Panathinaikos - Siena: PAO Montepaschi

Vedran Babić • utorak, 24.03.2009.

U prvoj od dvije atenske utakmice četvrtfinala Eurolige Panathinaikos je u prepunoj O.A.K.A Areni s 90:85 nadvisio talijanski Montepaschi i učinio prvi od tri koraka koliko ih je potrebno napraviti za plasman na Final Four...

Ove dvije momčadi ždrijeb Eurolige spario je već u prvome krugu, kada su u dva susreta pobjednici bili domaćini. Tradicija se nastavila i večeras. Iako su oba tima nastupila bez ključnih igrača, Dimitrisa Diamantidisa odnosno Kšištofa Lavrinoviča, prednost domaćeg terena i 18 tisuća navijača koji idu uz njega, bili su dovoljni da Panathinaikos povede s 1-0.

Domaćin je u 7. minuti poveo s osam razlike (18:10), a gosti su se u drugoj četvrtini u dva navrata uspjeli približiti na četiri koša. Najzaslužniji što je Montepaschi na odmor otišao sa zaostatkom od samo šest koševa je izuzetno raspoloženi Romain Sato, koji je u prvome dijelu ubacio čak 17 poena.

U prvim minutama nastavka Talijani odmah anuliraju zaostatak i poravnavaju rezultat (46:46). Međutim, ponajviše zahvaljujući Pekoviću, Spanoulisu i Batisteu PAO se ponovno odvaja i u 32. minuti vodi 68:56.

No, predvođen nezaustavljivim Satom Montepaschi je zaključao prilaze košu, razgoropadio se u napadu i pet minuta prije kraja prednost domaćina se istopila na svega dva koša (73:71). S druge strane odgovorio je gotovo jednako sjajni Peković i na njegovim je krilima PAO zadao posljednji i konačni udarac gostujućim ambicijama, odjurivši ponovno na više od deset koševa.

Najefikasniji u sastavu Panathinaikosa bio je upravo spomenuti Nikola Peković s 21 košem, dok je Vassilis Spanoulis dodao 14, a Drew Nicholas 13. Montepaschiju, pak, nisu pomogle niti briljantne partije Romaina Sata (29 poena, 9 skokova) i Terrella McIntyrea (27 poena, 6 skokova, 6 asistencija).

PAO je, dakle, prvi prešao u prednost, a već za dva dana slijedi novi okršaj na istome mjestu, vjerujemo, uz jednaku količinu žara, borbe i nadasve neizvjesnosti.