Ivor Krapac • utorak, 07.05.2013.

Chicago Bullsi i San Antonio Spursi bili su uspješni na početku sudara s Miami Heatom, odnosno Golden State Warriorsima u drugom kolu NBA doigravanja. Bullsi su u gostima iznenadili aktualne prvake, slomivši ih serijom poena u završnici utakmice, dok su Spursi poslije dva produžetka nadjačali Warriorse, s povratkom nakon 16 poena zaostatka u posljednje četiri minute četvrte četvrtine...

Oslabljeni Bullsi bez posustajanja

Iako su i dalje bez Luola Denga i Kirka Hinricha, a tijekom cijele sezone i bez Derricka Rosea, Chicago Bullsi nisu usporili nakon što su u prvom kolu Istočne konferencije eliminirali Brooklyn Netse. Na početku ogleda s Miami Heatom u polufinalu Istoka, Bullsi su u gostima zaskočili branitelje naslova s 93:86, oduzevši im prednost domaćeg parketa u ovoj seriji.

Odluka je pala u posljednje dvije minute, u koje se ušlo s 86:83 za Heat. Aktualni prvaci potom više nisu zabili ni poen, a Bullsi su zaključili utakmicu serijom od 10:0, prvo uz tricu Marca Belinellija, a zatim sa sedam poena Natea Robinsona, s dva ubačaja za dvicu i tri pogođena od četiri ispucana slobodna bacanja.

Dok su gosti iz Chicaga zabijali, domaćoj momčadi u završnici ništa nije išlo po željama. U presudnih završnih 120 sekundi promašili su sve šuteve iz igre, s neuspješnim pokušajima Chrisa Bosha, Dwyanea Wadea, Raya Allena i dvaput LeBrona Jamesa.

"Igrao sam u nekoliko čvrstih momčadi", osvrnuo se Nate Robinson poslije utakmice koju je završio s 27 poena i devet asistencija: "No, ova je drugačija od njih, ova momčad ima nešto posebno."

Robinson je sinoć i sam pokazao koliko je čvrst, ne samo s poenima u završnici susreta, već i nastavkom igranja nakon što je morao biti "zakrpan" s 10 šavova poslije sudara s LeBronom Jamesom i neugodnog udarca glavom o parket potkraj prvog poluvremena. U drugom dijelu bio je bez predaha, a te 24 minute začinio je s 24 od svojih 27 poena na utakmici.

LeBron još jednom proslavio titulu MVP-a

Nakon što je u nedjelju i službeno proglašen najkorisnijim igračem sezone, LeBron James je uoči utakmice proslavio svoju četvrtu titulu MVP-a pred navijačima Heata. Sukladno najavama, komesar NBA lige David Stern uručio mu je trofej prije početka prvog susreta serije protiv Bullsa, a poslije zahvale svima koji prate momčad s juga Floride, LeBron je poručio da je vrijeme za povratak poslu.

No, kako se pokazalo, gosti iz Chicaga su u ponedjeljak bili dovoljno dobri da mu pokvare proslavu.

Bullsi su rano pokazali da su spremni došli u Miami. Dvije večeri nakon što su prošli prvo kolo gostujućom pobjedom nad Brooklyn Netsima, u prvoj četvrtini zadržali su Heat na 26 posto šuta iz igre i vodili s 21:15 poslije prvih 12 minuta.

Branitelji naslova, koji su u prvom kolu s 4-0 nadjačali Milwaukee Buckse i poslije toga imali osam dana stanke, vratili su se u drugoj četvrtini, ali i dalje s poteškoćama u lomljenju obrane Bullsa. Na poluvrijeme se otišlo s 37:37, a osobito teško išlo je LeBronu Jamesu. Četverostruki MVP imao je samo dva poena poslije prve 24 minute, s 1/6 iz igre, a ta dva poena bila su najmanje što je zabio u nekom poluvremenu bilo koje utakmice doigravanja u NBA karijeri.

U trećoj i prvom dijelu četvrte četvrtine išlo je bolje Jamesu, koji je na koncu došao do 24 poena, uz osam skokova i sedam asistencija, a podignula se i cijela momčad Heata. Iz domaćeg kuta gledanja, sve je izgledalo obećavajuće nakon odlaska do sedam poena prednosti (76:69) šest i pol minuta do kraja. No, u drugoj polovici posljednje dionice, sa zaključkom u završne dvije minute, stvari su se rasplele u korist gostiju.

"Nisam šokiran", osvrnuo se LeBron poslije neočekivanog poraza: "Doigravanje donosi ovakve izazove, igramo protiv jako dobre momčadi."

Na putu do pobjede, Bullsi su se, osim na Natea Robinsona, mogli osloniti i na Jimmyja Butlera, koji je treću utakmicu zaredom bio na parketu svih 48 minuta, a završio je s 21 poenom i 14 skokova. Joakim Noah ubilježio je 13 poena, 11 skokova i četiri asistencije, Taj Gibson 12 poena, a Marco Belinelli 10 poena i sedam skokova.

Dwyane Wade imao je 14 poena, četiri asistencije i tri osvojene lopte za Heat, a izostao je učinak nekog trećeg u domaćoj momčadi. James i Wade bili su jedini dvoznamenkasti strijelci, dok su najbliže stigli Chris Bosh i Ray Allen, s po devet poena, Bosh i sa šest skokova.

Bullsi su zadržali domaće na 39,7 posto šuta iz igre, a imali su i dominaciju u skoku, s 46-32 u tom segmentu.

Druga utakmica serije igra se u noći sa srijede na četvrtak po našem vremenu, ponovno u Miamiju.

Spursi se prvo izvukli, pa dovršili posao

Tražeći prvu pobjedu u San Antoniju još od veljače 1997., Golden State Warriorsi imali su sjajnu priliku u prvoj utakmici polufinala Zapadne konferencije. Gosti iz Oaklanda su četiri minute do kraja četvrte četvrtine vodili sa 104:88, ali Spursi su potom pokazali da je na NBA parketima sve moguće. Momčad Gregga Popovicha prvo se vratila i serijom od 18:2 izborila produžetak, a potom slavila u drugom dodatnom periodu, sa 129:127 za dolazak do 1-0 u ovoj seriji.

Bila je to 30. uzastopna domaća pobjeda Spursa u ogledima s Warriorsima.

U završnici drugog produžetka, Manu Ginobili postao je glavni junak domaćina tricom za dva poena prednosti nešto više od sekundu do kraja, nakon što je primio loptu poslije izvođenja sa strane i zbog nesporazuma u obrani gostiju ostao sam na vanjskom šutu. Ta pogreška pokazala se jako skupom za Warriorse, koji su 3,9 sekunde prije kraja došli do vodstva (127:126) polaganjem Kenta Bazemorea, igrača s jako malom minutažom.

"Bila je to tek druga koju sam zabio cijele večeri", opisao je Ginobili odlučujuću tricu: "No, stigla je u pravo vrijeme."

Spursi bez Splittera, Warriorse pogodilo ispadanje Thompsona

Momčad Gregga Popovicha izborila je pobjedu bez obzira što su ponovno bili oslabljeni pod košem. Osim što se Tim Duncan mučio sa želučanim problemima, nedostajao je brazilski centar Tiago Splitter, koji je zbog ozljede gležnja propustio drugu uzastopnu utakmicu doigravanja. Splittera nije bilo niti na završetku serije protiv Los Angeles Lakersa, s 4-0 za Spurse u prvom kolu.

S druge strane, Warriorsi su u završnici četvrte četvrtine i oba produžetka bili bez Klaya Thompsona. Šuter gostujuće momčadi je četiri minute prije kraja četvrte dionice morao na klupu zbog šeste osobne pogreške - propustivši one četiri minute u koje su gosti ušli sa 16 poena prednosti, kao i sve što je slijedilo poslije toga.

"Nemam pojma kako smo ovo okrenuli, moram pogledati snimku da vidim što se dogodilo", dodao je Argentinac: "Počeli su promašivati šuteve, a Steph je prije toga bio nevjerojatan u trećoj četvrtini."

Steph je, dakako, Stephen Curry, koji je u trećoj dionici utrpao 22 poena i bio daleko najzaslužniji što su Warriorsi u tom razdoblju utakmice bježali do 15 razlike, a na ulasku u posljednjih 12 minuta vodili s 92:80. U treću četvrtinu ušlo se s 53:49 za Warriorse, koji su potom povećali prednost, ali na njihovu žalost, u četvrtoj dionici nisu izdržali bez velikog pada.

Za Warriorse je sve izgledalo povoljno do 104:88 na ulasku u posljednje četiri minute tog perioda utakmice. Domaći su potom prvo smanjili minus, s vodećim ulogama Tonyja Parkera, Kawhija Leonarda i Borisa Diawa u tom razdoblju, a tricom Dannyja Greena i poravnali na 106:106 20 sekundi prije kraja četvrtine. Stephen Curry je sa sirenom pucao dvicu za gostujuću pobjedu, ali nije ušla.

Momčad iz Oaklanda je u prvom produžetku rano otišla do 111:106, ali Spursi su se ubrzo vratili i u završnici tog dodatnog perioda mogli dovršiti stvar. No, Ginobili tada nije zabio šut za dvicu za pobjedu.

Spursi su nešto više od minutu do kraja drugog produžetka vodili sa 126:121, poslije trice Dannyja Greena za tih pet razlike, da bi gosti uzvratili serijom od 7:0, s četiri uzastopna poena Stephena Curryja, koji je potom dodao i asistenciju Bazemoreu za polaganje za 127:126 nepune četiri sekunde prije završne sirene. Domaćima je ostalo dovoljno vremena, a to vrijeme najbolje je iskoristio Ginobili.

U dolasku do pobjede s velikim preokretom, Tony Parker zabio je najviše za Spurse, 28 poena, uz 11/26 iz igre, a dodao je po osam skokova i asistencija. Danny Green imao je 22 poena, želučanim problemima opterećeni Tim Duncan je svoje 34 minute iskoristio za 19 poena i 11 skokova, dok je Kawhi Leonard ubilježio 18 poena i devet skokova. Manu Ginobili imao je 16 poena (5/20 iz igre, 2/9 za tricu), uz 11 asistencija i sedam skokova.

Stephen Curry odigrao je svih 58 minuta, a završio je s 44 poena (šut 18/35) i 11 asistencija za Warriorse. Harrison Barnes i Klay Thompson dodali su po 19 poena, Barnes s 12 skokova, a Jarrett Jack imao je 15 poena. Andrew Bogut i Draymond Green ubilježili su po 10 poena, Bogut s 15, a Green sa sedam skokova.

Druga utakmica na rasporedu je u noći sa srijede na četvrtak po našem vremenu u San Antoniju.

• Obrisan korisnik08.05.2013. u 00:32
    nije da ocekujem prolaz, ali nije bas Chicago odigrao na maskimumu, Boozer je igrao vrhusnki ove sezone protiv Miamija, jucer ga nije bilo nigdje, mozda tu ima prostora za napredak, kao i povratkom Kirka i Denga, iako to zasada nije bas izgledno, pogotovo za game 2!
  • Obrisan korisnik07.05.2013. u 23:10
    naklon do poda bikovima
  • Obrisan korisnik07.05.2013. u 17:08
    žao mi warriorsa. odigrali su jako dobru tekmu i puno vodili. pisalo je prije tekme na nba.com welcome to the spurs school. iako nije bila spurs school naučili su ih bar da nije gotovo dok ne odsvira sirena, to su i spursi naučili od sadašnjeg im igrača T-maca (13 poena u 35 sec), uff pol minuta za... [više na forumu]
  • ziki07.05.2013. u 15:28
    Očekivani rezultati, iako se očekivala pobjeda Warriorsa. To je jednostavno tako, vrlo često duga pauza se pokaže nagativa, već viđeno više puta. Ovi što su duže igrali su u ritmu dok su ovi ispali. Svejedno Spursi u 5, kao i Miami.