Barcelona - Tau: Domaćin uzvratio udarac

Borna Rupnik • četvrtak, 26.03.2009.

Barcelona je u drugom četvrtfinalnom susretu uzvratila Tau Ceramici za poraz u prvoj utakmici i premda će Baski na svom terenu biti u velikoj prednosti, Barcelona je oživjela nadu u prolaz na Final Four...

Imperativ pobjede zbog poraza na vlastitom terenu u prvom četvrtfinalnom okršaju Eurolige sputao je košarkaše Barcelone samo u prvoj četvrtini. Nakon deset minuta igre Tau Ceramica je predvođena Igorom Rakočevićem i Willom McDonaldom vodila rezultatom 24:23, ali je poslije sve konce igre u svoje ruke preuzela domaća momčad.

Ključna je bila čvršća obrana Barcelone, koja je gostima u preostale tri dionice dopustila tek 38 koševa. Iako šut za tricu košarkaša Xaviera Pascuala nije bio na posebno zavidnoj razini, bili su vrlo precizni s manjih udaljenosti i do poluvremena se odvojili na za ovakve dvoboje nemalih 46:40.

Do dvoznamenkaste razlike Barcelona je prvi puta stigla u 26. minuti (55:45), a ostatak susreta bilo je rutinsko odrađivanje posla. Naposljetku je nadskakana Tau Ceramica potpuno razbijena (85:62) te će Barcelona na treću utakmicu u Vitoriju putovati u znatno boljem raspoloženju.

Barceloninom je igrom dirigirao Juan Carlos Navarro s 14 koševa, šest asistencija i četiri skoka, a upečatljive su partije pružili i Jaka Lakovič (17 koševa) te visoki dvojac Ersan Iljasova i Fran Vazquez. Obojica su ubilježili double-double učinak: Iljasova 16 poena i deset skokova, a Vazquez 14 poena i deset skokova uz stopostotan šut.

Najefikasniji igrač utakmice ipak je bio Igor Rakočević s 18 ubačaja, ali je pravu podršku imao tek u Willu McDonaldu (14 koševa i pet skokova). Hrvatski košarkaš Stanko Barać nije ulazio u igru.

Prvi od sada osigurana dva susreta na parketu Tau Ceramice igrat će se u utorak 31. ožujka, a drugi u četvrtak 2. travnja.