Ivor Krapac • nedjelja, 05.05.2013.

S vodstvom praktički od početka do kraja, Chicago Bullsi su u odlučujućoj sedmoj utakmici serije protiv Brooklyn Netsa ugrabili gostujuću pobjedu i time prošli u drugo kolo NBA doigravanja. Bullsi će se u polufinalu Istočne konferencije sresti s Miami Heatom, a u dolasku do sudara s aktualnim prvacima, u subotu ih je vodio francusko-talijanski dvojac...

Bez obzira na probleme s ozljedama i bolestima, Chicago Bullsi imali su dovoljno aduta za dolazak do gostujućih 99:93 protiv Brooklyn Netsa i prolazak prve prepreke u NBA doigravanju. Cijele sezone bez Derricka Rosea, treću utakmicu zaredom bez Kirka Hinricha, a drugi susret u nizu bez Luola Denga, momčad Toma Thibodeaua svejedno je pružila vrlo kvalitetnu predstavu u Brooklynu, a domaći to nisu mogli pratiti.

U dolasku do prve gostujuće pobjede u sedmoj utakmici doigravanja u povijesti kluba, najviše je pokazao europski dvojac u dresu Bullsa. Francuski centar Joakim Noah, koji se već dugo muči s ozljedom stopala, imao je važnu ulogu na oba kraja terena, ubilježivši 24 poena sa samo pet promašaja iz igre (12/17), uz 14 skokova i šest blokada. Talijanski šuter Marco Belinelli bio je prvi u pratnji, s 24 poena i šest skokova, uz važan napadački učinak u čuvanju prednosti u završnici utakmice.

"Ovog ću se sjećati do kraja života", opisao je presretni Noah poslije pobjede: "Jako sam ponosan na ovu momčad. Borili smo se s toliko puno stvari tijekom cijele sezone, a nakon svega, naći se u ovakvoj poziciji, igrati na najvećoj pozornici na svijetu, doći do pobjede i izboriti dvoboje s Heatom - cijelo to iskustvo ne mogu uzeti zdravo za gotovo."

Tom Thibodeau, trener Chicago Bullsa: "Nakon primljenog udarca u prvoj utakmici, moji dečki nastavili su uzvraćati udarce, a to je priča cijele naše sezone."

P.J. Carlesimo, trener Brooklyn Netsa: "Mislim da nismo bili jednako agresivni kao oni, osobito u skoku i u obrani u prvom poluvremenu."

U suparničkom taboru bilo je puno razočaranja zbog propuštene prilike. Netsi su pronašli put do 3-3 u seriji nakon što su u četvrtoj utakmici propustili 14 razlike u završnici četvrte četvrtine i pali poslije tri produžetka, za zaostatak od 3-1. U naredne dvije utakmice vratili su se u egal, ali nisu uspjeli dovršiti stvar na domaćem parketu, u ogledu sa suparnikom kojem je nedostajalo nekoliko važnih aduta.

"Ovo je razočaravajuće. Dobili smo šestu utakmicu, vjerovali smo da je ovo naša serija, ali oni su izašli na parket i odigrali odličnu utakmicu", osvrnuo se Deron Williams, koji je u subotu ubilježio 24 poena, sedam asistencija i šest skokova: "Kao što sam već rekao, Noah je pravi ratnik. Borio se s ozljedama i imao jednostavno monstruoznu utakmicu. Nismo imali rješenja za njega u reketu."

Bullsi su u sedmoj utakmici obavili najveći dio posla u prvom poluvremenu, poslije kojega su vodili sa 61:44. Predvođeni napadačkim učinkom Geralda Wallacea u tom razdoblju susreta, domaći su u trećoj dionici smanjili zaostatak, približivši se do 69:65 pet i pol minuta do kraja četvrtine, ali iza toga više nisu bili tako blizu sve do Williamsove trice za 97:93 26 sekundi prije posljednje sirene.

Kako je Belinelli bio miran s crte slobodnih bacanja, a u posljednjih pet minuta imao je i važnu tricu i polaganje, Bullsi su bez previše komplikacija priveli utakmicu kraju. Posljednja domaća nada u povratak nestala je promašenom tricom Joea Johnsona pri zaostatku od 99:93 devet sekundi do kraja.

Uz Noaha i Belinellija, u pobjedničkoj momčadi su više od 10 zabili i Carlos Boozer (17 poena, sedam skokova) i Nate Robinson (12 poena, po četiri skoka i asistencije). Jimmy Butler dodao je devet poena, pet skokova i četiri asistencije.

Williams je vodio Netse, a u pratnji su bili Brook Lopez (21 poen, devet skokova) i Gerald Wallace (19 poena, pet asistencija). Andray Blatche ubilježio je devet poena, po četiri skoka i asistencije, a među onima koji su zakazali, bio je i Joe Johnson. Glavni šuter momčadi iz Brooklyna, koji se, poput Noaha, tijekom cijele serije mučio s ozljedom stopala, završio je sa samo šest poena, s 2/14 iz igre, 1/9 za tricu.

Chicago Bullsi neće imati puno vremena za predah prije početka nove serije. Prva utakmica polufinala Istoka protiv Heata na rasporedu je u noći s ponedjeljka na utorak po našem vremenu u Miamiju.

• gerrard05.05.2013. u 12:28
    gledao sam cijelu tekmu..i još nemogu vjerovat šta je joe "sakati" johnson radio na terenu...u tih 30-ak min na parketu bi ja bolje odigro od njega..i još ga trener uvodi zadnjih 5 min, i dobije 2 otvorene 3-ice, i promaši (od kojih jedna nije ni obruč dirala)... a noah...u 1.pol sa distance pogodi... [više na forumu]
    gerrard
  • Obrisan korisnik05.05.2013. u 12:01
    Kad ti 3 igrača u Netsima ispune gotovo cijeli salary cap (Joe, Kris, Wallace) a zajedno bilježe otprilike 30 koševa po susretu znaš da ne radiš dobar posao. Kao šta je rekao Fuser59 žao mi je Derona i Lopeza,ali s ovakvom ekipom neće ništa napraviti. Nadam se da će MarShon Brooks dobiti više... [više na forumu]
  • The Phantom05.05.2013. u 11:58
    Bravo Bullsi, svaka čast! Još sad da namuče prvake
    The Phantom
  • Obrisan korisnik05.05.2013. u 11:55
    Krenuo sam gledati utakmicu s jako malom vjerom u Bullse, moram priznati da sam ih podcijenio, kao vjerojatno i svi. Ako ćemo realno, bez Denga, Hinricha i Rosea i s polupremnim Gibsonom i Noahom ovo je roster za lutriju, ali kakvo srce imaju. Thibs prenosi strašnu energiju na ekipu, a čak i s jako... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik05.05.2013. u 11:27
    A sta rec...zao mi je Derona.. on i Lopez jedini vrijede u toj kosarkaški neinteligentnoj momcadi.. Glupi Rusi vole preplatiti...a tko je bolji za taj zadatak nego Joe 'The Money Laundering Mashine' Johnson! Covjek je samo na osnovu svog zgodnog skok suta dobio maximalne ugovore u 2 momcadi..a... [više na forumu]