Knicksi se ne šale: Prva pobjeda kod Spursa nakon devet i pol godina

Igor Šestak • petak, 16.11.2012.

Iako su odigrane tek tri utakmice, na NBA parketima niti u noći s četvrtka na petak nije nedostajalo uzbuđenja. Preporođeni New York Knicksi pobjednički su niz nastavili i u San Antoniju, gdje nisu slavili od 2003. godine. Neugodnu tradiciju prekinuli su i aktualni prvaci pobjedom u Denveru, a Boston bez Ronda nije imao rješenja za raspoložene Brooklyn Netse.

Da s njima ove sezone nema šale New York Knicksi su pokazali i u svojoj šestoj utakmici. Rezultatom 104:100 slavili su na gostovanju kod San Antonio Spursa prvi put nakon ožujka 2003. i ostali jedina neporažena momčad lige.

Knicksi su na polovici druge četvrtine s dvije uzastopne trice Rasheeda Wallacea poveli s osam poena prednosti, ali su na veliki odmor ipak otišli s dva poena zaostatka, zahvaljujući trici Greena u posljednjoj sekundi poluvremena. Izjednačena bitka nastavljena je sve do posljednje četvrtine u kojoj su se Spursi uspjeli odvojiti i sedam minuta prije kraja povesti s 89:77.

Polaganjem Feltona te s dvije trice Kidda gosti su u manje od minutu i pol napravili seriju 8:0, a tri minute prije kraja Felton ih je doveo na minus jedan. Nakon slobodnih bacanja Parkera za 95:92 vodstvo Spursa, Smith je pogodio za dva pa dva napada kasnije i za tri, a svoju četvrtu tricu na utakmici ubacio je Kidd i minutu prije kraja Knicksi su poveli sa 100:95. Promašaj Duncana kaznio je Chandler zakucavanjem za plus sedam i sjajnu pobjedu momčadi iz New Yorka.

"Razlog njihove nepobjedivosti leži u činjenici da predvode ligu u broju ukradenih lopti, primljenih poena i postotku ubačaja za tricu. Oni su vraški dobra momčad" izjavio je nakon utakmice Gregg Popovich pa se osvrnuo na lošu završnicu utakmice svoje momčadi: "Mislim da smo ostali bez benzina. Naporna gostujuća turneja ostavila je traga na igračima."

Spursi su u obrani bili izrazito koncentrirani na Carmela Anthonyja i uspjeli su ga zaustaviti. Prvi strijelac lige (26,8 poena po utakmici u prvih pet nastupa) u AT&T Centru je iz igre šutirao tek 3/12 i završio utakmicu sa samo devet poena, a donekle se iskupio s 12 skokova. No, u vrlo širokom kadru s kojim raspolaže Mike Woodson ima dovoljno igrača koji svojim učinkom mogu odlučiti utakmicu. Ovaj put to je bio Raymond Felton s 25 poena (šut iz igre 10/20) i sedam asistencija. Smith je zabio 17, Kidd 14, a Chandler 13 poena te dodao 11 skokova. Wallace je igrao samo 15 minuta i doprinio pobjedi s deset poena i tri skoka.

Statistički, najveća razlika između momčadi bila je u šutu za tri poena. Knicksi su pogodili 11 od 25 trica, a Spursi samo osam iz 29 pokušaja. Najefikasniji igrač Spursa bio je Parker s 19 poena i 12 asistencija, ali je iz igre šutirao ne tako dobrih 7/20. Leonard je zabio 16 i dodao devet skokova, a Duncan upisao učinak od 14 poena i isto toliko skokova. S klupe Spursa dobru su igru pružili Splitter s 13 i Ginobili s 12 poena, ali nije bilo dovoljno protiv sjajnih Knicksa.

Ne ide bez Rajona

Bez svog prvog razigravača te prvog asistenta lige (12,6 po utakmici), Rajona Ronda, Boston Celticsi poraženi su u Barclays Centru u Brooklynu. Celticsi su imali bolji postotak šuta od Netsa (46,7-42,4), više su poena dali iz kontranapada (19-5), više i iz reketa (46-36), ali su ipak izgubili utakmicu. Netsi su bili bolji u skokovima (47-44), posebno napadačkim (18-12), a ukupno su iz igre šutirali čak deset puta više nego njihovi gosti i boljim izvođenjem slobodnih bacanja u završnici utakmice rezultatom 102:97 došli do svoje pete pobjede u sedam utakmica.

Netsi su odigrali vrlo dobro prvo poluvrijeme u kojem gostima nisu dozvolili niti jedno vodstvo, a njihovo je raslo do 11 poena. Tricom Derona Williamsa Brooklyn je nakon tri minute trećeg perioda igre došao na 13 poena prednosti, ali Celticse su krenule trice, a krenuo je i Paul Pierce koji je u prvom poluvremenu zabio tek šest poena i doveo svoju momčad u vodstvo. U posljednjih 12 minuta Celticsi su ušli s pet poena prednosti.

Paul pierce: "Ne smijemo si dozvoliti tako loš ulazak u utakmicu pa se onda kasnije sjetiti da bismo mogli početi igrati. Ako smo već igrali bez našeg najboljeg razigravača i vođe na terenu, ulazak u utakmicu je morao biti bolji."

Sjajnom serijom 11:2 Netsi su vratili vodstvo i odmah otišli na plus šest. Minutu prije kraja Green je smanjio zaostatak Bostona na jedan poen, ali u posljednjih 60 sekundi igrači Brooklyna bolje su izvodili slobodna bacanja. Precizni su bili Williams i Johnson, dok su na drugoj strani promašivali Pierce i Terry i odveli Celticse u poraz.

Netsi su upisali svoju četvrtu uzastopnu pobjedu i tek treću nad Celticsima u posljednjih 21 okršaja s klubom iz Bostona te prekinuli Bostonov niz od tri uzastopna slavlja.

Williamsa šut iz igre nije služio (6/17), ali su ga služila slobodna bacanja (9/9) i utakmicu je završio s 24 poena i osam asistencija. Lopez je ubacio isti broj poena (šut iz igre 11/14) te dodao šest skokova, a Johnson je ostvario učinak od 19 poena, osam skokova i četiri asistencije. S 13 skokova i deset poena istaknuo se još Humphries.

Budući da je Rondo u prošloj utakmici zaradio ozljedu gležnja, ulogu prvog razigravača Celticsa dobio je Leandro Barbosa, ali je Brazilac u većoj mjeri razigravao sebe (šut iz igre 5/11) nego ostale, a utakmicu je završio sa 17 poena i samo dvije asistencije. Pierce je iz igre gađao 8/12 i zabio 22 poena te dodao sedam skokova, a Garnett je ubacio 14 poena uz sedam skokova.

James i Battier prekinuli tradiciju Miamijevih poraza u Denveru

Iako su igrali bez Dwyanea Wadea, košarkaši Miami Heata su uspjeli prekinuti niz od deset uzastopnih poraza u Denveru. Prvu pobjedu nakon siječnja 2002. godine upisali su rezultatom 98:93 uz još jednu sjajnu partiju LeBrona Jamesa i gotovo savršenu tricašku večer Shanea Battiera. Heat je tako pobjedom odgovorio na poraz od Clippersa, a niz gostovanja nastavit će u Phoenixu.

Petorka večeri

T. Parker (San Antonio): 19 p, 12 as, 6 sk
R. Felton (New York): 25 p, 7 as, 3 sk
L. James (Miami): 27p, 12 as, 7 sk
K. Faried (Denver): 16 p, 20 sk
B. Lopez (Brooklyn): 24 p, 6 sk

Igrači Miamija u prve su 24 minute izgradili prednost od 12 poena, a na polovici treće četvrtine su imali velikih 19 poena prednosti. No, nakon trice Battiera za 73:56 ostali su bez poena tri i pol minute pa su Nuggetsi smanjili zaostatak na 11 poena. U posljednju četvrtinu Miami je donio 13 poena prednosti, ali uporni domaćini su napravili sjajnu 18:6 seriju i šest minuta prije kraja imali samo poen zaostatka.

James i Battier povećali su prednost Heata, ali Denver je minutu i pol prije kraja još jednom stigao na poen zaostatka (91:92). Tada je tricu zabio Cole, a Nuggetsi su u idućem napadu uspjeli promašiti čak četiri uzastopna pokušaja. James je pogodio dva slobodna bacanja za 97:91 24 sekunde prije kraja i za Denver nije bilo povratka.

James je bio prvo ime utakmice s 27 poena, 12 asistencija i sedam skokova. Battier je cijelu utakmicu šutirao isključivo trice i pogodio čak šest od sedam pokušaja za svojih 18 poena. Bosh je zabio 14, a Mike Miller 12 poena. Momčad Miamija slavila je iako je drastično nadskakana od strane Nuggetsa (48-29) i iako su joj protivnici iz reketa zabili čak 50 poena.

Izuzme li se Kenneth Faried koji je zabio 16 poena i prikupio 20 skokova, Denverova početna petorka imala je vrlo lošu večer. Lawson je šutirao 0/7, Iguodala 4/10, Gallinari 5/12, a Koufos je igrao samo 13 i pol minuta i zabio četiri poena. Do povratka u utakmicu Denver su vukli igrači s klupe, Andre Miller s 19, McGee s 18 i Hamilton s 11 poena, ali ga nisu uspjeli odvući do pobjede.

• Obrisan korisnik16.11.2012. u 15:21
    Čekao Felton da se vrati u pravu ekipu... :) Go Knicks!!!!!
  • Obrisan korisnik16.11.2012. u 14:33
    A sta je taj smrad Felton radio dok je bio u Oregonu...?? to se vjerojatno i Nate McMillan pita..
  • Obrisan korisnik16.11.2012. u 14:03
    NYK..... Bajka se nastavlja.....
  • Obrisan korisnik16.11.2012. u 10:21
    Ima još jedna jako bitna stvar vezana uz knickse i to zakaj su tak dobri odjednom i to se jako dobro vidilo baš jučer: Melo konačno igra za ekipu, igra obranu i kad ga ne ide uzme samo 12 šuteva. Ja se ne sjećam da je takvih tekmi bilo previše, a mogo je i jučer ispucat 25 lopti i sigurno bi onda... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.11.2012. u 10:14
    Amare i Shumpert i onda imaju skoro po tri dobra igrača na svakoj poziciji...