Ivor Krapac • nedjelja, 03.02.2013.

Cleveland Cavaliersi pobrinuli su se za glavnu vijest iz NBA programa u noći sa subote na nedjelju po našem vremenu. Cavsi su na domaćem parketu bili jači od Oklahoma City Thundera, a glavni junak bio je Kyrie Irving, odličan cijelu utakmicu i najbolji u završnici. San Antonio Spursi nastavili su svoju uspješnu seriju, no zabrinula ih je ozljeda Tima Duncana na povratku poslije propuštena četiri susreta...

Irving zatvorio vrata Thunderu

Cleveland Cavaliersi (14-34) su u vrlo napetom dvoboju došli do iznenađenja protiv Oklahoma City Thundera (35-12), slavivši sa 115:110 na domaćem parketu. Kyrie Irving još jednom je pokazao zbog čega će uskoro zabilježiti svoj prvi All Star nastup, ovog puta još glasnije nego inače. Najbolji igrač Cavsa istaknuo se s 35 poena, a 13 je imao u posljednje tri minute, kada se utakmica lomila.

U nešto više od minute do kraja Irving je sasvim potopio goste. Prvo je položio za 110:108, potom ubacio vrlo važnu tricu za 113:108 42 sekunde do kraja, a zatim zapečatio pobjedu svoje momčadi dvicom za 115:110 17 sekundi prije zadnje sirene.

"Moja odgovornost kao vođe momčadi je da ovako igram svake večeri", opisao je Irving, koji u prošle dvije utakmice nije bio toliko razigran, s po 14 poena protiv Golden State Warriorsa i Detroit Pistonsa: "To mora doći bez utjecaja izvana."

Vodeći adut domaćih je na putu do 35 poena pucao 12/23 iz igre, dok je prvi u pratnji bio Marreese Speights, nedavno pristigao iz Memphis Grizzliesa, koji se istaknuo s 21 poenom i 10 skokova. Kevin Durant ubilježio je 32 poena i 11 skokova za Thunder, propustivši dio treće i posljednje četvrtine zbog problema s donjim dijelom leđa, koji vjerojatno ipak nije ozbiljniji. Russell Westbrook pridružio se s 28 poena i pet asistencija.

Spursi i dalje jure, Duncan se ozlijedio

San Antonio Spursi (38-11) još uvijek su korak ispred Thundera na vodećoj poziciji na Zapadu i u ligi. Spursi su do desete uzastopne pobjede ukupno, a 18. u nizu na domaćem parketu došli s 96:86 protiv Washington Wizardsa (11-35), ali iako su slavili, zabrinut će ih što je Tim Duncan završio svoj nastup nešto manje od četiri minute do kraja druge četvrtine. Glavni adut momčadi iz San Antonija pod košem morao je na klupu zbog problema s lijevim koljenom i desnim gležnjem, a iako nije izgledalo dobro, Tony Parker je poslije utakmice otkrio da nema velikog razloga za brigu.

"Dobro je, u redu je", rekao je Francuz: "Nije ništa strašno, siguran sam da će trener biti vrlo oprezan s njegovim koljenom i vidjet ćemo kako će to izgledati."

Duncanu je, inače, ovo bio prvi nastup poslije propuštene četiri utakmice zbog problematičnog lijevog koljena. Odigrao je 14 minuta i za to vrijeme upisao osam poena i pet skokova.

Bez Duncana na parketu, Spursi su ozbiljno zakomplicirali susret koji se činio riješenim na poluvremenu, s 51:26 na semaforu nakon 24 minute. Gosti iz Washingtona su nešto više od osam i pol minuta do kraja smanjili na samo šest razlike (73:67), ali s boljom reakcijom momčadi Gregga Popovicha do kraja utakmice, Wizardsi nisu uspjeli bliže od toga.

Tony Parker vukao je Spurse s 19 poena i 12 asistencija, dok je Danny Green imao 15 poena, Tiago Splitter 12 poena i sedam skokova, a Kawhi Leonard 10 poena i 11 skokova. Manu Ginobili nije igrao zbog zatezanja u lijevoj zadnjoj loži. Goste iz Washingtona je s 21 poenom i devet asistencija vodio John Wall, a Martell Webster pridružio se s 14 poena.

Oslabljeni Bullsi prošli Atlantu, triple-double Hardena za Rocketse

Bez ozlijeđenih Joakima Noaha, Carlosa Boozera i Kirka Hinricha i još uvijek u očekivanju da se vrati Derrick Rose, Chicago Bullsi (29-18) svejedno su pronašli put do gostujućih 93:76 protiv Atlanta Hawksa (26-20). Bullsi su igrali sa samo osmoricom igrača, među kojima su Marquis Teague i Vladimir Radmanović bili na parketu manje od 10 minuta, ali ni to im nije smetalo.

Gosti iz Chicaga okrenuli su utakmicu u drugom poluvremenu, nakon što su poslije prve 24 minute imali minimalni zaostatak (44:43), a najviše je pokazao Luol Deng, koji ih je vodio s 25 poena, 14 skokova, pet asistencija, četiri osvojene lopte i dvije blokade. Nate Robinson imao je 20 poena, Taj Gibson po 19 poena i skokova, a Jimmy Butler 16 poena i 10 skokova.

Josh Smith (19 poena, 13 skokova, pet asistencija), Jeff Teague (16 poena) i Al Horford (14 poena, 12 skokova) bili su najefikasniji u domaćoj momčadi.

James Harden došao je do prvog triple-doublea u karijeri, s 21 poenom i po 11 skokova i asistencija na putu do domaće pobjede Houston Rocketsa (26-23) nad Charlotte Bobcatsima (11-35). Gosti iz Charlottea pali su sa 109:95, uz posustajanje nakon što su osam i pol minuta do kraja držali pet poena prednosti (88:83).

Patrick Patterson i Chandler Parsons završili su s po 24 poena za Rocketse, Parsons uz 10 skokova, dok se Omer Asik istaknuo s 19 poena, 15 skokova i dvije blokade. Kemba Walker ubilježio je 24 poena i četiri osvojene lopte, a Ramon Sessions 20 poena i šest asistencija za Bobcatse.

Utakmicu je obilježila i ozljeda Michaela Kidd-Gilchrista rano u posljednjoj četvrtini. Drugi izbor prošlogodišnjeg NBA Drafta primio je slučajni udarac suigrača Jefferyja Taylora u vrat i glavu u padu nakon što su obojica krenuli blokirati istu loptu, a nakon što mu se neko vrijeme pružala pomoć na parketu, Kidd-Gilchrist odveden je na nosilima i potom prebačen u bolnicu, gdje je obavljen detaljniji pregled. Otkriveno je da je pretrpio potres mozga.

Blazersi uzvratili Jazzu, Warriorsi uvjerljivi, Knicksi još više

Dan nakon što su u Salt Lake Cityju izgubili s 86:77, Portland Trail Blazersi (24-23) došli su do brzog uzvrata protiv Utah Jazza (26-22), nadjačavši ih sa 105:99 na domaćem parketu. Blazersi su ovog puta dobili dosta od svojih igrača s klupe, koji su zabili sveukupno 28 poena, a najbolji među njima bio je Nolan Smith, koji je završio s 13, najviše u sezoni.

Smith je pritom imao važnu ulogu u posljednjih pet minuta, s dvicom za 88:83 i tricom za 93:87 za domaće, a 41 sekundu do kraja zabio je i jedno od dva slobodna bacanja za 99:93 za svoju momčad. Tricom Randyja Foyea gosti su se primaknuli na -3, ali nakon što je J.J. Hickson 19 sekundi prije posljednje sirene dvaput bio precizan s crte slobodnih, za 101:96 za Blazerse, Jazz više nije stigao bliže od četiri razlike.

Damian Lillard je s 23 poena i osam asistencija bio najbolji u domaćoj momčadi, dok je J.J. Hickson ubilježio 21 poen i 11 skokova, a LaMarcus Aldridge 18 poena i 11 skokova. Randy Foye imao je 23 poena, a Paul Millsap 18 poena, osam skokova i pet asistencija za goste iz Salt Lake Cityja.

Ojačani za Stephena Curryja, koji se vratio poslije propuštene dvije utakmice zbog ozljede gležnja, Golden State Warriorsi (30-17) su kod kuće opravdali ulogu favorita protiv Phoenix Sunsa (16-32). Warriorsi su došli do 113:93, preokrenuvši zaostatak od 52:48 na poluvremenu.

Curry je bio osobito raspoložen u tom naletu domaćina u trećoj i četvrtoj četvrtini. Završio je s 29 poena, a 19 je zabio u drugom poluvremenu, dodajući i sveukupno osam asistencija. Harrison Barnes upisao je 21 poen i osam skokova, Klay Thompson 17 poena, po sedam skokova i asistencija, a David Lee 16 poena, 12 skokova i sedam asistencija. Nedugo po povratku poslije ozljede, Andrew Bogut imao je 11 poena, sedam skokova i tri blokade.

Goste iz Phoenixa vodili su Michael Beasley s 24 i Jared Dudley sa 16 poena.

New York Knicksi (30-15) počeli su vrlo sporo, s 10 poena zaostatka poslije šest minuta domaćeg ogleda sa Sacramento Kingsima (17-32), ali čim je u igru prvi put ušao Amar'e Stoudemire, stvari su ubrzo otišle u drugom smjeru. Stoudemire je s 13 poena do kraja prvog poluvremena pomogao Knicksima da okrenu na 56:33 poslije prve 24 minute, sa serijom 38:4 na tom putu, a u nastavku stvari više nisu bile zanimljive.

Točnije, jedino zanimljivo bilo je mogu li Knicksi do najveće pobjede u klupskoj povijesti, s 48 ili više poena prednosti. U završnici treće četvrtine došli su do 46 razlike, a u posljednjih 12 minuta imali su i +50, prije nego su ipak usporili do kraja susreta.

Stoudemire je ubilježio 21 poen bez promašaja iz igre (10/10), dodajući i šest skokova, dok je najviše zabio još jedan domaći adut s klupe, J.R. Smith, koji je imao 25 poena, šest skokova i četiri asistencije. Carmelo Anthony ovog puta nije morao ubaciti previše, završio je s devet poena, dodajući i pet skokova. Ovime mu je prekinuta serija od 31 utakmice s najmanje 20 poena.

DeMarcus Cousins upisao je 25 poena i devet skokova, a Jimmer Fredette 14 poena za potopljene Kingse.

• Obrisan korisnik03.02.2013. u 15:29
    Samo da Irvingu slože solidnu ekipu, ovo je trenutno rasulo, a dečko rastura. Imat će na ljeto dosta mjesta za potpis nekog swingmana i visokog, a i ovaj mali Muhammad bi im sjeo perfektno na draftu. Čak postoje neke priče da bi se James mogao vratiti u ljeto 2014., makar ne vjerujem.
  • nido03.02.2013. u 15:00
    Greg je to odlicno postavio sto se vidi i u tome kad nedostaju glavni igraci poput Duncana i Ginobilia opet pobjeduju ali naravno ne bez Parkera :-D GO SPURS GO!!!