Igor Šestak • ponedjeljak, 14.05.2012.

U sedmoj utakmici prvog kruga doigravanja Los Angeles Clippersi su na gostujućem parketu pobijedili Memphis Grizzliese s 82:72 i plasirali se u polufinale Zapadne konferencije u kojem će odmjeriti snage sa San Antonio Spursima.

U utakmici koju su obilježili vrlo slabi napadački učinci obje ekipe, Clippersi su na krilima Chrisa Paula i igrača s klupe stigli do pobjede i San Antonio Spursima uskratili priliku da ove sezone uzvrate Memphisu za prošlogodišnji poraz u prvom krugu doigravanja.

Zbog svoje važnosti i velikog uloga odlučujuća utakmica nije bila posebno lijepa, ali je bila puna preokreta i velike borbe za svaku loptu. Momčadi su se u vodstvu izmjenjivale čak 16 puta, a presudnom se pokazala prednost Clippersa od deset poena na ulasku u posljednjih sedam minuta igre. Domaći u završnici nisu stigli na zaostatak manji od šest poena.

Prvi koš iz igre postigao je Tony Allen tek nakon dvije i pol minute igre, a do značajnije prednosti od sedam poena stigli su gosti iz Los Angelesa nakon osam minuta. Prva četvrtina završila je sa skromnih 16:13 za Clipperse, a obilježio ju je izrazito loš šut i jedne i druge momčadi.

Prva četiri poena u drugoj četvrtini postigli su domaći i preuzeli vodstvo, ali su Clippersi još jednom odmaknuli na značajniju prednost od deset poena pet minuta prije poluvremena. Grizzliesi su se ipak vratili i na odmor otišli s poenom zaostatka.

Do svog najvećeg vodstva od tri poena domaći su stigli početkom drugog poluvremena, a to je ujedno bila i najveća razlika u izjednačenoj trećoj četvrtini koja je završila rezultatom 18:16 za Memphis.

Clippersi su novu prednost izgradili zahvaljujući Kenyonu Martinu i Ericu Bledsoeu, a na ulasku u posljednjih sedam minuta tricu je pogodio Mo Williams za 71:61. Domaći se iz tog ponora nisu uspjeli izvući i nakon što su lani igrali polufinale Zapada, njihova ovogodišnja avantura je završila već u prvom krugu doigravanja.

Grizzliesi već drugi put u ovoj seriji nisu uspjeli pogoditi tricu. Pokušali su 13 puta, ali ni jedna lopta nije prošla kroz obruč. Ukupno su iz igre gađali slabih 32,5 posto, a u ovoj su utakmici izgubili i borbu pod obručima. Clippersi su uhvatili po jedan napadački i jedan obrambeni skok više. Nisu ni igrači Los Angelesa briljirali, iz igre su gađali također skromnih 38,5 posto, ali su im prevagu donijeli igrači s klupe, koji su postigli 41 poen.

Chris Paul je predvodio Clipperse s 19 poena, devet skokova i četiri asistencije, a neobično za njega, imao je i pet izgubljenih lopti. Ostala četiri igrača startne petorke su iz igre šutirala 8/31 i ubacila tek 22 poena. Njihov doprinos su nadomjestili Nick Young s 13 poena, Martin s 11 poena i deset skokova te Williams s devet poena.

Domaće su s 19 poena predvodili Rudy Gay i Marc Gasol. Randolph je uhvatio 12 lopti i ubacio devet poena, ali je iz igre šutirao skromnih 3/12. Još slabiji učinak je ostvario razigravač Conley sa šutom 2/13 i tek sedam poena za 40 minuta na parketu. U sivilo su se uklopili i igrači s klupe Memphisa i ubacili ukupno 11 poena.

Prva utakmica Spursa i Clippersa je na rasporedu u noći s utorka na srijedu u San Antoniju.