CSKA pokazao klasu u prvoj utakmici četvrtfinala

Ivor Krapac • srijeda, 10.04.2013.

Moskovski CSKA bio je uspješan protiv Caje Laboral u prvoj utakmici četvrtfinala Eurolige, u seriji u kojoj se igra do tri pobjede. CSKA je na domaćem parketu obavio velik dio posla u prvom poluvremenu, u kojem je ostavio momčad Žana Tabaka na 15 poena zaostatka. U preostale dvije četvrtine gosti nisu uspjeli učiniti stvari zanimljivijima...

U ulozi favorita u lovu na Final Four, CSKA je napravio prvi korak u četvrtfinalnom ogledu s Cajom Laboral s 89:78 pred svojim navijačima. Momčad Žana Tabaka nije uspjela držati korak s Moskovljanima, sa zaostatkom od 50:35 na poluvremenu, a više od 20 razlike rano u trećoj četvrtini, što je bio prevelik minus za dostizanje protiv kvalitetnog suparnika.

Predvođen Milošem Teodosićem, koji je u prvom poluvremenu imao 14 poena, CSKA je rano preuzeo stvari u svoje ruke. Domaća momčad završila je prvu četvrtinu sa sedam poena prednosti (26:19), a u drugoj je rano bila i na +10, 31:21 u 12. minuti. Gosti iz Vitorije vratili su nadu približavanjem na 31:25, ali do 15-minutnog predaha u svlačionicama stvari su se uglavnom odvijale po željama Ettorea Messine i njegovih igrača.

Kako je njegova momčad primila 50 poena, Žan Tabak je tijekom prvog poluvremena mogao biti nezadovoljan obranom, o kojoj najčešće govori na susretima s novinarima poslije euroligaških utakmica. No, veliki problem za goste iz Vitorije bio je i vanjski šut, sa samo 1/12 za tricu u prvih 20 minuta.

Ipak, bilo bi nepošteno gurnuti u drugi plan koliko je napad Moskovljana izgledao dobro u prve dvije četvrtine, i to ne samo kada je na parketu bio Teodosić, koji je zabio najviše. CSKA je djelovao kao dobro podmazani stroj, s 15/21 za dvicu i 4/8 za tricu, uz 15 asistencija kod tih 19 ubačaja iz igre, a pritom su imali samo četiri izgubljene lopte.

S 15 poena prednosti na ulasku u treću četvrtinu, CSKA je ubrzo po povratku na parket dodatno produbio rupu u kojoj se nalazila Caja, uz dvije trice Sonyja Weemsa u povećanju na 56:35 u 21. minuti. Tada je već bilo jasno da će se gosti iz Vitorije vrlo teško vratiti, no za barem malu nadu izborili su se približavanjem do 64:52 nešto manje od tri minute do kraja treće dionice.

Prije posljednjih 10 minuta, CSKA se ponovno odvojio na 15 razlike, a tricama Teodosića i Weemsa i košem i dodatnim bacanjem Vladimira Micova, prednost Moskovljana je u prvoj polovici četvrte četvrtine narasla na najvećih +22. S 82:60 za domaće šest i pol minuta do kraja, bio je to kraj nade Tabakove momčadi u ovom susretu.

Sony Weems na koncu je bio najbolji strijelac u pobjedničkoj momčadi i na utakmici, s 19 poena uz 4/7 za tricu, a ukupno 6/12 iz igre. Miloš Teodosić imao je 17 poena i pet asistencija, ali i četiri izgubljene lopte, dok su na unutarnjim pozicijama efikasni bili Nenad Krstić i Saša Kaun, s po 16 poena, Krstić s pet, a Kaun s četiri skoka. Viktor Hrjapa istaknuo se s osam skokova i sedam asistencija, a pridodao je i sedam poena.

Fabien Causeur ubilježio je 17 poena za Caju Laboral. Andres Nocioni priključio se sa 16 poena i devet skokova, a Maciej Lampe s 12 poena i pet skokova.

Druga utakmica igra se u petak u 18 sati po našem vremenu, ponovno u Moskvi.