Ivor Krapac • nedjelja, 12.05.2013.

Memphis Grizzliesi i Indiana Pacersi došli su do vodstva u svojim serijama u polufinalu Zapada i Istoka u NBA doigravanju. Grizzliesi i Pacersi su u subotu bili uspješni kod kuće, a glavne uloge pritom su imali njihovi centri...

Gasol ponovno pokazao kvalitetu, Thunder bez odgovora

Kevin Durant vukao je u prvom poluvremenu i imao nešto skromniji nastavak, Reggie Jackson bio je solidna pratnja, ali njih dvojica nisu bili dovoljni za lomljenje Memphis Grizzliesa predvođenih Marcom Gasolom. S glavnom ulogom španjolskog centra, koji je ubilježio 20 poena, devet skokova, četiri asistencije i dvije blokade, Grizzliesi su pred svojim navijačima došli do 87:81 protiv Oklahoma City Thundera i poveli s 2-1 u polufinalu Zapadne konferencije.

Bila je to utakmica u kojoj je momčad iz Memphisa ponovno obavila jako dobar posao svojom obranom, držeći goste na samo 36,4 posto šuta iz igre. U takvom izdanju, Grizzliesi su kontrolirali stvari najvećim dijelom susreta, a odluka je pala u završnici.

Tricom Dereka Fishera, Thunder je dvije minute do kraja poravnao na 81:81, no gosti u nastavku više nisu zabili ni poen. Reggie Jackson prvo je zabrljao jureći u kontru, s dosuđenim prekršajem u napadu na Mikeu Conleyju. Kevin Durant, koji je u četvrtoj četvrtini ubilježio samo dva poena, potom je promašio šut za dvicu kod minusa od 83:81, a 39 sekundi do kraja i dva slobodna bacanja pri zaostatku od 85:81, što je porušilo sve nade gostiju da će izbjeći poraz.

Na drugoj strani, Grizzliesi su bili precizni s crte slobodnih. Marc Gasol zabio je dva, a Mike Conley četiri bacanja, za dolazak domaćina do šest poena prednosti na kraju utakmice.

"Držali smo se do kraja, kao što radimo tijekom cijele sezone", osvrnuo se trener Grizzliesa Lionel Hollins poslije utakmice: "Nije uvijek lijepo. Ovog puta nije izgledalo lijepo, ali bilo je lijepo za nas jer smo došli do pobjede."

Hollinsovoj momčadi ovo je bila 18. dobivena od posljednjih 19 domaćih utakmica, u nizu koji je započeo 8. veljače, no trener zna da će Thunder biti spreman za sljedeći susret. "Sviđaju mi se naše šanse u sadašnjoj poziciji, trebaju nam pobjede u nastupima kod kuće", opisao je: "Još je dug put pred nama, moramo se nastaviti boriti."

Kevin Durant žalio je zbog propuštene prilike u završnici, nakon što su bili u egalu. "Ovo je frustrirajuće, ali ne smijemo spustiti glave", osvrnula se glavna zvijezda Thundera, koja i dalje nosi jako veliki teret poslije ozljede Russella Westbrooka: "Moramo nastaviti igrati i nastaviti napredovati, trebamo izvući pouku. Važno je da ne bježimo od teških trenutaka i da se popravimo, vjerujem u svoje suigrače."

Durant je sinoć završio s 25 poena, s 9/19 iz igre i za njega neuobičajeno skromnih 5/9 iz slobodnih bacanja, a imao je i 11 skokova i pet asistencija. Reggie Jackson pridružio se sa 16 poena i 10 skokova, a Serge Ibaka i Kevin Martin s po 13 poena, Ibaka uz 10 skokova i četiri blokade. Međutim, i jedan i drugi promašili su jako puno šuteva izvan reketa, obojica sa 6/17 iz igre.

Osim na Gasola, Grizzliesi su se mogli osloniti i na Mikea Conleyja i Tonyja Allena, koji su ubilježili po 14 poena. Conley je dodao i sedam skokova i šest asistencija, ali imao je skromnih 3/9 iz igre, dok je Allen pucao 4/10, ubilježio pet skokova i u najvećem dijelu drugog poluvremena obavljao solidan posao u obrani na Durantu.

Jerryd Bayless završio je s 11 poena, s 5/13 iz igre, a izostao je značajniji učinak Zacha Randolpha, koji je upisao osam poena (šut 4/12) i 10 skokova.

Četvrta utakmica odigrat će se u noći s ponedjeljka na utorak po našem vremenu, ponovno u Memphisu.

Hibbertov show u Indianapolisu

Podsjećajući na ono što su odigrali u prvoj utakmici u New Yorku, kada su slavili relativno lako, Indiana Pacersi su i u prvom nastupu pred svojim navijačima u seriji protiv NY Knicksa pokazali previše za momčad Mikea Woodsona. Subotnji ogled u Indianapolisu okončan je s 82:71 za Pacerse, koji sada vode s 2-1 u polufinalu Istoka, a u noći s utorka na srijedu po našem vremenu, ponovno kod kuće, bit će u lovu i na treću pobjedu.

Domaća momčad riješila je subotnju utakmicu na način svojstven ovim Pacersima, uz dobru obranu, sa zadržavanjem Knicksa na 35,2 posto šuta iz igre, a imali su i jednako kvalitetni skok, s prednošću od 53-40 u tom segmentu. Kada ide tako u obrani, lakše je preživjeti probleme na drugom kraju parketa, sa samo 35 posto šuta iz igre - međutim, pritom će pomoći ako zabijete 10 trica, kao što je domaćima uspjelo (10/33) u ovom susretu.

Od svih aduta momčadi Franka Vogela, sinoć je najviše pokazao centar Roy Hibbert, koji je obavljao dobar posao na oba kraja terena, završivši s 24 poena (9/18 iz igre, 6/7 iz slobodnih bacanja) i 12 skokova. Uz pratnju Georgea Hilla (17 poena, šest skokova), Paula Georgea (14 poena, po osam skokova i asistencija, pet osvojenih lopti) i Davida Westa (11 poena, 12 skokova), Pacersima je to bilo dovoljno da zaborave na ružno iskustvo iz druge utakmice, u kojoj su im Knicksi u jednom razdoblju napravili seriju 30:2 i slavili s +26.

Iako su domaći i tada uglavnom bili u vodstvu, Knicksi su se držali "na površini" tijekom prve dvije četvrtine, sa zaostatkom od 36:33 na poluvremenu. Pacersi su pobjegli do veće prednosti u drugoj polovici treće dionice, najviše s +14, a sva neizvjesnost nestala je odlaskom Vogelove momčadi do 75:60 nešto manje od pet minuta do kraja. Knicksi iza toga više nisu došli bliže od 11 poena zaostatka.

"Ovo je prava košarka Pacersa", opisao je George Hill nakon utakmice: "Bili smo koncentrirani, svatko je pomagao svojem suigraču u obrani."

"Nismo promijenili previše s našim čvrstim pristupom", dodao je David West, prisjećajući se slabog izdanja momčadi iz Indianapolisa u prošlom susretu: "Čini mi se da smo ovog puta bili nešto precizniji u komunikaciji u obrani, malo smo se pregrupirali. Nismo im dali da rade neke stvari koje su im uspijevale u drugoj utakmici u New Yorku."

"Dobili su nas u skoku, bili su borbeniji, nadjačali su nas u malim stvarima", osvrnuo se Carmelo Anthony: "Sveukupno gledano, sve se svodi na to da nismo zabijali... Ne možemo dobiti nikoga ako ubacimo 71 poen."

Pacersi su imali četvoricu dvoznamenkastih strijelaca, a Carmelo Anthony bio je jedini s više od ubačenih devet u dresu Knicksa, s 21 poenom uz 6/16 iz igre i 8/11 iz slobodnih bacanja. Imao je i pet skokova. J.R. Smith i Tyson Chandler dodali su po devet poena, Smith s 4/12 iz igre, a Chandler s pet skokova, dok vrijedi izdvojiti i povratak Amar'ea Stoudemirea nakon stanke zbog ozljede koljena. Stoudemire je počeo na klupi i odigrao devet minuta, sa sedam poena (šut 3/8) i dva skoka u tom razdoblju.

• Obrisan korisnik12.05.2013. u 13:41
    gledao sam OKC-Memphis i slažem se s drugima da je utakmica bila razini srednjoškolske košarke. Nekako mi je žao Oklahome jer će opet ostat kratki ali jednostavno nije moguće igrat bez bekova, jer Martin to nije. On je šuter koji teško može sam nešto iskreirat. Kad nema Wesrbrooka Conley je ta... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik12.05.2013. u 12:30
    okc bez hardena i westbrooka je jednodimenzionalna momčad u napadu, još kad ima na tu jednu dimenziju tj. duranta nalijepiš allena dogodi se da u zadnjih 5 min ne može pogoditi ni slobodno bacanje.
  • orangecrush12.05.2013. u 12:19
    oklahoma je jučer probala dodatno ubrzati igru s namjerom da na taj način poremeti igru memphisa koja je u pravilu malo sporija. otud i toliko grešaka. ali za igru ibake u napadu, pa i perkinsa nema opravdanja. martin se nije uspio nametnuti i općenito je i on imao dosta lošu večer. usred svega... [više na forumu]
    orangecrush
  • Master Yoda12.05.2013. u 11:26
    vjeruj mi, okc-memphis je bila ljepotica od utakmice u odnosu na knicksi-indiana
    Master Yoda
  • Obrisan korisnik12.05.2013. u 10:10
    ne znam za indianu i knickse ali grizzliesi i OKC su odigrali strašno ružnu tekmu. loš šut, stravično loša organizacija napada, "silovanje" lopte ali....u tome svemu grizzliesi uvijek imaju prednost na visokim pozicijama. gasol i zac u prosječnoj večeri su prevaga, čim netko od njih... [više na forumu]