Liga prvaka, završnica, osmina finala, 09.03.2011, 20:45 h
Schalke 04 3:1 Valencia
Valencia

Schalke preokretom do prolaza

Marin Pintur • srijeda, 09.03.2011.

Iako u domaćem prvenstvu ne stoji najbolje, Schalke je još jedan četvrtfinalist Lige prvaka. U uzvratnom dvoboju u Gelsenkirchenu pobijedio je Valenciju nakon što je pao u rani zaostatak, a junak je bio Mario Gavranović, koji je postigao pogodak za 2:1. U samoj završnici Farfan je samo potvrdio prolaz svojim drugim zgoditkom...

Strateg Schalkea Felix Magath je, s obzirom na ozljedu Huntelaara bio prisiljen raditi neke izmjene u sastavu. Može se reći da je potpuno pogodio uvođenjem u sastav Marija Gavranovića. Ipak, stvari za Nijemce nisu počele najbolje.

Valencia je povela u 17. minuti. Odlično je s lijeve strane ubacio turski reprezentativac Mehmet Topal, a oštar centaršut je pronašao usamljenog Ricarda Costu koji je iz blizine glavom zakucao loptu u mrežu. Tako su Španjolci vrlo brzo ostvarili svoj prvi cilj, postizanje pogotka na Auf Schalke Areni.

Domaći su se nogometaši probudili nakon primljenog zgoditka, te su se u narednom razdoblju u dobrim situacijama za izjednačenje našli Raul i Farfan. Toliko željeni pogodak za Schalke je stigao u 40. minuti. Bilo je to pravo malo remek-djelo Jeffersona Farfana. Slobodan udarac na udaljenosti od otprilike 25 metara je iznudio Mario Gavranović. Izvođenja se prihvatio Peruanac te udarcem desnom nogom prekrasno pogodio u gornji desni kut za izjednačenje.

Novo slavlje za veliku većinu gledatelja u Gelsenkirchenu igrači Schalkea su priuštili u 52. minuti. Nakon jedne duge akcije i ubačaja s lijeve strane, lopta se dugo odbijala po kaznenom prostoru Španjolaca. Nesigurnost gostiju je kaznio Gavranović i pospremio loptu u mrežu za 2:1. Zanimljivo, lopta se od jedne vratnice odbila u drugu, da bi onda ipak ušla u gol.

Dobre prilike za novi preokret su gosti propustili u 57. i 58. minuti. U oba navrata je u glavnoj ulozi bio napadač Valencije Aduriz, međutim prvi je put bio neprecizan, a u sljedećoj minuti je odlično obranio Neuer. Gavranović se našao u dobroj situaciji u 81. minuti, ali su ga centimetri dijelili od drugog pogotka, ispriječila mu se vratnica.

Valencia je krenula na sve ili njišta tražeći izjednačenje, pa su posljednje minute dvoboja bile vrlo uzbudljive. Ipak, najopasnije situacije za zgoditak su viđene pred vratima gostiju. Opet je blizu pogotka bio Gavranović, no krasnim udarcem s 40-ak metara još jednom je pogodio okvir gola. Ipak, u posljednjim sekundama susreta Farfan je iskoristio prostor koji su mu ostavili braniči Valencije, te lijepim lobom prebacio Guaitu.