Ivor Krapac • petak, 05.04.2013.

Pobjedom u susretu momčadi s vrha Zapadne konferencije, Oklahoma City Thunder sasvim je zakomplicirao utrku za prvo mjesto Zapada prije početka NBA doigravanja. Thunder je nadjačao San Antonio Spurse i time došao na pobjedu zaostatka u borbi za prvu poziciju, a po običaju, glavni junaci pritom su bili Kevin Durant i Russell Westbrook. Denver Nuggetsi su kod kuće svladali Dallas Maverickse, koji su sve dalje od doigravanja, dok su Chicago Bullsi u Brooklynu bili jači od domaćih Netsa...

Utrka za prvoga na Zapadu ostaje otvorena

Dok je u Istočnoj konferenciji već jasno da nitko neće moći stići Miami Heat, borba za vrh Zapada prije početka doigravanja postala je dodatno zanimljiva pobjedom Oklahoma City Thundera (55-20) u noći s četvrtka na petak po našem vremenu. Thunder je sa 100:88 bio bolji od San Antonio Spursa, koji su, s omjerom 56-20, sada s minimalnom prednošću na prvom mjestu u konferenciji. Do kraja je ostalo još sedam utakmica za OKC, a jedna manje za momčad Gregga Popovicha.

Osim što su izgubili, za Spurse je bila loša vijest i što je Tony Parker proveo posljednjih sedam minuta na klupi. Francuskog organizatora igre muči ozljeda cjevanice, čija težina još nije poznata, a kako su domaći ove večeri bili i bez ozlijeđenih Manua Ginobilija i Stephena Jacksona, put do pobjede protiv rivala iz konferencije bio im je još malo teži.

Thunder je preuzeo stvari u svoje ruke u prvom poluvremenu, s 29:18 na kraju prve četvrtine, a 41:21 sedam i pol minuta do kraja druge dionice. Spursi su se u nastavku pokušavali vratiti. Nešto manje od šest minuta do kraja približili su se na samo tri poena zaostatka (87:84), no predvođeni Russellom Westbrookom i Kevinom Durantom, domaći ih nisu pustili bliže od toga.

Westbrook je završio večer s 27 poena uz 9/21 iz igre, dodajući po sedam skokova i asistencija, uz tri osvojene lopte. Durant je imao 25 poena (šut 10/20), devet skokova i šest asistencija, ali i šest izgubljenih lopti, a Derek Fisher dodao je 17 poena, s 5/7 za tricu.

Kawhi Leonard je s 24 poena, 14 skokova i šest asistencija vodio goste iz San Antonija. Tim Duncan također je imao 24 poena, a ubilježio je i 11 skokova i tri blokade. Prije završetka svojeg nastupa zbog ozljede, Tony Parker je za 25 minuta ostao na samo dva poena, uz četiri asistencije. Šut iz igre bio mu je 1/6.

Iguodalina dvica srušila Maverickse, Robinsonova Netse

U preostale dvije sinoćnje utakmice odluka je pala u posljednjim sekundama. U Denveru je slavila domaća momčad, s 95:94 u korist Nuggetsa (52-24) u ogledu s Dallas Mavericksima (36-39), dok su u Brooklynu uspješni bili gostujući Chicago Bullsi (41-33), s 92:90 protiv Netsa (43-32).

Nuggetsi su pred svojim navijačima nadjačali Maverickse, ali tu pobjedu zasjenila im je ozljeda koljena Danila Gallinarija. Talijan je prisilno završio svoj nastup nešto manje od četiri i pol minute do kraja prvog poluvremena, a loša vijest je što se sumnja na lom prednjeg križnog ligamenta, što bi dovelo do prijevremenog kraja sezone.

Bez Gallinarijeve pomoći, Nuggetsi su izveli preokret u posljednjoj četvrtini, poslije osam poena zaostatka (80:72) u prvoj minuti te dionice. U završnici je dvije važne stvari prvo napravio Corey Brewer, oduzimanjem lopte Dirku Nowitzkom kod zaostatka Nuggetsa od 94:93, pa uhvaćenim skokom u napadu nakon što je Kenneth Faried kod istog rezultata promašio dva slobodna bacanja.

Nuggetsi su tim skokom dobili novu priliku devet sekundi do kraja, a tu šansu iskoristio je Andre Iguodala, koji je 2,8 sekundi prije posljednje sirene zabio polaganje koje se pokazalo odlučujućim. Za kraj, Brewer je zadržao prednost na domaćoj strani blokadom na šutu Anthonyja Morrowa.

Corey Brewer je na kraju svoje uspješne večeri imao 23 poena, a Andre Miller, koji je ponovno startao umjesto ozlijeđenog Tyja Lawsona, dodao je 22 poena i sedam asistencija. Kenneth Faried istaknuo se s 12 poena, 19 skokova i četiri blokade.

Brandan Wright je sa 16 poena i šest skokova vodio goste iz Dallasa. Dirk Nowitzki i Chris Kaman imali su po 13 poena, Nowitzki sa šest skokova i tri blokade, a Kaman uz devet skokova.

Mavericksi su ovim porazom još malo izgubili korak u borbi za osmo mjesto Zapada. S omjerom 36-39, šanse su im sada vrlo tanke, uzimajući u obzir da trenutno osmoplasirani Los Angeles Lakersi imaju 39-36, a u pratnji je Utah Jazz s 39-37.

Brooklyn Netsi i Chicago Bullsi ne moraju brinuti za svoje mjesto u doigravanju. Oni su već sigurni na Istoku, ali traje borba za što bolju poziciju prije početka play-offa.

Bullsi se nadaju proboju na četvrto mjesto ili barem zadržavanju petog, Netsi brane četvrtu poziciju, a u sinoćnjem međusobnom susretu u Brooklynu, momčad iz Chicaga malo se približila slavljem s dva poena prednosti. U dolasku do pobjede, Nate Robinson istaknuo se dvicom za 91:90 za Bullse 22 sekunde prije kraja, a poslije blokade Nazra Mohammeda na Brooku Lopezu na drugoj strani, Daequan Cook je s pogođenim jednim od dva slobodna bacanja postavio konačnih 92:90.

Lopez je u posljednjem napadu na utakmici pokušao donijeti domaćima produžetak, ali ta nada Netsa propala je promašenom dvicom njihova centra.

Bullsi su uzeli pobjedu bez obzira što im je ponovno nedostajalo niz igrača, s izostancima Derricka Rosea, Joakima Noaha, Richarda Hamiltona, Taja Gibsona i Marca Belinellija. Pored toga, u posljednje tri i pol minute bili su i bez Kirka Hinricha, koji je završnicu gledao s klupe zbog šest osobnih pogrešaka.

Odluka je pala na kraju, a prije toga, domaći Netsi ispustili su +16 iz druge četvrtine. Poslije 47:36 za domaću momčad na poluvremenu, Bullsi su se sasvim vratili u trećoj dionici, smanjivši na samo dva poena zaostatka (67:65) na ulasku u posljednjih 12 minuta.

Oslabljene goste iz Chicaga vodio je vrlo raspoloženi Carlos Boozer, koji se istaknuo s 29 poena (12/22 iz igre) i 18 skokova. Luol Deng dodao je 18 poena i sedam skokova, Jimmy Butler 16 poena i 10 skokova, ali i pet izgubljenih lopti, dok se Nate Robinson pridružio s 12 poena i pet asistencija.

Deron Williams završio je s 30 poena i 10 asistencija, a Brook Lopez s 28 poena i pet skokova za domaću momčad.