Ivor Krapac • subota, 30.03.2013.

U nastavku svoje utrke za prvo mjesto u Zapadnoj konferenciji prije početka doigravanja, San Antonio Spursi u petak su proslavili pobjedu, dok je Oklahoma City Thunder ubilježio poraz. Niže na ljestvici na Zapadu, Utah Jazz vratio se na osmo mjesto gostujućim uspjehom protiv Portland Trail Blazersa...

Duncan vodio i izvukao Spurse

U večeri koju je završio s 34 poena, 11 skokova, tri asistencije i dvije blokade, Tim Duncan stavio je "točku na i" takvog dobrog nastupa u završnici ogleda San Antonio Spursa (55-17) i gostujućih Los Angeles Clippersa (49-24). Kod zaostatka svoje momčadi od 102:101, Duncan je 2,2 sekunde do kraja zabio šut s poludistance uz prekršaj Willieja Greena, a potom dodao i slobodno bacanje, osiguravši domaćoj momčadi pobjedu sa 104:102.

Clippersi su u posljednjim sekundama imali priliku za poravnanje i ulazak u produžetak, ali Chris Paul nije zabio tešku dvicu.

Poslije utakmice, Duncan je otkrio da je dodatni motiv dobio čvrstom igrom kojom su ga Clippersi "počastili" u međusobnom odmjeravanju snaga. "Suci u jednom razdoblju nisu svirali ništa", osvrnuo se: "To mi je dalo još malo energije da idem malo žešće. Ušlo mi je nekoliko ranih šuteva, a nakon toga krenula je lavina."

Chris Paul, koji je propustio posljednju šansu Clippersa za poravnanje, vidio je Duncanov šut 2,2 sekunde prije kraja nešto drugačije. "Napravio je korake", opisao je razigravač gostiju: "Mogu to reći, je li tako? Bili su koraci, upravo sam pogledao snimku. No, pogodio je nevjerojatan šut, moramo napraviti više u takvoj situaciji. Ne bih htio ništa oduzeti od onoga što je napravio, šut je bio nevjerojatan i vrlo važan, zbog toga je jedan od najboljih krilnih centara ikada. No, bili su koraci."

Prije odlučujućih trenutaka, ni Spursi ni Clippersi nisu uspjeli prelomiti utakmicu. Gosti su u trećoj četvrtini imali devet razlike, Spursi su se vratili i okrenuli, a domaća momčad ispustila je svojih +9 osam minuta do kraja.

Uz Duncana, Spursi su imali i raspoloženog Tonyja Parkera (24 poena, osam asistencija). Blake Griffin je s 18 poena, sedam skokova i četiri asistencije vodio Clipperse, Jamal Crawford imao je 16 poena, a Chris Paul 14 poena (5/14 iz igre) i 12 asistencija.

Thunder iznenađen u gostima

Oklahoma City Thunder (53-20) pao je na dvije i pol pobjede zaostatka za Spursima u borbi za prvo mjesto na Zapadu. Drugoplasirana momčad konferencije je sa 101:93 izgubila na gostovanju kod Minnesota Timberwolvesa (26-45), predvođenih dobrim nastupima Nikole Pekovića (22 poena, 15 skokova) i Rickyja Rubija (17 poena, sedam asistencija, četiri osvojene lopte).

Kevin Durant je s 36 poena i sedam skokova vodio Thunder, uz 13/19 iz igre, dok je Russell Westbrook ovog puta imao 18 poena (šut 7/17), devet asistencija i četiri skoka. Nitko drugi nije zabio više od 10.

Uz Pekovića i Rubija, važnu ulogu u pobjedi domaćina imao je i Andrej Kirilenko, koji je svojom obranom u drugom poluvremenu usporio Duranta. Nakon što je glavni adut gostiju dotad pucao 9/10 iz igre, u najvećem dijelu drugog poluvremena, u posljednje 22 minute, bio je na 4/9.

Serija kojom su Timberwolvesi prelomili utakmicu dogodila se sredinom posljednje četvrtine. Nakon što su nešto manje od sedam i pol minuta do kraja vodili s 84:81, Peković i Dante Cunningham pobrinuli su se za niz od 8:0 za bijeg do 92:81 manje od pet i pol minuta do kraja, što gosti više nisu stigli.

"Bit ćemo u redu", opisao je Durant poslije poraza: "Ovo je bila samo manja nezgoda na cesti."

Jazz se vratio na osmo mjesto

Utah Jazz (37-36) je s gostujućih 105:95 protiv Portland Trail Blazersa (33-39) došao na osmo mjesto na Zapadu, ispred Los Angeles Lakersa, koji također imaju 37 pobjeda i 36 poraza, ali i lošiji međusobni omjer. Gosti iz Salt Lake Cityja su u Portlandu sve riješili u drugom poluvremenu, u koje su ušli s 10 poena zaostatka (52:42), a glavni junak pritom im je bio Mo Williams.

Zbog slabog izdanja u ranijem dijelu susreta, Williams je drugu četvrtinu proveo na klupi, ali na povratku na parket pokazao je sasvim drugačije lice. U drugom poluvremenu ubilježio je 26 od svojih ukupno 28 poena, a 12 je zabio u gostujućoj seriji od 19:3 u posljednje četiri minute, kojom je Jazz pretvorio zaostatak od 92:86 u pobjedu s 10 razlike.

Uz 28 poena, Williams je imao i po pet skokova i asistencija. Paul Millsap završio je s 25 poena i 10 skokova, a Al Jefferson s 22 poena, osam skokova, četiri osvojene lopte i dvije blokade. Damian Lillard je s 24 poena i sedam asistencija vodio Blazerse, koji su bili bez LaMarcusa Aldridgea, na prisilnoj pauzi zbog ozljede desnog gležnja.

Jazz je ovom pobjedom prekinuo devet utakmica dugi niz poraza u gostima.

Knicksi i dalje ispred Pacersa, Celticsi korak bliže Hawksima

New York Knicksi (45-26) su sedmom uzastopnom pobjedom zadržali prednost pred Indiana Pacersima (46-27) u borbi za drugo mjesto u Istočnoj konferenciji. Knicksi su kod kuće sa 111:102 pobijedili Charlotte Bobcatse (17-55), s obavljenim najvećim dijelom posla u prvom poluvremenu, okončanom s 22 razlike (69:47).

Bobcatsi su se u drugom poluvremenu uspjeli samo približiti, bez prave prilike da dostignu domaću momčad.

J.R. Smith nastavio je vlastiti niz dobrih nastupa s 37 poena uz 12/18 iz igre i 11/12 iz slobodnih bacanja. Carmelo Anthony pridružio se s 32 poena (11/28 iz igre) i 11 skokova. Gerald Henderson je s 35 poena i sedam skokova vodio goste iz Charlottea.

Boston Celticsi (38-34) približili su se Atlanta Hawksima (40-33) u borbi za šesto mjesto na Istoku prije početka doigravanja, ali još važnije, zadržali su prednost pred Milwaukee Bucksima (35-36), koji su i dalje na osmoj poziciji. Celticsi su kod kuće nadjačali Hawkse sa 118:107, a glavni junak bio je Paul Pierce, autor triple-doublea, s 20 poena, po 10 skokova i asistencija.

Na putu do takvog učinka, Piercea nije usporila ni manja bol nakon pada na parket u drugom poluvremenu. Kako su Celticsi i dalje bez Kevina Garnetta, a naravno, otprije i bez Rajona Ronda, svaka nova ozljeda bila bi im ozbiljan problem, ali srećom za njih, pokazalo se da je Pierce mogao nastaviti utakmicu.

U dolasku do 11 razlike protiv Hawksa, momčad Doca Riversa je s 27 poena vodio Jeff Green, dok se Jason Terry pridružio s 24 poena. Courtney Lee vratio se poslije tri propuštene utakmice zbog ozljede gležnja, ali nije igrao puno, samo šest minuta.

Hawksi su također bili oslabljeni, bez pomoći Ala Horforda, kojeg muče želučani problemi, a njihov vodeći strijelac bio je Mike Scott, koji je ubilježio 19 poena. Josh Smith dodao je 18 poena, šest skokova i četiri asistencije, a Jeff Teague 17 poena i sedam asistencija.

Nuggetsi pobjeđuju kod kuće, Grizzliesi nadjačali Rocketse

Denver Nuggetsi (50-24) zadržali su malu prednost u borbi za treće mjesto na Zapadu sa 109:87 protiv Brooklyn Netsa (42-30) na domaćem parketu. Nuggetsi su na putu do svoje 18. domaće pobjede zaredom dobili neočekivanu pomoć u liku 20-godišnjeg francuskog rookieja Evana Fourniera, koji je odigrao 21 minutu i ubilježio 19 poena.

S takvim učinkom mladog francuskog vanjskog igrača, u domaćoj momčadi nije se toliko osjetio izostanak Tyja Lawsona, kojeg muči ozljeda stopala. Fournier je zabio najviše za Nuggetse, a u pratnji su bili Wilson Chandler sa 16 i Kosta Koufos i Corey Brewer s po 13 poena, Koufos i s devet skokova.

Deron Williams ubilježio je 19 poena, Reggie Evans 15 poena i 16 skokova, a Andray Blatche 16 poena i pet skokova za goste iz Brooklyna.

Memphis Grizzliesi (48-24) nadaju se da bi do kraja sezone još mogli prestići Nuggetse, trenutno su peti na Zapadu, a do nove pobjede došli su sa 103:94 protiv gostujućih Houston Rocketsa (39-33). Momčad iz Houstona još uvijek ne može odahnuti u borbi za doigravanje. Utah Jazz i LA Lakersi imaju dvije pobjede manje, uz tri poraza više.

Grizzliesi su u petak tražili povratak na pravi put poslije dva poraza u nizu, a uspjeli su ga naći predvođeni svojim visokim dvojcem, s po 21 poenom Zacha Randolpha i Marca Gasola. Randolph je pritom imao i 12 skokova i tri asistencije, a Gasol pet skokova i četiri asistencije.

Donatas Motiejunas i Chandler Parsons ubilježili su po 16 poena za Rocketse, dok je James Harden ovog puta ostao na sedam poena uz 3/9 iz igre, dodajući četiri asistencije.

Heat uvjerljiv poslije prekida dugog niza

U prvom nastupu poslije prekida 27 utakmica dugog pobjedničkog niza, Miami Heat (57-15) je sa 108:89 obavio očekivano na gostovanju kod New Orleans Hornetsa (25-48). Aktualni prvaci ostavili su domaću momčad bez veće nade, a LeBron James ponovno je bio najbolji, ovog puta s 36 poena i šest asistencija, uz 13/20 iz igre, 7/10 za tricu.

Dwyane Wade priključio se sa 17 poena, devet asistencija i četiri osvojene lopte, dok je Ryan Anderson s 20 poena vodio domaću momčad. Brian Roberts ubilježio je 13 poena i pet asistencija, a Al-Farouq Aminu istaknuo se sa 16 skokova, ubilježivši i sedam poena.