Igor Šestak • subota, 11.05.2013.

U noći s petka na subotu odigrane su dvije utakmice NBA doigravanja, a u obje su slavili gosti i to s deset poena razlike. Chicago Bullsi su tri četvrtine odlično parirali Miami Heatu, no na kraju im je ponestalo energije i branitelji naslova su slavili sa 104:94 te poveli u seriji 2-1. Identičan status imaju San Antonio Spursi. Na krilima sjajnih Parkera i Duncana slavili su u Oaklandu kod neraspoloženih Golden State Warriorsa te stigli do vodstva 2-1 u seriji.

Chicago ostao bez "goriva", širina kadra presudila u korist Miamija

Polufinalna serija Bullsa i Heata preselila je u Chicago, no prva utakmica u United Centru nije donijela veselje za domaćine. Miami Heat je zahvaljujući odličnoj četvrtoj četvrtini slavio sa 104:94, uzvratio Bullsima za poraz u prvoj utakmici na Floridi te poveo u seriji 2-1. Priliku za izjednačenje Bullsi će imati u ponedjeljak, također na svom parketu.

Tri četvrtine momčadi su vodile izjednačenu bitku, a u posljednjih 12 minuta ušlo se s rezultatom 70:70. Najveće vodstvo do tada bilo je 37:30 za Chicago u drugoj četvrtini, a na terenu su ponovno "frcale iskre", baš kao i u drugoj utakmici u Miamiju. Na kraju prve četvrtine tehničku je zaradio Joakim Noah zbog odgurivanja Chrisa Andersona, a u drugoj četvrtini okršaj su imali LeBron James i Nazr Mohammed. Potonji je gurnuo Jamesa i poslao ga na parket te zaradio isključenje, dok je zvijezda Miamija dobila tehničku zbog prethodne reakcije.

Bosh spreman za "prljavi posao"

Chris Bosh osvrnuo se nakon utakmice na čvrstu košarku koja dominira u seriji protiv Chicaga: "Prvenstvo se ne osvaja finim putem. Morate biti spremni zaprljati se, igrati čvrstu košarku. Za pobjedu se treba bacati po terenu, činiti stvari koje nisu lagane."

U drugom poluvremenu momčadi su se konačno posvetile košarci, a oslabljeni Bullsi (bez Rosea, Denga i Hinricha) odlično su parirali favoriziranim gostima. Činili su to odličnom obranom, sve dok ona u posljednjoj četvrtini nije ostala bez "goriva".

Na ulasku u posljednje četiri minute Norris Cole je položio za vodstvo Heata 87:83, a uslijedila je serija slobodnih bacanja Chrisa Bosha, kojom je odveo Miami na plus sedam. Nadu domaćinima vratio je Marco Belinelli tricom, ali je na drugoj strani uslijedila trica Jamesa. Na ubačaj Carlosa Boozera još je jednom tricom odgovorio Cole i Miami je 1:48 prije kraja utakmice poveo s 96:88.

Bio je to ponor iz kojeg se Bullsi nisu uspjeli izvući. Zakucavanjem Noaha 43 sekunde prije kraja došli su na pet poena zaostatka, ali do kraja utakmice nisu postigli niti poen.

Miami je šuterski nadmašio Chicago. Obje su momčadi iz igre pogodile 35 šuteva, ali gosti su imali realizaciju od 50 posto, a domaćini od 45,5 posto. Bullsi su napravili čak deset prekršaja više (30-20) pa su igrači Miamija šutirali slobodna bacanja 26/30, dok su domaći i u tom segmentu bili slabiji (17/25). Heat je na kraju odnio i pobjedu u skokovima s 39-37.

James pohvalio Bosha i Colea

Chris Bosh i Norris Cole odradili su veliki dio posla u pobjedi Miamija, a njihov doprinos nakon utakmice nije zaboravio LeBron James: "Ti momci su razlog zbog kojeg smo dobili ovu utakmicu. Bosh je bio fantastičan s 19 skokova, a Norris je ušao s klupe, odradio odličan posao na Nateu Robinsonu i još doprinio napadački, posebno važnim prodorom i tricom u posljednjoj četvrtini."

LeBron James nije imao posebno uspješnu večer. Iz igre je šutirao slabih 6/17, ali je pogodio svih 11 slobodnih bacanja i na kraju stigao do učinka od 25 poena, osam skokova, sedam asistencija i dvije ukradene lopte. Kad je bilo najpotrebnije bio je tu za Miami i u četvrtoj četvrtini zabio 12 poena. Ni Dwyane Wade nije bio raspoložen. U prvom je poluvremenu zabio tek dva poena, a utakmicu je završio s deset poena (iz igre 5/7), pet asistencija i četiri izgubljene lopte. Heat je vukao Chris Bosh, koji je već u prvom poluvremenu ostvario double-double (deset poena i deset skokova), a utakmicu je završio s 20 poena, 19 skokova, četiri asistencije i dvije blokade. Značajan doprinos s klupe dao je Norris Cole. Iz igre je šutirao 6/7, zabio tri trice i upisao 18 poena.

Kod Bullsa su svi članovi početne petorke upisali dvoznamenkasti broj poena, no nedostajala im je šira klupa. Samo osam poena postigli su igrači s klupe, dok su Miamijevi upisali 36. Prvi strijelac Bullsa bio je Carlos Boozer s 21 poenom uz šut iz igre 10/16. Nate Robinson je upisao 17 poena, sedam asistencija, šest skokova i blokadu na Jamesu, Jimmy Butler 17 poena i pet skokova, Marco Belinelli 16 poena i šest asistencija, a Joakim Noah je stigao do double-double učinka s 15 poena i 11 skokova. Pridodao je tome još četiri asistencije, dvije ukradene lopte i dvije blokade.

Neraspoloženi Warriorsi bez rješenja za Parkera i Duncana

Lošu večer za domaćine zaokružili su Golden State Warriorsi. Nakon što su se iz Texasa vratili s 1-1 u seriji protiv San Antonio Spursa, u prvoj utakmici u ORACLE Areni u Oaklandu poraženi su sa 102:92. Glavni "krivci" za to bili su nezaustavljivi Tony Parker i Tim Duncan.

Razigravač Spursa odradio je sjajno prvo poluvrijeme u kojem je postigao čak 25 poena uz šut iz igre 11/14. U drugom je dijelu malo usporio pa je utakmicu završio s učinkom od 32 poena (13/23), pet skokova i pet asistencija. Duncan je pak bio konstantan kroz cijelu utakmicu, šutirao je 10/21 iz igre i stigao do 23 poena, deset skokova, tri asistencije i dvije blokade.

Lee se vratio na tri minute

Prvi put nakon tri tjedna na parket je izašao David Lee. Trener Warriorsa Mark Jackson uveo ga je u igru u drugoj četvrtini na tri minute, a krilni centar je u kratkom periodu ubacio pet poena i uhvatio dvije lopte.

Na krilima razigranog Parkera Spursi su dobili prvu četvrtinu 32:23, a u drugoj su imali 11 poena prednosti. Na poluvrijeme se otišlo s rezultatom 57:48, a onda su se Warriorsi vratili u utakmicu. Otvorili su treći period serijom 10:2, a Stephen Curry je sredinom četvrtine pogodio tricu za 65:65.

Spurse je do tada u igri držao Duncan, a onda mu se priključio Manu Ginobili i Spursi domaćinima nisu dozvolili prelazak u vodstvo. Napravili su seriju od 11 uzastopnih poena, a Argentinac je potpisao osam. U posljednju četvrtinu Spursi su ušli s deset poena viška, ali su opet zakazali na startu. Dvije minute nisu postigli ni poen, a Warriorsi su to iskoristili za dolazak na minus jedan (78:79).

U mirnije vode San Antonio su odveli Danny Green i Parker uzastopnim tricama, a odličnom obranom Spursi su ostavili svoje domaćine bez poena iz igre punih pet i pol minuta. Warriorsi su četiri i pol minute prije kraja ponovno zaostajali za deset poena i do kraja nisu uspjeli konkretnije ugroziti pobjedu San Antonija. Dvije minute i 45 sekundi prije kraja došli su na minus pet, ali Spursi su do kraja utakmice imali odgovor na svaki njihov pokušaj.

Popovich dobio Parkera kakvog želi

"Tony se ponekad previše koncentrira na prodore. Kad to čini, ne šutira dovoljno i ne surađuje sa suigračima koliko bi trebao, ali kad igra kao večeras, kao što je igrao u najvećem dijelu sezone, onda od njega dobivamo ono što nam treba. Zaustavi se kad treba, šutira kad je slobodan, a opet podijeli standardni broj asistencija. On je razigravač koji zabija, ali mora to činiti šutom jednako kao i prodorima. Večeras je to učinio", pohvalio je svog razigravača trener Spursa Gregg Popovich.

Poznato je kako su najjače oružje Warriorsa dalekometni šutevi, a taj segment igre ih ovoga puta nije služio. Pogodili su samo šest od 19 pokušaja za tri poena, a ukupno su iz igre ostali na skromnih 39,3 posto realizacije (35/89). Trica nije služila ni Spurse (6/20), ali su ukupno iz igre realizirali 50,6 posto svojih šuteva (40/79). Warriorsi su dobili skakačku bitku s 48-41, ali nisu to uspjeli pretočiti u pobjedu.

Osim odličnih predstava Parkera i Duncana, iz redova Spursa valja izdvojiti Kawhija Leonarda koji je iz igre šutirao 5/7, ostvario učinak od 15 poena i devet skokova te odradio veliki obrambeni posao. Ginobili se šutom 4/11 ukupno i 1/8 za tricu baš ne može pohvaliti, ali je odradio veliki dio posla u ključnim trenucima treće četvrtine. Važnih devet poena s klupe je dodao Boris Diaw.

Kod domaćina Curry se ponovno mučio sa svojim problematičnim gležnjevima, a iz igre je šutirao slabih 5/17. Zabio je 16 poena i podijelio osam asistencija. Najefikasniji je bio Klay Thompson sa 17 poena i osam skokova, ali šut ni njega nije posebno dobro služio (7/20). Carl Landry je upisao 14 poena, sedam skokova i četiri asistencije, Harrison Barnes 12 poena i osam skokova, a Andrew Bogut 11 poena i 12 skokova.

Izjednačenje u seriji prije povratka u Texas Golden State će tražiti u nedjelju.

• Obrisan korisnik12.05.2013. u 01:06
    smijesna price da Bullsi igraju nesto prljavo, ako bullsi igraju prljavo, onda Miami u najmanju ruku igra jednako tako prljavo, po meni je prljavo kad Lebrona odgurne lik a on se baci kao da ga je Tyson opalio direktom! Lik je zesci floper moze on bit neznam kakav igrac, ali takve ne postujem, u... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik11.05.2013. u 18:22
    hahaha...da ce chicago unistit kosarku, chicago je ponovno vratia duh one prave kosarke, playoff kosarke...kosarku su unistili suci sa dodjelama tehnickih ako samo nekoga krivo pogledas...a ovo sta igra chi je ona prava kosarka iz 90-ih...kakve su samo batine dobivali bird i jordan od ondasnjih... [više na forumu]
  • irilov11.05.2013. u 17:41
    koje smeće je ova košarka gs-a...
    irilov
  • gerrard11.05.2013. u 15:34
    chicago igra dosta prlajvo, ali najprljaviji igrač je bio andersen..sam traži neki fajt na terenu, kad je bellinelija u 1.čet gurnio u publiku, to nisi vidio?!čovjek u 5 minuta zaradi 3 osobne..ima sreće što igra u miamiju, inače bi dobio tehničku...da je chicago u punom sastavu, mislim da bi... [više na forumu]
    gerrard
  • Charlie Harper11.05.2013. u 12:55
    U ovoj seriji navijam za Chicago(točnije rećeno na istoku navijam za njih) ali slažem se sa kolegom @red devili da su pretjerali.Zadnje dvije utakmice su više sličile na boks nego na košarku.U redi je igrati čvrsto,muški ali nisu u redu prljavi faulovi i provociranjeA što se tiče "mojih"... [više na forumu]