Branimir Korać • ponedjeljak, 29.04.2013.

Dvije serije prvog kruga doigravanja u NBA ligi su privedene kraju. Los Angeles Lakersi su se porazom oprostili od sezone, jednako kao i Milwaukee Bucksi. Još uvijek žive Boston Celticsi i Denver Nuggetsi koji su u zaostatku 3-1...

Knicksi se vratili, ali ne i slavili

I bez suspendiranog JR Smitha, New York Knicksi su imali priliku završiti posao protiv Boston Celticsa i doći do pobjede u seriji. Imali su Celticsi na poluvremenu visokih 54:35, no Knicksi su izborili produžetak gdje su ipak poraženi.

Praktički jedna četvrtina je bila dovoljna Knicksima da se vrate u utakmicu, dobili su treću dionicu rezultatom 30:14 i izbrisali veliki zaostatak u kojem su se našli.

Međutim, domaćin tu nije pao, izdržao je u posljednjoj četvrtini nalet punih samopouzdanja gostiju i otišao je u produžetak. Veliku utakmicu odigrao je Paul Pierce koji je pokazao da nije za "staro željezo", ubacio je 29 poena (9/20), tome dodao osam skokova i šest asistencija, a na parketu je proveo 50 minuta.

I podosta kritizirani Jason Terry imao je spreman odgovor. U produžetku je ubacio važnu tricu u tranziciji za 91:88, završio je utakmicu sam serijom 9:2 i odveo Celticse do pobjede koja ih održava na životu.

U regularnom dijelu Anthony je promašio dva šuta koja su mogla donijeti pobjedu Knicksima, Pierce također nije bio precizan u zadnjem pokušaju, a produžetak, odnosno njegova zadnja minuta pripala je Bostonu koji je slavio 97:90.

"Sve nam je bilo u ovoj utakmici. Sezona je gotova, ili ćemo dati sve od sebe, ostati se boriti i živjeti za narednu utakmicu, ili ćemo na 'godišnji odmor'. Izabrali smo ovo prvo. Nos nakon lakta Smitha još uvijek boli i dok god budem osjećao bol, mislit ću na tu ozljedu. Nismo željeli biti pometeni, nijedan igrač u ligi to ne želi. Sada idemo na teško gostovanje gdje nam neće biti lako. Oni se ne žele vratiti u Boston, ali mi želimo još jednu utakmicu na svom terenu. Bit će jači za Smitha, znamo koliko je opasan i sigurno će biti posebno napaljen. Međutim mi smo napokon zaigrali s vatrom u očima i za nas je sada svaka utakmica sedma utakmica", govorio je junak Celticsa Jason Terry.

Osim Piercea kod Celticsa su se istaknuli i Jeff Green s 26 poena (9/22) i šest skokova, Jason Terry s 18 poena (7/10) i Kevin Garnett s 13 poena (5/7), 17 skokova i šest asistencija. Kod Knicksa Carmelo Anthony je ubacio 36 poena (10/35) uz sedam skokova, Raymond Felton 27 poena (10/21), Iman Shumpert 12 poena (5/13) uz 12 skokova dok je isto toliko skokova uhvatio Tyson Chandler.

Miami završio posao protiv Bucksa

Miami Heat je ispunio očekivanja i eliminirao najlakšeg protivnika u ovosezonskom doigravanju. Milwaukee Bucksi nisu imali dovoljno snage za pravi otpor Heatu i upisali su i četvrti poraz, ovaj put 88:77.

Bucksi su imali velika nadanja, Brandon Jennings je zapalio atmosferu najavama kako "Bucksi prolaze u šest", međutim on je bio jedan od onih koji su podbacili. U četvrtoj utakmici odigrao je posebno loše, nije bio napadačka opasnost i bez njegovog doprinosa Bucksi nisu imali šanse.

Četvrtu utakmicu je zbog problema s koljenom propustio Dwyane Wade, ali i bez njega he Heat glatko slavio. Nije bilo Wadea, ali je zato LeBron James bio raspoložen i odvukao je Heat do pobjede.

Ovo je prvi put da je Miami dobio seriju bez izgubljene utakmice od kompletiranja "velike trojke" na Floridi. Mogli su to učiniti 2011. godine protiv Philadelphije i prošle godine protiv New Yorka, ali u četvrtoj utakmici su pali.

Ovaj dvoboj je bio riješen u drugom poluvremenu kada je Miami kreirao seriju 19:5 za odvajanje sa 69:67. Bucksi su bili manje od deset minuta prije kraja na svega dva poena zaostatka, ali onda je Miami odlučio završiti utakmicu.

"Jako teško je slaviti na gostovanju u doigravanju, posebno kada se protivnik bori za život i ostanak u seriji.Međutim, ovo je za nas još jedan korak u odrastanju. Kada mi je Dwyane rekao da će propustiti ovu utakmicu, znao sam da moram još malo podići igru i donijeti kući pobjedu", rekao je LeBron nakon susreta.

James je utakmicu završio s 30 poena (13/20), osam skokova i sedam asistencija, Ray Allen je dodao 16 poena (5/10) i sedam skokova, a Udonis Haslem 13 poena (6/9) i pet skokova. Kod Bucksa Monta Ellis je ubilježio 21 poen (10/20), osam asistencija i pet skokova, Mike Dunleavy 17 poena (5/9) i pet skokova, a Larry Sanders 11 skokova.

Spursi lako protiv oslabljenih Lakersa

San Antonio Spursi su završili posao u seriji protiv Los Angeles Lakersa još jednom glatkom pobjedom. Ovaj put su imali najlakši posao, slavili su 103:82 u susretu u kojem su Lakersi igrali bez Bryanta, World Peacea, Nasha, Meeksa i Blakea.

Bio je to pretežak gubitak za Lakerse koji nisu bili ravnopravni odličnim Spursima. Još kada je u drugom poluvremenu Dwight Howard zaradio isključenje zbog dvije tehničke pogreške, sve je postalo jasno i Spursi su mogli početi razmišljati o polufinalu Zapada.

Ključan faktor u porazu ove okrnjene momčadi Lakersa bile su izgubljene lopte kojih su domaćini imali čak 21 dok je protivnik imao 13 izgubljenih lopti manje. To je sasvim dovoljno da se već u startu stvori prilična razlika.

"Ovo nije bila fair i ravnopravna borba. Kada ste pravi natjecatelj, želite se boriti na ravnopravnoj bazi, a Lakersi to nisu mogli. Iako su bili jako oslabljeni, željeli smo pod svaku cijenu što prije završiti seriju i sretan sam što smo uspjeli. Igrači su cijelo vrijeme bili jako koncentrirani na posao. Igrali smo čvrsto, držali se plana igre i bili jako aktivni na terenu, igrali s puno energije svaku večer. Ponekad to baš i nije lako kada je protivnik tako oslabljen", rekao je nakon prolaza Gregg Popovich.

O oslabljenim Lakersima riječ je progovorio i Tony Parker. "Bio je jako čudan osjećaj. Sretan sam zbog pobjede, ali sam se osjećao jako čudno na parketu zbog silnih izostanaka kod LA-a."

Spurse su do 4-0 predvodili Parker s 23 poena (9/16), Kawhi Leonard s 13 poena (5/10) i sedam skokova, DeJuan Blair s 13 poena (6/9) i pet skokova te Tim Duncan s 11 poena (4/9) i šest skokova. Kod Lakersa Pau Gasol je ubacio 16 koševa (8/12) uz osam skokova i pet asistencija, Andrew Goudelock 14 poena (7/17), Antawn Jamison 12 poena (5/9) uz pet skokova, a Chris Duhon 11 poena (4/10) uz sedam asistencija.

Niti ozljeda nije zaustavila Curryja, Warriorsi na 3-1

U očima većine Golden State Warriorsi ušli su u seriju protiv Denvera kao autsajderi. Međutim oni se ne predaju, igraju sjajnu košarku i predvođeni Stephenom Curryjem stigli su do treće pobjede u seriji i sa 115:101 na korak do prolaza u polufinale Zapada.

Curry je na poluvremenu osjetio prilične bolove u zglobu i potvrdio je da ga to podosta muči, a onda je izašao na parket i sam uništio nade Nuggetsa.

U svega šest i pol minuta treće četvrtine ubacio je čak 22(!) poena, odveo je Warriorse na nedostižnu prednost i više nije bilo govora o neizvjesnosti.

"Bio je kao boksač koji zna da je na konopcima, rekao sam mu da ne treba biti naš junak i samo neka odigra pametno. Mislim da je shvatio poruku, uzeo je loptu i odlučio utakmicu. Bilo je to ono što je čekao cijelu karijeru i nije htio dopustiti tijelu da mu kaže kako je bol prejaka da bi uzeo pobjedu", govorio je Mark Jackson.

Koliko je Curry opasan, dobro je rekao Andrew Bogut. "Čim Steph primi loptu u protivničkoj polovici, koš je u opasnosti."

Pred Nuggetsima je teško razdoblje, Golden State igra odlično i ima 3-1 u seriji. George Karl će morati napraviti veliki pomak da bi pokrenuo momčad.

Curry je utakmicu završio s 31 poenom (10/16, 6/11 trica) i sedam asistencija, Jarrett Jack je dodao 21 poen (8/9), devet asistencija i pet skokova. Kod Nuggetsa Ty Lawson je ubacio 26 poena (11/20) uz šest asistencija, Andre Iguodala 19 poena (7/11) uz osam skokova, a Kenneth Faried je uhvatio 12 skokova.

• Obrisan korisnik01.05.2013. u 15:51
    nido@ veseli se ti samo neće spursi daleko, finale zapada maksimalno, okc ili čak memphis će ih srušiti
  • nido29.04.2013. u 18:48