Igor Šestak • četvrtak, 17.05.2012.

Treća utakmica između 76ersa i Celticsa te druga utakmica između Thundera i Lakersa završene su prilično neočekivanim rezultatima. Nakon što su prve dvije utakmice odlučene s pola koša, Boston je do vodstva od 2-1 stigao vrlo uvjerljivom pobjedom u Philadelphiji. Oklahoma City je slavio i u drugoj utakmici, ali velikim preokretom u samoj završnici. Susretom su dominirale odlične obrane, a momčadi su zajedno jedva prešle 150 poena.

Philadelphia 76ers – Boston Celtics 91:107 (1-2)

Predvođeni sjajnom trojkom, Rondo – Pierce - Garnett, Boston Celticsi su nakon poraza u drugoj utakmici na domaćem parketu, uvjerljivom pobjedom na gostovanju vratili prednost u polufinalnoj seriji Istočne konferencije protiv Philadelphia 76ersa.

Boston je prvu utakmicu polufinala dobio s jednim poenom prednosti, Philadelphia je uzvratila istom mjerom u drugoj, ali treća utakmica nije imala nikakve dodirne točke s prethodnima. Osim u prvih 12 minuta, Boston je potpuno dominirao na obje strane parketa i završio pobjedom sa 16 poena razlike, dok je prednost rasla i do visokih 27 poena.

Domaći su odlično započeli utakmicu. U prvoj četvrtini su pogodili 61,9 posto svojih šuteva, gađali trice 4/6, podijelili osam asistencija i vodili s 33:28. Boston su u igri držali Rondo s 13 poena te Pierce s devet, od čega je pet s linije slobodnih bacanja. Na vodstvo iz prve dionice, 76ersi su dodali ubačaj Thaddeusa Younga, poveli sa sedam poena razlike i – stali.

"Sve je lakše kad vašim glavnim igračima ulaze šutevi. Za nas su večeras zabijali Kevin, Paul i Rondo, što je znatno olakšalo igru ostalim našim igračima pa je primjerice Pietrus ostajao sam i pogađao otvorene šuteve, a Bass i Hollins su također imali puno više prostora."

Doc Rivers, trener Boston Celticsa

Drugom četvrtinom je dominirao Kevin Garnett s 13 poena i sedam skokova. Celticsima je trebalo manje od tri minute da serijom 11:2 prijeđu u vodstvo. Tricom Mickaela Pietrusa minutu i pol prije poluvremena Boston je poveo s 13 poena prednosti, ali se Philadelphia nakratko probudila i serijom 6:0 vratila na jednoznamenkasti zaostatak. Završnica četvrtine je ipak pripala Rajonu Rondu koji je postigao posljednja četiri poena za vodstvo gostiju 60:49.

Utakmica je u drugom dijelu bila potpuno jednosmjerna. Igrači Bostona su odličnom i raznovrsnom igrom u napadu izluđivali obranu 76ersa, koji jednostavno nisu imali svoju večer i nisu uspjeli uzvratiti. Nakon 31,9 posto šuta u drugoj četvrtini, domaći su u drugoj pali na 26,3 posto i uoči posljednjih 12 minuta zaostajali za 23 poena.

Četiri i pol minute prije kraja utakmice Pietrus je zakucao za 105:78, a tada su Celticsi ipak stali i domaći su uspjeli ublažiti poraz.

Kevin Garnett je iz igre šutirao 12/17, završio je utakmicu s 27 poena, 13 skokova i četiri asistencije. Paul Pierce, koji već neko vrijeme vuče ozljedu koljena, postigao je 24 poena (šut iz igre 6/17), uhvatio 12 skokova, od čega pet napadačkih, četiri puta asistirao i ukrao tri lopte. Rajon Rondo je zabio 23 poena, 14 puta je asistirao i dodao šest skokova. Istaknuo se Pietrus s 13 poena, uz šut za tricu 3/4.

Philadelphiju je s 22 poena i pet skokova predvodio Thaddeus Young. Dobru večer igrača s klupe potvrdili su Jodie Meeks i Louis Williams s 13 postignutih poena. Od igrača iz prve petorke prolazna ocjena ide tek Jrue Holidayu koji je postigao 15 poena te upisao devet asistencija i šest skokova. Turner, Hawes i Brand su iz igre zajedno šutirali 4/24.

Oklahoma City Thunder – Los Angeles Lakers 77:75 (2-0)

U potpuno drukčijoj utakmici od one prethodne, Oklahoma City je gotovo savršenom završnicom preokrenuo zaostatak od sedam poena u pobjedu. Za seriju 9:0 Thunderu su trebale samo dvije minute, a ključnu ulogu je još jednom odigrao senzacionalni Kevin Durant. Steve Blake je imao otvoreni šut iz kuta za tri poena u posljednjim sekundama, ali je lopta ostala na obruču.

Nakon što su u prvoj utakmici "pregaženi" s 29 poena razlike, Lakersi su skupili glave i u drugoj utakmici zaigrali znatno bolje. Većinu dvoboja se vodila rovovska bitka, a momčadi su se 18 puta izmijenile u vodstvu, uz 12 izjednačenja. Nakon slabe treće četvrtine domaćih, činilo se da će Lakersi stići do pobjede, ali s tim se nisu složili Kevin Durant i James Harden koji su postigli svih devet poena u posljednje dvije minute i odveli Thunder do druge domaće pobjede u seriji.

"S ovim sam igračima četiri godine i oni naprosto ne odustaju. Kada smo gubili sedam razlike mogli su spustiti glave i tada bismo izgubili s 12 poena i otišli u Los Angeles. Ali ta žilavost je ključna kod mojih igrača. Ta čvrstina u obrani… To je naša igra, to smo mi."

Scott Brooks, trener Oklahoma City Thundera

Prvu četvrtinu su s 22:21 dobili Lakersi, iako su iz igre šutirali tek 38,1 posto. Pogodili su svih šest slobodnih bacanja i prisilili domaće na četiri izgubljene lopte. Najviše se istaknuo Andrew Bynum s deset poena. Zanimljiva akcija se dogodila tri minute prije kraja četvrtine kada je James Harden prilikom jednog driblinga laktom zahvatio Metta World Peacea po licu.

Dobrom igrom igrača s klupe, Thunder je početkom druge četvrtine ostvario prednost od sedam poena, ali je ona bila kratkog vijeka. Lakersi su se brzo vratili do izjednačenja, a do velikog odmora se igralo izrazito izjednačeno. Domaći su na odmor otišli s tri poena prednosti.

Obrane su u drugom poluvremenu postale još čvršće pa su igrači Los Angelesa u trećoj četvrtini šutirali 8/18, a Oklahoma Cityja tek 4/15 i taj je period igre pripao gostima 18:12. Dva poena za Lakerse je postigao Blake, dok su svi ostali djelo Bryanta, Gasola i Bynuma.

Nakon dvije minute igre u posljednjoj četvrtini Harden je pogodio tricu za 63:63, ali su Lakersi odgovorili serijom 6:0. Dvije minute i osam sekundi prije kraja Bynum je pogodio za 75:68 i činilo se da povratka za Thunder nema.

Scott Brooks je pozvao minutu odmora i rekao svojim igračima: "Gubimo sedam poena, ali još uvijek možemo pobijediti. Ne morate igrati savršenu košarku, ali bolje vam je da bude vrlo blizu toga."

Lakersi nakon toga nisu postigli niti poen, a posebno je nevjerojatna pogreška Bryanta kod 75:70, kada je kod izvođenja lopte sa strane dodao Durantu ravno u ruke. Durant je zakucao, Harden u idućem napadu položio, a nakon Bryantovog promašaja, Durant pogodio za vodstvo 76:75. Steve Blake je imao priliku donijeti pobjedu Lakersima tricom četiri sekunde prije kraja, ali nije pogodio.

Trica je bila veliki problem Lakersa jer su pogodili tek dvije od 15 pokušaja. Utakmicu su završili s 38,5 posto šuta iz igre. Bryant i Bynum su bili najbolji strijelci gostiju s 20 poena, a centar Los Angelesa je dodao i devet skokova. Pau Gasol je ubacio 14 poena i uhvatio 11 lopti, a ključ slabe igre Lakersa leži u katastrofalnom nastupu njihovih razigravača. Sessions i Blake su zajedno zabili tek sedam poena i ostali bez ijedne asistencije.

Oklahoma City je predvodio Durant s 22 poena, sedam skokova i pet asistencija. Russel Westbrook se mučio sa šutom (5/17), ali je ipak postigao 15 poena i dodao šest skokova i četiri asistencije. Harden je zabio 13 poena, a obrambenim doprinosom se ponovno istaknuo Serge Ibaka sa sedam blokada.

• Obrisan korisnik17.05.2012. u 15:48
    Offtopic: nije Mecca nego Metta, filozofija i praksa univerzalne ljubavi. Tako da je čovjeku ime i prezime Univerzalna ljubav Svjetski Mir :) Ovo za Mettu nisam znao na pamet, Google čuda čini :)
  • Obrisan korisnik17.05.2012. u 15:39
    LOLOLO nitko ne spominje mega choke Kobeja, izgubljene dvije lopte i dva isforsirana šuta u crunch timeu, glavno da se Lebron razapinje nakon svake pogreške. Koja komedija!! BTW nema šanse da OKC bude u ovom sastavu za dvije sezone, netko će i Hardenu i Ibaki ponudit max... [više na forumu]
  • basketas17.05.2012. u 15:09
    Sanse nema da LAL dobije obje utakmice doma, a ako  izgube prvu mozda bi mogla biti i metla, realno.