Ivor Krapac • srijeda, 15.05.2013.

Pobjedama pred svojim navijačima, Indiana Pacersi i San Antonio Spursi približili su se finalima konferencija u NBA doigravanju. Pacersi su u utorak došli do 3-1 u polufinalu Istoka protiv New York Knicksa, dok su Spursi osigurali odlazak na 3-2 u ogledu s Golden State Warriorsima u polufinalu Zapadne konferencije...

Pacersi ponovno dominirali skokom i obranom

Iako ovog puta nisu ograničili svoje suparnike na samo 71 poen, kao u prošloj utakmici, Indiana Pacersi su s još jednim vrlo kvalitetnim izdanjem u obrani i dominacijom u skoku pokazali previše za New York Knickse. Četvrti susret u seriji okončan je s 93:82 za domaće Pacerse, koji sada vode s 3-1 i imat će dvije "meč-lopte" za prolazak u finale Istoka, prvu u New Yorku, a u slučaju da je ne iskoriste, druga će se dogoditi u Indianapolisu.

U dolasku do +11 u utorak, Pacersi su ograničili Knickse na 35,6 posto šuta iz igre, 28,6 posto za tricu, a u skoku su ostavili goste na gotovo -20, s prednošću od 54-36 u tom segmentu. Uvjerljiva pobjeda newyorške momčadi u drugoj utakmici je, tako, zasad samo izuzetak u ovoj seriji, koja se odvija po željama Franka Vogela i njegovih igrača.

Pacersi su u četvrtoj utakmici rano uzeli stvari u svoje ruke i više se nisu osvrtali. Poslije domaćeg bijega do 23:16 u završnici prve četvrtine, Knicksi više nisu bili bliže od pet poena zaostatka, a za posljednju nadu izborili su se dolaskom do minusa od osam poena (69:61) rano u četvrtoj dionici, nakon što su četvrtinu ranije gubili i s 18 razlike.

No, poslije tog gostujućeg smanjenja na 69:61 Pacersi su uzvratili svojom serijom od 7:0, povisili na 76:61 i bez većih poteškoća čuvali prednost u preostalih osam minuta do kraja utakmice.

"Rekao bih da smo ovog puta bili fokusiraniji nego je bio slučaj prošli put", osvrnuo se David West, misleći na poraz Pacersa u drugoj utakmici u New Yorku, nakon što su prvu riješili u svoju korist: "Možda smo iznenadili same sebe pobjedom u prvoj utakmici. To je možda dovelo do malog opuštanja, ali govorili smo o tome da moramo obraniti domaći teren i biti fokusirani u ove dvije utakmice, što nam je i uspjelo. Sljedeći cilj nam je boriti se i tražiti svoju šansu u utakmici za prolazak u teškom okruženju."

Carmelo Anthony istaknuo je da Knicksi ne smiju psihološki potonuti. "Sada idemo na sve ili ništa, moramo dobiti sljedeću utakmicu", osvrnuo se vodeći strijelac i glavni adut Knicksa: "Nema razloga da bilo tko spusti glavu. Čeka nas iduća utakmica, moramo igrati košarku i trebamo to raditi s puno samopouzdanja, znajući i vjerujući da možemo do uspjeha."

George Hill bio je najraspoloženiji među Pacersima, s 26 poena i četiri asistencije, dok se Paul George pridružio s 18 poena, 14 skokova i sedam asistencija, ali sa slabim šutom iz igre (6/19). Lance Stephenson imao je 13 poena i sedam skokova, D.J. Augustin 11 poena, a David West po 10 poena i skokova. Roy Hibbert ovog puta nije bio raspoložen napadački, ubilježio je šest poena uz 2/8 iz igre, a istaknuo se s 11 skokova i tri blokade.

Carmelo Anthony završio je s 24 poena i devet skokova za Knickse, uz 9/23 iz igre. Mučeći se s virozom, koja ga prati već danima, J.R. Smith imao je 19 poena sa slabim šutom iz igre, 7/22, dok je Raymond Felton dodao 14 poena i šest asistencija, a Tyson Chandler 12 poena i 10 skokova.

Peta utakmica na rasporedu je u noći s četvrtka na petak po našem vremenu u New Yorku.

Spursi pobjegli u drugom poluvremenu

Ogled San Antonio Spursa i Golden State Warriorsa u polufinalu Zapada dosad je donio puno uzbuđenja, ali utakmica u utorak nije se uklopila u tu sliku. Spursi su obranili domaći teren bez puno poteškoća, sa 109:91, a uz tu pobjedu došli su do 3-2 i treći put poveli u ovoj seriji. Nedostaje im još jedna pobjeda za prolaz.

Spursi su sinoć preuzeli kontrolu serijom od 15:0 u drugoj polovici prve četvrtine, kojom su zaostatak od tri poena pretvorili u svoje vodstvo s 27:15. Poslije malog usporavanja u drugoj četvrtini, s odlaskom na poluvrijeme sa samo tri poena prednosti (54:51), nastavak je ponovno donio domaću dominaciju.

Momčad Gregga Popovicha je sredinom treće četvrtine ponovno imala dvoznamenkastu prednost (71:60), kasnije su bježali i do 14 razlike, a tijekom posljednjih 12 minuta nije bilo puno dvojbi kome će pripasti pobjeda. Gosti iz Oaklanda su posljednju nadu imali približavanjem do 92:84 nešto više od šest minuta do kraja, no Spursi su uzvratili serijom od 10:0, povisili na 102:84 i time uklonili svu neizvjesnost.

"Igrali smo s dovoljno energije", osvrnuo se Tony Parker nakon utakmice: "Uzimali smo lopte koje su bile na 50-50, što je bila velika stvar za nas u ovom susretu. Uspjeli smo se vratiti nakon prošle utakmice. Znamo da smo tada propustili priliku u završnici, dok smo ovog puta igrali svih 48 minuta."

Parker je upisao 25 poena i 10 asistencija, a Kawhi Leonard 17 poena i sedam skokova za momčad iz San Antonija. Danny Green imao je 16 poena, Tim Duncan 14 poena i 11 skokova, a Manu Ginobili 10 poena, po pet skokova i asistencija.

Harrison Barnes istaknuo se s 25 poena i sedam skokova za Warriorse. Jarrett Jack dodao je 20 poena, a Carl Landry 16 poena i šest skokova, dok nitko drugi nije zabio više od devet. I dalje u problemima s ozljedom gležnja, Stephen Curry završio je s devet poena i osam asistencija, s 4/14 iz igre, 1/7 za tricu, dok je Klay Thompson imao samo četiri poena, s 2/8 iz igre, bez ijedne ispucane trice.

"Bio sam užasan, kratko i jasno", opisao je Curry: "Nadigrali su nas momčadski, a individualno, nisam imao ništa ni na kojem kraju terena. Bio sam korak prespor, šutevi mi nisu ulazili, trudio sam se napraviti nešto u napadu, dok sam obrambeno pomalo izgubio koncentraciju."

Šesta utakmica bit će odigrana u noći s četvrtka na petak po našem vremenu u Oaklandu.