Barcelona razbila neprecizni Tau

Matej Milanović • četvrtak, 09.04.2009.

Barcelona je iskoristila nepreciznost Tau Ceramice i sasvim zasluženo bit će četvrti putnik za Final Four ovosezonske košarkaške Eurolige. Gosti su od početka lovili protivnika i nikad nisu stvarno uspjeli uhvatiti korak s domaćinom...

Olympiacos, Panathinaikos i CSKA čekali se da večeras doznaju četvrtog učesnika Final Foura u Berlinu. Majstorica se igrala u Barceloni koju su domaći izborili fantastičnom pobjedom u Vitoriji u četvrtom susretu.

Prva četvrtina otvorena je sa 6:2 Barcelone, koja je u dva napada dva puta pucala trice i oba puta pogodila. U petoj minuti Barcelona pogađa četvrtu tricu od početka susreta za 14:4, a nedugo zatim Juan Carlos Navarro ubacuje svoj treći šut za tri poena za 17:7. Gosti iz Vitorije se vraćaju do 19:13, no Barcelona serijom 4:0 ponovno odlazi na deset poena prednosti.

Vezane vijesti

Prva četvrtina završila je 23:15, a na samom početku druge Sergi Vidal pogađa šut za tri poena i smanjenje na 23:18. Domaći, posebno zahvaljujući velikom broju grešaka gostiju rade seriju od 8:2, za +11.

Barcelona prije poluvremena tricom Australca Davida Andersena odlazi na 40:27. No, do odmora, Barcelona je još tri puta bezuspješno pokušavala udarce za tri poena, a nekoliko sekundi prije kraja s druge strane je pogodio Pablo Prigioni za 40:30 nakon prve dvije četvrtine.

Zaostatku Tau Ceramice kumovali su u prvom redu čak osam izgubljenih lopti, četiri promašena slobodna bacanja Tiaga Splittera te svega dvije pogođene trice od osam pokušaja.

Drugo poluvrijeme otvara Mirza Teletović tricom za goste i dolazak na 40:33. Barcelona se međutim ubrzo odvaja na +12. Do pred sam kraj četvrtine razlika se održava na oko deset poena. Tu na scenu stupa Ersan Ilyasova koji krajem treće i početkom zadnje četvrtine realizira osam poena uz samo dva poena Tau Ceramice u istom razdoblju, za rezultat 63:46.

Ako je tu susret već izgledao riješen, sve je bilo definitivno jasno u 35. minuti kada Barcelona skuplja dva skoka u napadu i iz trećeg pokušaja Ilyasova polaže za ogromnih 70:49.

Gosti odmah smanjuju na 70:56, no tu se i zaustavljaju. Do kraja dvoboja nema previše uzbuđenja i susret se završava rezultatom 78:62 za Barcelonu koja sasvim zasluženo putuje na Final Four u Berlin s ukupnih 3-2 u seriji.

U Barceloni su se posebno istakli Navarro i Ilyasova sa 19 te Jaka Lakovič sa 16 poena, a kod gostiju je Splitter zabio 19 poena. Na kraju najveću su razliku napravile trice i slobodna bacanja. Domaćini su zabili 11 od 21 trice od kojih je Navarro zabio pet, a Tau Ceramica je realizirala samo pet od 19 šuteva za tri poena. Što se slobodnih bacanja tiče, Barcelona je imala osam slobodnih bacanja uz sedam koševa, a gosti su od 15 bacanja ubacili devet.