Ivor Krapac • nedjelja, 21.04.2013.

Poslije pobjeda New York Knicksa i Denver Nuggetsa, Brooklyn Netsi i Los Angeles Clippersi zaključili su prvi dan NBA doigravanja sa stopostotnim učinkom domaćih momčadi. Netsi su izgradili prednost pred Chicago Bullsima u ranoj fazi utakmice, a Clippersi su protiv Memphis Grizzliesa sve riješili u posljednjih 12 minuta...

Netsi bez puno okolišanja

Kažu da je svaki početak težak, ali u slučaju Brooklyn Netsa i njihovog prve utakmice u NBA doigravanju, dogodilo se nešto sasvim drugačije. Momčad P.J.-a Carlesima nije dala veću nadu Chicago Bullsima u prvom izlasku na parket u play-offu u Barclays Centeru u Brooklynu. Gosti iz Chicaga pali su sa 106:89, s jasnim pokazateljem kako će ovo završiti već poslije prve četvrtine, a osobito u drugoj, u kojoj su domaći bili još bolji.

Bullsi su dočekali početak doigravanja s dosta problema. Osim što i dalje ne mogu računati na Derricka Rosea, završnica regularnog dijela sezone donijela im je još nekoliko ozljeda, a stopalo Joakima Noaha i dalje im je najveća briga. Sa svim upitnicima, zdravija i trenutno fizički spremnija domaća momčad je u subotu rano preuzela rezultatsku kontrolu.

Gosti su se držali blizu najvećim dijelom prve četvrtine, ali nakon što su Netsi do kraja potkraj te dionice napravili mini-seriju od 6:0 i pobjegli na 25:14, u narednih 12 minuta dogodio se dodatni rast razlike. Sa samo četiri promašena šuta u drugoj četvrtini, 16/20 iz igre, Netsi su utrpali 35 poena u tom razdoblju susreta, dobili četvrtinu s 35:21, pobjegli na velikih 60:35 na poluvremenu i više se nisu osvrtali.

Rezultatski minus bio je velik, a jedini plus za Toma Thibodeaua bio je što je barem mogao poštedjeti Noaha. Francuski centar odigrao je samo 13 minuta, ubilježivši četiri poena i pet skokova u tom razdoblju, bez potrebe da se muči u drugom poluvremenu s obzirom da je dotad sve bilo praktički riješeno.

"Svi smo bili uzbuđeni zbog ove utakmice", opisao je Deron Williams kako je doživio prvi nastup u doigravanju u Brooklynu: "Cijela organizacija je ovo dugo čekala, još otkako se razmišljalo o selidbi. Očekivali smo da ćemo biti ovdje, izašli smo na parket, a u glavama nam je bilo da želimo biti ovdje. Bili smo potpuno 'unutra'."

Williams je zabio najviše za Netse, 22 poena, a dodao je i sedam asistencija i tri osvojene lopte. Brook Lopez pridružio se s 21 poenom, pet skokova i tri blokade, a Joe Johnson sa 16 poena, po četiri skoka i asistencije. Gerald Wallace i nekadašnji igrač Bullsa C.J. Watson zabili su po 14 poena, Wallace sa šest skokova i dvije blokade.

Carlos Boozer bio je najraspoloženiji među uglavnom neraspoloženim gostima, s 25 poena, osam skokova i četiri asistencije. Nate Robinson dodao je 17, a Jimmy Butler i Marco Belinelli po 13 poena.

Druga utakmica ove serije igra se u noći s ponedjeljka na utorak po našem vremenu u Brooklynu.

Tri četvrtine zanimljive, jedna jednosmjerna

Los Angeles Clippersi napravili su prvi korak protiv Memphis Grizzliesa sa 112:91 pred svojim navijačima, s odlukom u posljednjih 12 minuta. Clippersi su držali prednost na svojoj strani i prije toga, ali na ulasku u završnu četvrtinu još je bilo sve otvoreno, sa samo 75:69 za domaću momčad.

Samo jedno zakucavanje Clippersa

S Blakeom Griffinom i DeAndreom Jordanom kao zakucavačima, a Chrisom Paulom u ulozi asistenta, Clippersi su u posljednje dvije sezone pretvorili Los Angeles u Lob City, ali u subotu nije bilo ništa od lobova. Momčad Vinnyja Del Negra imala je tek jedno zakucavanje na putu do pobjede.

"Odlučio sam da neću zakucavati toliko puno", šalio se Paul poslije utakmice: "Htio sam samo pucati floatere. Ne znam koji je bio Blakeov problem."

Glavni Griffinov problem bile su osobne pogreške, sa zarađenom šestom tri i pol minute do kraja, pa je imao odgovor na floatere svojeg razigravača i vlastiti nedostatak zakucavanja: "Ja sam htio samo faulirati."

Grizzliesi su se rano u četvrtoj dionici približili na tek dva poena zaostatka (75:73), a onda je krenulo. Domaći su imali nekoliko raspoloženih aduta, ponajprije Erica Bledsoea, koji je ubilježio 13 poena u posljednjoj četvrtini, a s tim učinkom razlika je postupno rasla, sve dok u završnici utakmice nisu došli i na više od 20 razlike.

Tijekom posljednjih 12 minuta Clippersi su nadjačali goste s 37:22, a od svih stvari koje su napravili kroz cijelu utakmicu, izdvaja se velika prednost u skoku, s čak 47-23 u tom segmentu, uz 14-4 u izborenim novim pokušajima u napadu.

Chris Paul otvorio je doigravanje s 23 poena i sedam asistencija, a Eric Bledsoe ubilježio je 15 poena, šest skokova i četiri asistencije. Chauncey Billups dodao je 14, a Caron Butler i Jamal Crawford po 13 poena, Butler sa sedam skokova.

Grizzliesi su imali četvoricu dvoznamenkastih strijelaca. Jerryd Bayless zabio je najviše, 19 poena, dok se Marc Gasol pridružio sa 16 poena i sedam asistencija, ali sa samo dva skoka. Zach Randolph imao je 13 poena i četiri skoka, a Mike Conley 12 poena i pet asistencija.

Momčad iz Memphisa imat će priliku da pokaže više u noći s ponedjeljka na utorak po našem vremenu u drugoj utakmici, ponovno u STAPLES Centeru u Los Angelesu.