Ivor Krapac • subota, 19.01.2013.

Oklahoma City Thunder i Chicago Bullsi prošli su teške gostujuće izazove u NBA programu u noći s petka na subotu po našem vremenu. Thunder je u produžetku slavio u Dallasu, dok je Bullsima trebalo dodatnih pet minuta za pobjedu u Bostonu. San Antonio Spursi su još jednom bili uspješni na domaćem parketu, došavši do 14. uzastopne pobjede u svojoj dvorani...

Durant zabio 52 na putu do pobjede u Dallasu

Oklahoma City Thunder (32-8) ubilježio je šestu uzastopnu pobjedu došavši do gostujućih 117:114 protiv Dallas Mavericksa (17-24), kojima je prekinut niz od četiri dobivene utakmice. Thunder je sve riješio u produžetku, a glavni junak bio je Kevin Durant, koji je završio s 52 poena, najviše u karijeri. Bio je to prvi ovosezonski slučaj da je netko na NBA parketima zabio 50 ili više na jednoj utakmici, a Durant je to napravio sa stopostotnim učinkom iz slobodnih bacanja (21/21), uz nešto više problema iz igre (13/31). Imao je i devet skokova.

"Iskustvo mi je bilo od velike koristi", osvrnuo se glavni adut Thundera nakon što je vukao momčad do pobjede, ubilježivši devet poena u produžetku: "Ako ostavljam dojam da sam u panici na parketu, suigrači će to vidjeti i ponašat će se na sličan način. Moram ostati miran, a ako promašim šut, to me ne smije poremetiti. Nova prilika će se sigurno ponovno pojaviti, prije ili kasnije."

Durant je sinoć dobio dovoljan broj novih prilika u dodatnih pet minuta, do kojih su Mavericksi došli tricom O.J.-a Maya za 105:105 potkraj četvrte četvrtine. Najbolji strijelac gostiju potom je promašio sa sirenom, ali bio je odličan u produžetku, u kojem je posljednje poene zabio za vodstvo od 116:114 16 sekundi do kraja. Na drugoj strani, Mike James nije ubacio teški dalekometni šut za tricu, a nakon što je Russell Westbrook s pogođenim jednim od dva slobodna bacanja povisio na tri razlike, očajnička trica Vincea Cartera sa sirenom bila je prekratka.

Igrači Thundera su, tako, ostvarili željeno u utakmici u kojoj su kontrolirali rezultat u prve tri četvrtine, prije nego su se Mavericksi vratili s 33:24 u četvrtoj.

Russell Westbrook pridružio se Durantu s 31 poenom, po šest skokova i asistencija, dok su Serge Ibaka i Kevin Martin imali po 11 poena, Ibaka uz 14 skokova. Vince Carter je s 29 poena vodio domaćine, a po 18 su upisali O.J. Mayo i Dirk Nowitzki, Mayo sa sedam asistencija, a Nowitzki uz devet skokova, ali sa slabih 5/19 iz igre, poslije početka s 1/11.

Belinellijev šut razveselio Bullse

Kao i u Dallasu, i u Bostonu je odluka pala u produžetku, a poput Thundera, i u tom susretu slavila je gostujuća momčad. Chicago Bullsi (23-15) došli su do 100:99 protiv Boston Celticsa (20-19), s odlučujućim ubačajem za dvicu Talijana Marca Belinellija iz teške pozicije, izvan ravnoteže, tri sekunde do kraja dodatnog perioda.

76ersi nadoknadili -19

Philadelphia 76ersi (17-23) bili su uspješni u jednoj od tri utakmice u kojima je u petak odluka pala u produžetku. 76ersi su pred svojim navijačima sa 108:101 nadjačali Toronto Raptorse (14-26), uz povratak poslije 19 poena zaostatka (64:45) rano u trećoj četvrtini.

Jrue Holiday (33 poena, 14 asistencija) i Thaddeus Young (27 poena, 14 skokova) vodili su domaće, dok su Ed Davis, Alan Anderson i Terrence Ross zabili po 18 za goste. Davis je imao i 10 skokova i šest asistencija, a Ross sedam skokova.

Prije toga, produžetak je donio nekoliko izmjena u vodstvu, a goste iz Chicaga je u tom razdoblju vodio Jimmy Butler, koji je ubilježio šest od svojih ukupno 13 poena na utakmici. Celticsi su do svoje posljednje prednosti došli dvicom Jasona Terryja za 99:98 12 sekundi do kraja, a poslije Belinellijevih poena koji su se pokazali odlučujućim, Courtney Lee probao je tricu sa sirenom, koja nije pogodila cilj.

Bullsi su do dodatnih pet minuta došli dvicom Kirka Hinricha za 88:88 dvije sekunde prije kraja četvrte četvrtine, nakon što su do prilike za taj napad stigli poslije "mrtve lopte" i podbacivanja u kojem je Joakim Noah imao prevagu nad Paulom Pierceom. Celticsi su 20 sekundi do završetka četvrte vodili s 88:85, ali nisu izdržali.

Iako su pobijedili, momčad iz Chicaga pogodio je i jedan problem, obnovljena ozljeda desne lože Luola Denga potkraj treće četvrtine, zbog koje nije sigurno hoće li Deng moći igrati u subotu protiv Memphis Grizzliesa. S druge strane, kod domaćina nije bilo Averyja Bradleyja, koji je u srijedu u porazu od New Orleans Hornetsa pretrpio ozljedu rebara.

Richard Hamilton bio je najefikasniji u pobjedničkom sastavu, s 20 poena, ali i sedam izgubljenih lopti. Carlos Boozer ubilježio je 19 poena i 14 skokova, a Joakim Noah 14 poena i 13 skokova.

U domaćim redovima, Rajon Rondo zabio je 30 poena, najviše u sezoni, no nije dočekao završetak susreta na parketu, zbog zarađenog šestog prekršaja nešto više od minutu prije kraja produžetka. Imao je i sedam asistencija. Kevin Garnett pridružio se sa 16 poena i sedam skokova, a Paul Pierce s 13 poena i šest skokova.

Spursi ostali nedodirljivi kod kuće

U San Antoniju nije bilo toliko puno uzbuđenja. Domaći Spursi (31-11) su s 95:88 nadjačali Golden State Warriorse (23-15), došavši do 14. pobjede u nizu u svojoj dvorani, a 28. uzastopne kod kuće protiv Warriorsa, koji na ovom gostovanju nisu slavili već 16 godina. Posljednju pobjedu u San Antoniju ubilježili su u veljači 1997., sezonu prije nego su Spursi birali prvi na NBA Draftu i uzeli Tima Duncana.

Gostujuća momčad bolje je otvorila utakmicu, izgradivši prednost od 28:19 rano u drugoj četvrtini. No, Spursi su se do poluvremena približili na 47:46, dok kasnije više nisu bili u tako velikim problemima.

Stvari su još bile sasvim otvorene pet minuta do kraja, s gostujuća samo dva poena zaostatka (86:84), ali serijom od 9:2 domaća momčad je malo manje od pola minute prije posljednje sirene povisila na 95:86 i uklonila svu neizvjesnost.

"Mislim da nas je na početku naša obrana držala izvan utakmice", osvrnuo se Tim Duncan, koji je ubilježio 24 poena, 10 skokova i tri blokade: "Oni su igrali jako dobro i imali jako kvalitetan šut, dok mi nismo radili prave obrambene rotacije, nismo im bili na ruci kada su pucali, ali to smo popravili kako je utakmica išla dalje. Pronašli smo nešto što je funkcioniralo i to nas je vodilo do uspjeha."

Tony Parker istaknuo se s 25 poena i osam asistencija, a Tiago Splitter s 19 poena i devet skokova za Spurse, dok je David Lee s 22 poena, sedam asistencija i šest skokova vodio Warriorse, koji su još jednom bili bez ozlijeđenog Stephena Curryja. Klay Thompson ubilježio je 21 poen, a Jarrett Jack 20 poena i 10 asistencija.

Tri domaće pobjede i iznenađenje u Denveru

Za najneočekivaniji rezultat večeri pobrinuli su se Washington Wizardsi (8-29), koji su živnuli poslije povratka Johna Walla nakon ozljede. Momčad iz glavnog grada SAD-a je sa 112:108 prošla gostovanje kod Denver Nuggetsa (24-18), s preokretom u posljednjih 12 minuta, u koje su ušli sa sedam poena zaostatka (87:80). Wizardsi su time prekinuli osam susreta dugi niz poraza u gostima.

U završnici utakmice, Bradley Beal ubacio je jedno od dva slobodna bacanja i odveo Wizardse do 110:108 osam sekundi do kraja, a potom je stvari u svoje ruke preuzeo Wall, prvo blokadom na Tyju Lawsonu pod košem, a potom s dva pogođena slobodna za potvrdu pobjede.

Bobcatsi prekinuli negativni niz

Charlotte Bobcatsi (10-29) proslavili su prvu pobjedu poslije pet poraza u nizu. Bobcatsi su sa 106:100 prošli gostujući ogled s Orlando Magicom (14-25), a najviše je pokazao Kemba Walker, koji se istaknuo s 25 poena, osam skokova i pet asistencija. Gerald Henderson imao je 17, a Hakim Warrick i Ramon Sessions po 15 poena, Sessions sa sedam asistencija.

Arron Afflalo upisao je 23 poena, a Jameer Nelson 22 poena i sedam asistencija za Magic.

Beal je ubilježio 23 poena, Kevin Seraphin 18 poena i sedam skokova, a Wall i Trevor Ariza po 14 poena za goste, Wall uz 12 asistencija. Lawson je s 29 poena i šest asistencija vodio Nuggetse.

Memphis Grizzliesi (25-13) došli su do prve pobjede poslije tri poraza zaredom. Grizzliesi su s 85:69 uzeli ono što se i očekivalo u ogledu s gostujućim Sacramento Kingsima (15-25), a glavni junaci pritom su im bili Mike Conley (19 poena) i Marc Gasol (18 poena, 10 skokova). Zach Randolph izostao je zbog problema s leđima. Goste iz Kalifornije je s 22 poena i 12 skokova vodio DeMarcus Cousins.

Indiana Pacersi (25-16) zadali su novu brigu Houston Rocketsima (21-20), koji sada imaju šest poraza u nizu i pali su na deveto mjesto na Zapadu. Pacersi su pred svojim navijačima slavili sa 105:95, uz odličnu predstavu Paula Georgea, koji se istaknuo s 31 poenom, šest skokova i pet osvojenih lopti. David West dodao je 20 poena, 11 skokova i sedam asistencija, a goste je s 22 poena i 12 skokova vodio Omer Asik.

Brooklyn Netsi (24-16) proslavili su osmu pobjedu u posljednjih 10 utakmica ubilježivši domaćih 94:89 protiv Atlanta Hawksa (22-17). Netsi su, tako, uzvratili Hawksima za gostujući poraz u srijedu, kojim je prekinuta njihova sedam susreta duga uspješna serija.

Deron Williams završio je s 24 poena i sedam asistencija, a Brook Lopez s 20 poena i šest skokova za domaće, dok je Joe Johnson "počastio" svoju nekadašnju momčad s 18 poena. Jeff Teague pokazao je najviše u dresu Hawksa, ubilježivši 21 poen i 10 asistencija.

• Obrisan korisnik19.01.2013. u 15:34
    Stvarno odlična utakmica sinoć u TD Gardenu, playoff atmosfera, baš na nož. Kad se Deng ozlijedio mislio sam da Bullsi neće izdržati, skidam im kapu do poda. Butler je pokazao da će biti jako vrijedan član rotacije, Belinelli je sasvim dobra (i jeftinija) zamjena za Korvera, Natea nema u obrani... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik19.01.2013. u 13:10
    bravo bullsi..kakav triler od utakmice..dugo nisam gledo ovak dobru tekmu..lockdown obrane..pogotovo noah u zavrsnim trenucima regularnog djela i u produzetku..garnett ponovo prokazuje all star brojke..carlos jos jedan double double i noah..samo tako majstori! :)
  • Obrisan korisnik19.01.2013. u 11:34
    Kad sam videl ujutro da su wizardsi dobili denver u gostima, mislio sam da je neka greška...dva puta refresham, al i dalje stoji. Izgleda da im puno znači i ovak još uvijek nespreman Wall, pogotovo Bealu koji sad konačno igra ko 3. pick drafta.
  • Obrisan korisnik19.01.2013. u 10:17
    kobe nije sinoc igrao, pusti covjeka na miru, ono sto je kobe postigao nece jos dugo nitko. OKC mocno djeluje, pobjeduju i kad ne igraju dobro, sinoc im bas sut nije isao. bullsi stvarno nemaju srece s ozljedama, ali imaju srce...
  • Obrisan korisnik19.01.2013. u 09:22
    Sad će Bryant izjavit da on zabija 52 koša kad mu je dosadno.