Olympiacos nakon čitavog desetljeća

Bernard Jurišić • četvrtak, 02.04.2009.

Olympiacos je uspio doći do jedne pobjede u Madridu i riješio pitanje prolaza na Final Four bez majstorice u Pireju. U odličnoj predstavi "Djeca Pireja" su u završnici pokazala više mirnoće i kvalitete i nakon 10 godina opet se plasirali na završni turnir Eurolige...

Olympiacos je u četvrtoj utakmici u Madridu riješio pitanje prolaza na Final Four u Berlinu. Pobjedom 78:75 grčka je momčad završila četvrtfinalnu seriju protiv Reala s omjerom 3-1 i osigurala spektakularno polufinale protiv Panathinaikosa.

Puno su bolje večeras Grci otvorili susret nego u utorak, iako su bili hendikepirani neigranjem Nikole Vujčića zbog ozljede kuka. U Serijom od 10:1 "crveni" su imali prednost 11:16, a na prvi odmor otišli s četiri poena prednosti (16:20).

Real uzvraća u drugoj četvrtini, kontrama i serijom 14:2 kaznili su napadačke probleme Olympiacosa za 30:24 i najviših 35:26 u 17. minuti. Na poluvrijeme su Madriđani odnijeli 8 poena prednosti (41:33).

Da je drugo poluvrijeme njihova jača strana, Olympiacos je pokazao već u utakmici prije 48 sati, a potvrdio i večeras. Do kraja treće četvrtine primakli su se na 49:48, a tricom Greera u 32. minuti opet se vratili u vodstvo - 59:60.

Dvije minute prije kraja najbolji Realovac Felipe Reyes u napadu je napravio petu osobnu. Bullock pogađa tricu za 70:68, no to je bio Realov kraj. Ključne poene ubacio je Erceg, najprije s linije slobodnih bacanja, a zatim tricom za 70:73, 36 sekundi prije kraja.

Bullock na drugoj strani nepotrebno forsira, a Greer pogađa bacanja za 70:75 20 sekundi prije kraja. Imao je Real 6 završnih sekundi napad za eventualni produžetak, no Vasilopoulos je ukrao loptu Bullocku i slavlje Olympiacosa je moglo početi.

Prvo ime susreta bio je Olympiacosov centar Bourousis s 25 poena, 6 skokova i 3 blokade, Greer je dodao 12 poena. Kod Reala je opet najboljio bio tandem Reyes (12 poena, 10 skokova) - Bullock (19 poena), a Marko Tomas je za 8 minuta ubacio 3 poena i osvojio jednu loptu.

Olympiacos se tako vratio na veliku scenu nakon točno 10 godina, a u polufinalu ih čeka najgori mogući protivnik - gradski rival Panathinaikos. Bit će to pravi košarkaški rat u Berlinu i prava poslastica za sve ljubitelje košarke.