica bili bez Kevina Garnetta, a izostao je i Courtney Lee, obojica zbog ozlijeđenog lijevog gležnja, dok je za Grizzliese glavni problem bio što nisu mogli računati na Marca Gasola. Po svemu sudeći, španjolski centar neće se vratiti tako brzo. Utvrđeno je da je pretrpio napuknuće trbušnog mišića i čeka ga nedefinirano duga stanka.

Jerryd Bayless istaknuo se s 30 poena, četiri skoka i tri asistencije, a Darrell Arthur s 18 poena i sedam skokova za Grizzliese. Paul Pierce je s 26 poena, šest skokova i četiri asistencije vodio Celticse, imao je i pet izgubljenih lopti, dok je Jordan Crawford ubilježio 21 poen, pet skokova i tri asistencije.

Oslabljeni Bullsi nadjačali Pacerse

Iako su, uz već uobičajeni izostanak Derricka Rosea, bili i bez Joakima Noaha, Chicago Bullsi (37-31) su pred svojim navijačima došli do 87:84 protiv Indiana Pacersa (43-27), kojima je prekinut niz od tri pobjede. Presudnim se pokazao učinak domaćih aduta s klupe, s prednošću od 32-15 u poenima u usporedbi s igračima koji nisu bili u startnoj petorci u gostujućoj momčadi, a odluka je pala u napetoj završnici.

Bullsi su četiri i pol minute do kraja vodili s 81:72, što je u napadački neefikasnoj utakmici bila vrijedna prednost, no Pacersi su uspjeli učiniti stvari puno zanimljivijima. U posljednjoj minuti približili su se na 87:84 i u završnim sekundama imali dvije prilike za izjednačenje, ali Paul George nije bio precizan iz dva pokušaja za tricu, između kojih je Roy Hibbert uzeo skok u napadu.

"I jedan i drugi šut izgledali su mi dosta dobro", opisao je George, koji je završio s 23 poena i 11 skokova, uz 1/6 za tricu: "Jednostavno nije bila moja večer, nisam uspio ući u ritam iza crte za tri poena."

Luol Deng završio je s 20 poena i sedam skokova, a Carlos Boozer s 18 poena i 10 skokova za Bullse. Od igrača s klupe, najviše je dao Taj Gibson, 11 poena i pet skokova, a vrijedi izdvojiti i 11 poena, sedam skokova i tri asistencije 35-godišnjeg centra Nazra Mohammeda, koji je u početnoj petorci zamijenio Noaha.

Uz Paula Georgea, u gostujućim redovima istaknuo se i Roy Hibbert, koji je ubilježio 18 poena, 12 skokova i dvije blokade.

Paul vodio preokret Clippersa, Knicksi uvjerljivi protiv Raptorsa

Vraćajući se iz zaostatka od 75:70 na ulasku u posljednju četvrtinu, Los Angeles Clippersi (48-22) kod kuće su došli do 101:95 protiv Brooklyn Netsa (40-29). Glavni junak domaćeg preokreta bio je Chris Paul, koji je ubilježio 17 poena u završnih 12 minuta, a na kraju susreta imao je 29 poena i 11 asistencija.

U izjednačenoj završnici, Clippersi su do ključnog vodstva došli mini-serijom od 4:0, za odlazak do 94:90 48 sekundi do kraja. Nakon što je 16 sekundi prije posljednje sirene prednost narasla na 99:92, bilo je jasno da se gosti iz Brooklyna više neće vratiti.

Willie Green pridružio se Chrisu Paulu s 15 poena, dok su DeAndre Jordan i Jamal Crawford imali po 13 poena, Jordan uz 12 skokova i tri blokade. Deron Williams i Brook Lopez su s po 18 poena vodili Netse, a Williams se istaknuo i s devet asistencija.

Najjednosmjernija utakmica večeri odigrana je u newyorškom Madison Square Gardenu. Domaći Knicksi (42-26) su sa 110:84 nadjačali Toronto Raptorse (26-44), odmaknuvši do završne vrlo visoke prednosti s 28:17 u posljednjoj četvrtini. Momčad Mikea Woodsona imala je sigurno vodstvo i prije toga, s 82:67 na svojoj strani na ulasku u posljednjih 12 minuta.

Carmelo Anthony upisao je 28 poena i osam skokova, J.R. Smith 25 poena i pet skokova, a Kenyon Martin 18 poena i sedam skokova za Knickse. DeMar DeRozan je sa 17 poena vodio Raptorse.

Detroit Pistonsi (24-47) prekinuli su niz od 10 poraza. Pistonsi su s 92:91 prošli gostovanje kod Charlotte Bobcatsa (16-53), a odlučujućim se pokazalo polaganje Charlieja Villanueve 15 sekundi do kraja. Villanueva je, tako, začinio jako dobru predstavu u posljednjoj četvrtini, u kojoj je imao 14 od svojih 18 poena.

Bobcatsi su svoje posljednje dvije šanse propustili promašajem Kembe Walkera za dvicu i blokadom Rodneyja Stuckeyja na pokušaju Josha McRobertsa za dva poena, nakon što je Roberts došao do skoka u napadu.

Jason Maxiell ubilježio je 14 poena, a Rodney Stuckey 13 poena i osam asistencija za Pistonse. Kemba Walker je s 25 poena i po četiri osvojene i izgubljene lopte vodio Bobcatse.