Montepaschi - Panathinaikos: Grci uzvratili

Vedran Babić • utorak, 31.03.2009.

Nevjerojatnom lakoćom košarkaši Panathinaikosa poveli su s 2-1 u četvrtfinalnoj seriji Eurolige protiv Montepaschija. U rasprodanoj Palasport Areni u Sieni Grci su slavili sa 72:53, ne ponovivši prošlotjedni propust u Ateni...

U do kraja ispunjenom domu najboljeg talijanskog kluba, Panathinaikos je svim prisutnima priredio pravu lekciju košarke. Furioznih 30 minuta igre u kojima je primio svega 37 koševa bilo je i više no dovoljno za drugu pobjedu u seriji.

Nakon izjednačene prve četvrtine koja je u konačnici ipak pripala Montepaschiju 16:15, u narednih deset minuta nastupio je potpuni blackout domaće momčadi. Panathinaikos je prvo serijom 10:2 odmakao na 25:18, da bi Montepaschi smanjio na 23:25. Međutim, onda je uslijedila još jedna, pokazat će se kasnije, ključna serija gostujućih košarkaša - 14:3 do kraja poluvremena.

Grogiranim Talijanima nije pomogao niti period odmora između dva poluvremena, dapače. Promašeni šutevi postajali su sve brojniji, a veoma raspoloženi gosti rado su prihvaćali brojne "poklone". Tako je prednost u 33. minuti dosegla i rekordnih 28 razlike (67:39) tricom Šarunasa Jasikevičiusa.

Sasvim očekivano, Panathinaikos je do kraja utakmice ubacio u manju brzinu, pa je Montepaschi uspio smanjiti zaostatak na ispod 20 koševa, dakle, nije se ponovila atenska epizoda u kojoj su Grci ispustili prednost od 16 koševa krajem treće četvrtine.

U najavi utakmice trener Panathinaikosa Željko Obradović najavio je kako će pobjednika odlučiti dobra obrana i skokovi - i bio je u pravu. Pogledom na statističke podatke nije teško zaključiti kako je Panathinaikos u potpunosti nadskakao Sienu (46-27), koja je uz to imala i katastrofalan postotak šuta (27% za dva, 30% za tri). U takvoj situaciji domaći košarkaši nisu niti mogli očekivati bolji rezultat.

Svaki igrač Panathinaikosa dao je svoj obol pobjedi, no najviše su se istakli Vassilis Spanoulis s 13 koševa, šest skokova i četiri asistencije te Kostas Tsartsaris s osam koševa i deset skokova. Drew Nicholas je ubacio 13, a Nikola Peković 11 uz šest skokova. Kod neprepoznatljivog domaćina najviše su ubacili Terrell McIntyre (13) i Henry Domercant (12).

Unatoč porazu, Montepaschi još uvijek nije izgubio šanse za Final Four, no ukoliko želi ostvariti taj cilj, morat će brzo zaboraviti večerašnju predstavu i usmjeriti svu svoju koncentraciju i razmišljanje na iduću utakmicu u četvrtak, u kojoj traži posljednju nadu za produljenje sna zvanog Final Four u Berlinu.