Bojan Meštrović • četvrtak, 23.02.2012.

U noći sa srijede na četvrtak u NBA ligi je odigrano čak 13 dvoboja, a osim nastavka Linsanityja, najveće zanimanje pobudio je dvoboj aktualnih prvaka Dallas Mavericksa i Los Angeles Lakersa.

Vrlo napetu utakmicu u Dallasu su odigrali Mavericksi i Lakersi. Gosti su u prvom dijelu došli do prednosti od 14 poena (28:42), ali prvaci su se tricama Terryja i Cartera vrlo brzo vratili u utakmicu i do poluvremena uspjeli izjednačiti rezultat. Cijelo drugo poluvrijeme igralo se koš za koš, a onda su Lakersi sredinom posljednje četvrtine napravili seriju te tri minute prije kraja ozbiljnije poveli (82:89).

Petorka večeri

Chris Paul (L. A. Clippers) – 36 p, 9 as
Russell Westbrook (Oklahoma) – 31 p, 5 sk, 6 as
Kevin Durant (Oklahoma) – 28 p, 9 sk, 6 as
Joakim Noah (Chicago) – 13 p, 13 sk, 10 as
Greg Monroe (Detroit) – 30 p, 14 sk

Terry i Nowitzki su pola minute prije kraja uspjeli približiti domaćine, ali gosti su nakon toga bili precizni s crte slobodnih bacanja i došli do važne pobjede (91:96). Shawn Marion je cijelu utakmicu igrao odličnu obranu na Bryantu i zaustavio ga na samo 15 poena (šut 4/15), što je gotovo upola manje od ovogodišnjeg prosjeka prvog strijelca lige.

Lakerse su do pobjede predvodili Pau Gasol s 24 poena i devet skokova, te Andrew Bynum s 19 poena i 14 uhvaćenih lopti. Dirk Nowitzki je bio najbolji kod Dallasa s 25 poena i 12 skokova, dok je Vince Carter pridodao 20 poena. Lamar Odom zbog privatnih razloga nije nastupio protiv svoje bivše ekipe, a na krajnjem rezultatu se dobro vidi koliko je nedostajao obrani Dallasa.

Boston bez šanse, duo Paul – Griffin prejak za Denver

Oklahoma je protiv Bostona rezultatom 119:104 došla do 11. uzastopne domaće pobjede. Thunder je već do poluvremena ubacio 72 poena što veterani iz Bostona, oslabljeni neigranjem Rajona Ronda, nisu mogli pratiti. Utakmica je tako praktički odlučena u prvom dijelu jer je tada već bio jasno da momčad poput Oklahome neće prokockati prednost od 23 poena.

Russell Westbrook je uz šest asistencija zabio 31 koš te tako prvi put u karijeri napravio niz od tri utakmice u kojima je postigao barem 30 koševa (40 protiv Denvera, 31 protiv New Orleansa). Istaknuo se, naravno, i Kevin Durant s 28 koševa i devet skokova. Svi članovi Velike trojke Bostona odigrali su dobru napadačku utakmicu – Garnett i Pierce po 23 koša, Allen 21 – ali igrači s klupe su postigli samo devet poena, što je svakako premalo protiv raspoloženog Thundera.

Denver je protiv Clippersa u Los Angelesu igrao vrlo dobru utakmicu, sve do posljednjih pet minuta. Vodili su tada gosti (91:92), ali do kraja su uspjeli postići samo četiri poena, dok je Lob City predvođen ponajboljim razigravačem lige Chrisom Paulom iskoristio pružene prilike i riješio utakmicu u svoju korist (103:95).

Paul je završio s 36 poena i devet asistencija, a fantastičan je bio i Blake Griffin s 27 poena, 12 skokova i pet asistencija. Najbolji kod Denvera bio je Arron Afflalo s 20 poena i šest skokova.

Lin ponovno najbolji, timska igra Chicaga

New York je protiv Atlante došao do devete pobjede u posljednjih 11 utakmica. Gosti su bili bez najboljeg strijelca Joe Johnsona, ali nije bilo za očekivati da će Knicksi već do poluvremena napraviti odlučujuću prednost (60:35). U nastavku je odrađena formalnost te je konačan rezultat bio 99:82.

Lin o Carmelu

"Mislim da je odigrao vrlo dobro i da će biti sve bolji. U četvrtak igramo protiv Heata i trebat ćemo njegov napadački učinak jer su oni odlična obrambena ekipa."

Jeremy Lin je ponovno bio najbolji u domaćim redovima sa 17 poena i devet asistencija, a isti broj koševa zabio je Steve Novak. Carmelo Anthony je u drugoj povratničkoj utakmici zabilježio 15 poena (šut 7/16), dok je druga violina Knicksa Amare Stoudemire imao samo sedam. Jeff Teague bio je najučinkovitiji za Atlantu s 18 koševa.

Bullsi su protiv Bucksa upisali 27. pobjedu u sezoni, odigravši fantastičnu timsku košarku. Imao je Chicago čak 32 asistencije i 49 skokova, 20 više od protivnika. Svi igrači iz domaće petorke zabilježili su dvoznamenkasti broj koševa, a najviše je imao Carlos Boozer (20 koš).

Ipak, titula igrača utakmice pripala je Joakimu Noahu koji je došao do prvog triple-doublea u karijeri. Francuz je imao po 13 koševa i skokova te deset asistencija. Domaćini su bili bolji u sve četiri četvrtine i sasvim zasluženo došli do pobjede rezultatom 110:91. Brandon Jennings (20 koš) je zabio najviše za Milwaukee.

Najuzbudljiviju utakmicu odigrale su momčadi Minnesote i Utaha. Al Jefferson je sedam sekundi prije kraja utakmice zabio za izjednačenje (98:98), ali zadnji napad imali su domaćini te je lopta neočekivano završila u rukama Lukea Ridnoura, a on je priliku iskoristio i zabio za pobjedu sa zvukom sirene. Minnesota je sada samo jednu pobjedu udaljena od osmog mjesta, posljednjeg koje vodi u razigravanje. J. J. Barea je bio prvi strijelac pobjedničke momčadi s 22 poena, dok je za goste najviše zabio Paul Millsap (25 koš).

Od ostalih susreta valja izdvojiti pobjedu Houstona nad Philadelphijom rezultatom 93:87. Utakmica je bila u egalu do posljednjih 90 sekundi, no tada su domaćini pogodili sedam uzastopnih slobodnih bacanja i došli do pobjede. Najučinkovitiji je bio Luis Scola s 19 poena i deset skokova, dok je kod gostiju najviše zabio bivši igrač Budućnosti Nikola Vučević (18 koš).

Orlando je bio uvjerljiv na gostovanju kod New Jerseya (91:108). Gosti su prednost od 17 poena napravili u prvoj četvrtini, a nakon toga su ju cijelu utakmicu održavali. Sedam igrača Magica upisalo je dvoznamenkasti broj koševa, a najbolji je bio Dwight Howard s 20 poena i 17 skokova. Marshon Brooks je bio prvi strijelac Netsa s 24 poena, dok je Deron Williams pridodao 23 te osam asistencija.